Ta noc będzie wyjątkowa. Czeka nas całkowite zaćmienie księżyca

Dzisiejszej nocy będziemy świadkami całkowitego zaćmienia księżyca. Oprócz tego, ze względu na bliskość ziemi, przybierze on czerwoną barwę.

Miłośnicy zjawisk astronomicznych, jak też osoby pasjonujące się fotografią, będą mieli dzisiejszą noc nieprzespaną. Nie dość że księżyc znajdzie się najbliżej ziemi w całym 2015 roku, to jeszcze będzie można podziwiać całkowite jego zaćmienie. Bliskość ziemi sprawi, że będzie on doskonale widoczny, dodatkowo podczas obserwacji wydawać się będzie, że nasz satelita jest ponad 10 proc. większy niż zwykle. Ze względu na rozpraszanie światła, przybierze on także czerwoną barwę. Tego typu zjawisko określane jest „krwawym księżycem”. Podobnie jest gdy obserwujemy wschód lub zachód słońca, są dni, że zachwyca nas ono intensywnie czerwonym kolorem.

Z kolei zaćmienie rozpocznie się klika minut po godz. 2 w nocy, a zakończy po godz. 6. Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy w jednej linii ustawią się Słońce, Ziemia i Księżyc. Ziemia wtedy całkowicie przesłania promienie słoneczne a cień rzucany przez naszą planetę jest na tyle duży, że księżyc nie jest bezpośrednio oświetlany. Zjawisko to będzie przebiegać etapami, najpierw księżyc pociemnieje, dopiero później zostanie całkowicie zasłonięty przez cień ziemi.

Nie oznacza to jednak, że przestanie być on dla nas widoczny. Księżyc będzie oświetlany przez atmosferę ziemi i przybierze krwistoczerwoną barwę. Jak wyjątkowe jest to zjawisko może świadczyć fakt, że ostatnie całkowite zaćmienie można było podziwiać w 2011 roku. Jednak połączenie obu zjawisk występowało w ubiegłym wieku zaledwie pięć razy. Kolejne zaś będzie można podziwiać dopiero w 2033 roku, czyli za 18 lat.

(fot. lublin112)
2015-09-27 11:32:20

9 komentarzy

 1. Drobny błąd, w 20133 roku czyli to to będzie za 18118 lat, a nie za 28 lat!!!

 2. Kolejne zaś będzie można podziwiać dopiero w 20133 roku, czyli za 28 lat. – niezła matematyka

 3. 20133 czyli za 28 lat ???

 4. 2033 jest za 18 lat, kolejny błąd.

 5. 2033 będzie za 18 lat a nie 28

 6. Za 28 lat będzie 2033 ?

  • A' Polonia Pierdółko

   2033 rok – za ile by on nie był, za 18, czy 28 lat – i tak nie mam szans dożyć następnego zaćmienia Księżyca.
   Jak mi chmury nie pozwolą, takiego zaćmienia jak dziś już nie zobaczę.

 7. ale z was konfidencja… roboty sie czepcie a nie 50razy wytykacie literówkę, po to Bóg dał wam mózg zeby z niego korzystać! i domyslac sie ze chodzi o 28lat, chyba to jest logiczne… aczkolwiek pewnie nie dla was…. :/

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej zaprasza na przesłuchania
W weekend odbędzie się Festiwal Mieszkańców Kośminka
Zwiedzanie zajezdni, piknik, bezpłatne przejazdy i zabytkowe pojazdy komunikacji miejskiej. To wszystko od czwartku w Lublinie
Weekend z archeologią w Lublinie
Gratka dla miłośników muzyki bluesowej. Dziś startuje „Chatka Blues Festiwal”