W niedzielę w regionie burze i obfite opady deszczu

W niedzielę Polska pozostanie w obszarze siodłowym, jest to nic innego jak specyficzne ułożenie wyżów i niżów położonych na przemian. Dzisiaj w regionie pojawia się burze i obfite opady deszczu.

Spodziewany jest dzisiaj rozwój gwałtownych burz na obszarze województwa lubelskiego, które miejscami prowadzić mogą do szkód. Nad regionem nadal zalegać ma gorące i mocno wygrzane powietrze zwrotnikowe, które w połączeniu ze strefami zbieżności wiatru prowadzić ma do inicjacji burz.

Ostatni dzień weekendu przyniesie najprawdopodobniej burze o największym natężeniu w kończącym się tygodniu. Pierwsze burze mogą powstać już koło południa, ale to właśnie na godziny popołudniowe przypadnie szczytowa aktywność konwekcyjna.

W zachodniej części regionu burze mogą być bardzo intensywne.

Podstawowym zagrożeniem ze strony niedzielnych burz będą ulewne opady deszczu. Niska prędkość przemieszczania chmur burzowych, wysoka wodność atmosfery prowadzić może miejscami do zalań. Wysokość opadów może sięgnąć od 10 mm do 50 mm deszczu.

Spodziewane są także opady gradu o większej średnicy względem ostatnich dni. Oczekiwana jest wielkość gradu od 1 cm do 2,5 cm. Oprócz tego możliwe są porywy wiatru od 80 km/h do 90 km/h. Ponadto najlepiej rozbudowane w pionie chmury burzowe wykazywać powinny się dużą aktywnością elektryczną.

Całkiem spora aktywność burzowa osiągnięta może zostać w centralnej części województwa. Czym dalej na wschód od powiatu lubelskiego, tym ryzyko gwałtownych burz będzie spadać. Chmury Cumulonimbus przemieszczać mają się dzisiaj powoli na ogół z północy na południe. Tworzyć zaczną się już prawdopodobnie w pierwszej połowie dnia, najwięcej może być ich po południu, natomiast zanikać zaczną późnym wieczorem, chociaż lokalnie konwekcja burzowa utrzyma się w porze nocnej. Potencjał do przynoszenia niebezpiecznych zjawisk będzie ograniczony, ale podstawowym zagrożeniem dalej pozostaną intensywne opady deszczu.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić bieżące zobrazowania satelitarne i radarowe, ale także detektory wyładowań.

Bieżące położenie burz i opadów pod adresem poniżej

http://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow

2018-07-29 09:04:10
(fot. Fani Pogody)

Zobacz również

4 komentarze

 1. Gdzie te deszcze i burze, ja się pytam?

 2. Lublin jak zwykle ominie dziadowskie miasto jak tak obserwuje jak jakaś burza najdzie to raz można powiedzieć na rok a w około szkody robi jak by nie mogła się podzielić tu już nie ma czym oddychać

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7978zł -0.09%
  • GBP 5.2235zł -0.27%
  • EUR 4.5481zł -0.14%
  • CHF 4.1279zł 0.2%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja