Janów Podlaski: Niedoświadczony zarząd stadniny przyczynił się do śmierci ostatniej klaczy? Mają być kolejne zmiany na stanowiskach

Na pytanie co się dzieje w stadninie w Janowie Podlaskim, starają się w ostatnich dniach odpowiedzieć wszyscy znawcy oraz miłośnicy koni. Tymczasem panująca tam sytuacja, z dnia na dzień, coraz bardziej psuje wizerunek jednej z najbardziej cenionych na świecie stadnin.

W nocy z piątku na sobotę (z 1 na 2 kwietnia) w stadninie koni w Janowie Podlaskim padła trzecia klacz. Dwie ostatnie, czyli Amra i Preria należały do związanej od lat ze stadniną Shirley Watts. We wszystkich przypadkach zaczynało się od objawów kolki. Natychmiastowa pomoc i transport do warszawskiej kliniki nie przyniosły rezultatu i zwierząt nie udało się uratować. Gdy w październiku ubiegłego roku padła najbardziej ceniona klacz w stadninie Pianissima Agencja Nieruchomości Rolnych odwołała ze stanowiska wieloletniego i zasłużonego w świecie koni szefa stadniny Marka Trelę. Na jego następce powołano Marka Skomorowskiego.

Decyzja ta była nadzwyczaj zaskakująca, gdyż od początku wiadome było, że nie ma on żadnego doświadczenia. Jak żartowano na początku, nowy prezes ma wiedzę tylko taką, że wie jak wygląda koń. On sam otwarcie przyznawał, że nigdy nawet nie siedział w siodle i nie zajmował się tą branżą. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej, gdzie ukończył kierunek organizacja i ekonomika przedsiębiorstw rolnych. Pracował w bankowości, później trafił do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa gdzie cały czas był pracownikiem biurowym.

Podobne kontrowersje wywołało powołanie na członka zarządu stadniny Mateusza Leniewicza-Jaworskiego. Agencja Nieruchomości Rolnych wychwalała jego doświadczenie i umiejętności. Miał on w ostatnich latach pracować dla największych stadnin Europy i Bliskiego Wschodu. Wśród jego byłych pracodawców wymieniano Arctic Tern Center w Belgii, jednego z największych centrów koni arabskich, włoską StieglerStud, jedną z najlepszych stadnin w Europie czy też katarskie Al Zobara Stub i Al Shaqab. Miał się tam zajmować tworzeniem wizji rozwoju stadnin i zarządzaniem, jak również przygotowywaniem programów hodowlanych oraz organizacją międzynarodowych pokazów koni. Gdy informacja ta dotarła do jego byłych pracodawców, zaczęły się problemy. Okazało się, że Mateusz Leniewicz-Jaworski albo tam nie był zatrudniony, bądź też wykonywał obowiązki pracowników najniższego szczebla.

Władze arabskiej stadniny Al Shaqab wydały oświadczenie, w którym informują, iż Leniewicz-Jaworski pracował u nich przez zaledwie dziewięć miesięcy. W tym czasie nie był zaangażowany w tworzenie wizji rozwoju stadniny, jej zarządzanie, opracowywanie programu hodowlanego, ani też organizację pokazów międzynarodowych. Był zwykłym pracownikiem technicznym. Na podobnym stanowisku stoją kolejne ze stadnin, w których miał zdobywać swoje „bogate i wszechstronne” doświadczenie. Ali Al Misnad, przedstawiciel stadniny Al Zobara wyjaśnił, że Mateusz Jaworski nigdy nie był zatrudniony w stadninie a tym samym, w żaden sposób nie był również zaangażowany w zarządzanie czy też podejmowanie decyzji hodowlanych. Miał zaledwie krótki epizod w stadninie, gdzie na okresie próbnym poznawał pracę sekretarza. Jednak nastąpiła seria zdarzeń, których przedstawiciel stadniny nie chce wyjaśniać, w wyniku których Jaworski został wydalony z Kataru.

Tak samo jak rzekoma funkcja kierownicza, mająca wpływ na program hodowlany oraz opracowywanie wizji na przyszłość, jakie miał pełnić w ośrodku treningowym Arctic Team Center z Belgii, okazały się nie do końca prawdziwe. Mateusz Leniewicz-Jaworski pracował przez krótki czas w stajni na umowę – zlecenie. Przyuczano go do obowiązków masztalerza, czyli starszego stajennego. Tam również nie zaznał długo miejsca i niebawem ośrodek pożegnał się z nim.

Po tym jak padła trzecia klacz, wizerunek stadniny został mocno nadszarpnięty. Jak twierdzą znawcy tematu, nie tyle co przez samo zdarzenie, lecz przez atmosferę, jaka się wokół tworzy. Do tego dochodzić mają nieprzemyślane wypowiedzi na ten temat, m.in. ostatnie stwierdzenie ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Mianowicie tłumaczył on, że ma uzasadnione podejrzenia, iż padnięcia klaczy nie były przypadkowe. Tego typu słowa sprawiają, że pozycja Janowa w świecie hodowców koni arabskich może zostać mocno osłabiona. Już teraz Shirley Watts zapowiedziała, że zabiera swoje pozostałe dwie klacze ze stadniny w Janowie Podlaskim.

