Niedziela, 03 marca 202403/03/2024
690 680 960
690 680 960

Niezwykłe odkrycie w murze lubelskiego zamku (zdjęcia)

Archeolodzy podczas prac budowlanych prowadzonych na lubelskim zamku oraz badań wykopaliskowych natrafili na niezwykłe znalezisko. W kamiennym murze odsłoniętym pod posadzką skrzydła południowego muzeum odnaleziono srebrnego denara Kazimierza IV Jagiellończyka.

Już kilka tysięcy zabytków udało się odkryć podczas prac budowlanych i wykopaliskowych prowadzonych na lubelskim zamku. Archeolodzy skatalogowali wśród wszystkich przedmiotów 31 monet o chronologii od XIV do XIX wieku. Wszystkie zabytki trafią do muzealnych magazynów, a najciekawsze na wystawy.

Dzięki informacjom przekazywanym przez pana Jacka Tkaczyka z Pracowni Archee, muzeum podzieliło się kolejną niezwykle ciekawą historią związaną z monetami.

– Jedno ze znalezisk jest szczególnie wyjątkowe, a to za sprawą miejsca odkrycia. To moneta srebrna – denar Kazimierza IV Jagiellończyka (1447-1492), wybita w mennicy w Krakowie w okresie pomiędzy 1455 a 1479 rokiem. Odkryto ją w kamiennym murze odsłoniętym pod posadzką skrzydła południowego muzeum. Moneta była zatopiona w zaprawie murarskiej spajającej bloki wykute ze skały wapiennej. Tworzyły one fundament budynku, który od strony dziedzińca zamkowego przylegał do muru obronnego i czworobocznej wieży. Czy monetę zgubił murarz, czy też została tam celowo pozostawiona? Trudno jednoznacznie rozsądzić – czytamy w muzealnej relacji.

Jest to bardzo ważne odkrycie, ponieważ umożliwia określenie czasu wzniesienia budowli. Jest to pewne, nie nie mogła ona powstać przed rokiem 1455, gdyż wtedy rozpoczęto wybijanie takich denarów w Krakowie.

Czy świadkiem jej powstawania był Jan Długosz, który w latach 1473-1476 przebywał na zamku w Lublinie kształcąc młodych królewiczów?

Niezwykłe odkrycie w murze lubelskiego zamku (zdjęcia)

Niezwykłe odkrycie w murze lubelskiego zamku (zdjęcia)

Niezwykłe odkrycie w murze lubelskiego zamku (zdjęcia)

Niezwykłe odkrycie w murze lubelskiego zamku (zdjęcia)

(fot. Muzeum Lubelskie/Fot. Pracownia Archee)

7 komentarzy

  1. Ale się podjarałem tym znaleziskiem.

  2. Fajnie tak coś znaleźć po latach, wiekach… Budując swój dom niespełna 20 lat temu zleciłam murarzom zamurowanie dobrze zabezpieczonych ,,gadżetów,, w tym buteleczkę wina. Mam nadzieję, że pozostawili ją pełną ?

    • Było się tak przechwalać?, teraz okoliczne kirusy zburzą Ci dom, jak ich będzie bardzo suszyło 😀

    • Nie martw się, jak ktoś kiedyś wytyczy trasę obwodnicy przez Twoją chałupę to operator koparki nawet nie zauważy Twoich artefaktów. No może je ktoś kiedyś odkryje jak będzie rozsypywał gruz na podbudowę jakiejś autostrady i akurat z łychy poleci mu fragment Twojego sarkofagu… 🙂

  3. Nabyłem dom w którym poprzedni właściciel zamurowal „symboliczne” 1000zl…Ponoć tak się robi żeby w domu zawsze był pieniądz!

  4. Ta moneta jest warta jakieś 13 milionów dolarów. Polska uratowana.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo