W niedzielę zmieniamy czas na letni. Być może już po raz ostatni

Przed kilkoma dniami przywitaliśmy wiosnę, w niedzielę zaś zmienimy czas na letni. Warto pamiętać, że mogą pojawić się zmiany w kursowaniu pociągów lub autobusów, utrudniony będzie też dostęp do usług bankowych.

Jak zawsze w ostatnią niedzielę marca, w nocy z 24 na 25 marca nastąpi zmiana czasu na letni. Dokładnie o godzinie 2 należy wskazówki naszych zegarów przesunąć o godzinę do przodu, na godzinę 3. Pamiętajmy, że w większości nowszych urządzeń, czyli w komputerach, smartfonach, tabletach i innych posiadających dostęp do internetu, ręczna zmiana nie będzie konieczna, gdyż nastąpi to automatycznie. Osoby, które w niedzielę będą pracować, muszą się przygotować na krótszy sen, chyba, że godzinę wcześniej udadzą się spać.

Należy też pamiętać, że w związku ze zmianą czasu, wprowadzane są zmiany na kolei czy w komunikacji autobusowej. Dotyczy to m.in. linii nocnych na terenie Lublina. Kursy linii N1, N2 i N3 rozpoczynające się kilka minut po godzinie 2 w rzeczywistości zostaną wykonane po godzinie 3. Kurs linii N2 z godziny 3:47 czasu letniego z przystanku Świdnik – helikopter rozpocznie się o 3:56 z os. Felin. Zmiana czasu z zimowego na letni nie wpłynie na czas przejazdu pociągów PKP Intercity. Składy dojadą do stacji docelowych zgodnie z rozkładem, pomimo teoretycznego, godzinnego opóźnienia. Z kolei klienci wielu banków nie będą mieli dostępu do kont i kart płatniczych.

W Polsce zmiana czasu po raz pierwszy została wprowadzona w okresie międzywojennym. Później stosowano ją w latach 1946-1949 i 1957-1964. Następnie weszła w życie w 1977 r. i obowiązuje do dzisiaj. Jednak może być tak, że w niedzielę przestawimy zegarki już po raz ostatni. Pomimo tego, że w 2016 r. rząd wydał rozporządzenie, które przedłuża stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku, to rok później rozpoczęły się prace nad rezygnacją ze zmiany czasu.

Poselski projekt ustawy autorstwa PSL planuje, aby od 1 października 2018 roku w Polsce przez cały rok obowiązywał czas letni. Jednogłośnie poparła go sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych, jednak został negatywnie zaopiniowany przez rząd. Wysuwano fakt, iż projekt jest niezgodny z obowiązującym prawem unijnym. Biura Analiz Sejmowych uznało jednak, że ustawa taka nie stoi w sprzeczności z prawem. Wkrótce w sejmie odbędzie się tzw. drugie czytanie, po którym posłowie przystąpią do głosowania.

(fot. lublin112)
2018-03-23 20:26:14

Zobacz również

18 komentarzy

 1. Oby tylko został wprowadzony czas letni, bo jeżeli ma pozostać zimowy przez cały rok, to już lepiej niech będzie tak jak jest dotychczas.

 2. Wolny,suwerenny kraj,ktory musi wszystkie swoje akty prawne podporzafkowywac koalicji niemiecko francuzkiej.

 3. Oby! Oby! Niech już tak zostawią! Czekam z niecierpliwością na decyzje.

 4. To będzie największy sukces PSL. Ich inicjatywa. HAHAHA. Kusy Kamasz z radochy z walonków wyskoczy.

 5. Chociaż jedną dobrą zmianę by dla Polski zrobili

 6. Oby! Ponadpartyjna powinna być zgoda w tym temacie

 7. W nocy z 24 na 25 marca nie będzie godz 2 ani 3 🙂 proszę ( drogo autorze tego tekstu ) popatrzeć na zegarek , najlepiej taki wskazówkowy .

   • Dobowy przełom nocy to tutaj sobota 23.30 – niedziela 0.30 …. Ciekawa teoria ? to nie teoria to fakt 🙂

    • Tak i mówiąc w nocy z soboty na niedzielę mamy na myśli jedną godzinę w przedziale 23:30 – 0:30 … Proszę nie zapomnieć skomentować wszystkich materiałów w Internecie, w których napisano „w nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas” 😀 Dla większości noc z soboty na niedzielę nie kończy się na 0:30. Chyba, że wszyscy się mylą 😉

 8. Nie , nie zapominam i gdzie mogę to piszę . Piętnuję również : ,, na dłuższą metę i cofać do tyłu ,, to też jest pisane ( mówione ) poprawnie …. Oh .

 9. Brawo dla tych co tacy sa aby czas letni pozostal na stale to teraz moze przemyslicie zimy u nas to praktycznie nie ma listopad grudzien polowa stycznia budowlanka zacznie od 9 bo o tej godzinie bedzie dopiero jasno ale brawo dla was 2 sprawa dzieci chodzace ze wsi do szkoly na 8 zmrok no jestescie super jezeli staly czas by mial pozostac to tylko zimowy ten ktory byl kiedys glownym ale wy wiecie swoje

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9764zł 0.6%
  • GBP 4.956zł 0.12%
  • EUR 4.4671zł 0.03%
  • CHF 4.2018zł 0.23%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Potrzebna krew dla 8-letniego Tomka
   W Wojciechowie znów będzie wielkie kucie. Niebawem ruszają Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie
   Kiermasz Produktów Lokalnych w Kazimierzu Dolnym
   W niedzielę odbędzie się „Festiwal Młody Ziemniak”
   Pierwszy w sezonie zlot food trucków w Lublinie