Sprawą śmierci klaczy zajęła się lubelska prokuratura. Prokuratorzy od wczoraj znajdują się w Janowie Podlaskim sprawdzając drobiazgowo co mogło się przyczynić do takiego stanu rzeczy. Z przeprowadzonej sekcji zwłok Amry wynika, że przyczyną padnięcia była intoksykacja organizmu wywołana zastojem żylnym na podłożu skrętu okrężnicy. Z kolei minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wnioskował u Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry, by ten osobiście pełnił nadzór nad postępowaniem. Ten jednak nie zgodził się na tego typu rozwiązanie, powierzając sprawę nowemu szefostwu lubelskiej prokuratury.

W środowisku znawców koni coraz więcej pojawia się głosów, że to właśnie nowy zarząd stadniny, przyczynił się do śmierci Amry. Po tym jak padła Preria a media z całego kraju jak też branżowe portale na całym świecie zaczęły śledzić co się dzieje w stadninie, nowy zarząd był bardzo wystraszony, by nie doszło do kolejnego nieszczęścia. Dlatego też mającą się oźrebić Amrę skierowano do kliniki w Warszawie. Była to bardzo zaskakująca decyzja, gdyż wszystkie poprzednie klacze wydawały źrebięta na świat w Janowie Podlaskim. Zaledwie kilka dni później, klacz wraz ze źrebięciem przetransportowano z powrotem do stadniny. Zmiana warunków od razu po porodzie, inne pożywienie oraz stres związany z transportem mógł przyczynić się do późniejszych następstw.

W poniedziałek minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wydał oświadczenia, w którym informuje o potrzebie zmian w zarządzie stadniny w Janowie Podlaskim.

2016-04-04 19:06:47
(fot. ilustr. lublin112.pl)

43 komentarze

 1. nikt mi nie wmówi, że szef stadniny karmi konie. Tam musi być jakaś sroga patologia i to od dłuższego czasu… ciekawe co wyjdzie na jaw z czasem…

 2. Biedny koniś

 3. Krótka historia tego jak PiS wprowadza dobre zmiany. Stadniny przetrwały rozbiory, powstania, pierwszą i drugą wojnę światową a wystarczyło kilka głupich decyzji polityków, którzy zaczęli traktować państwo jak swój własny folwark, i stadnina zaczyna chylić się ku upadkowi. Ciekawe co będzie następne Bogdanka? Już słychać pogłoski że nasza kopalnia ma spłacać długi tych ze Śląska. Po raz pierwszy od lat miała też ujemny bilans finansowy. Tak to jest jak do rządzenia się biorą kumple z partii zamiast fachowców.

  • ale PiS tam swoją osobę od niedawna wsadził, więc ten bilans ujemny wypracował ostatni szef

  • Prezesi spółek mają za zadanie rządzić daną spółką a nie zajmować się tym co powinna załoga niższego szczebla. A obecna sytuacja w Bogdance to zasługa poprzedniego rządu i działań spółki Enea.

 4. #dobrazmiana

 5. królewski koniuszy

  Kuń to wbrew powiedzeniu delikatne zwierzę, wystarczy niewielka zmiana pokarmu i po kuniu… Zmiana zarządu spowodowała odejście najlepszych hipologów, którzy śmieli nie zostawić instrukcji obsługi do każdego indywidualnego kunia (bo je trza traktować indywidualnie). Na wiadomy efekty nie trzeba było długo czekać. Oczywiście Ziobro udowodni spisek a jak będzie trzeba to i zamach..! Jeśli z takim powodzeniem będą „gospodarzyć” całą Polską to czeka nas ciekawe 4 lata (a może krócej…?)

 6. Ciekawe czy pan ***** ***** ****** odpowie za składanie fałszywych informacji w ubiegania się o państwowa posadę.

  • hahah taa jasne prędzej TY Kolego uważaj bo użyłeś danych osobowych i zostaniesz za to ścigany przez Pana Z. orro

  • Za nic nie odpowie bo PiS ma najlepszego ulaskawiacza, plastusia Dodania… A sądy Ziobry orzekly że może ułaskawiać jak leci….

 7. Jak padanie stadnina koni będzie tam ferma kaczek. To chyba główny powód wprowadzenia tam swoich PiSd !!

 8. Ile koni padło za poprzedniego szefa stadniny? Amra to tylko zemsta kogoś nie docenionego lub sabotaż. Popaprańce gotowi wszystko zrobić by zostać lub wrócić do koryta. Nawet kosztem utraty Niepodległości na rzecz Unii. Seryjny samobójca przerzucił się na konie? Co one mu winne? Jak widać opozycja na czele z Rubikoniem gotowa zrobić wszystko dla siebie bo dla Kraju to chyba tylko wnioski o przerwę potrafi składać.

  • Typowy wyborca Pisior Spiskowiec – wszędzie sabotaż i trotyl! Jak sąsiad kupi auto to na pewno ukradł! Stadnina to nie cyferki do zarządzania. Jak ktoś nie ma pojęcia o koniach to jak ma zarządzać? Nie wiem czym się zajmujesz ale załóżmy że jesteś księgową – chciałabyś żeby Twoim bezpośrednim szefem została kucharka z dyplomem? Czy Wy na prawdę myślicie że Wasz niewysoki człowiek zrobi porządek? Zdziwisz się…

   • By posprzątać tę Stajnię Augiasza, to lat a nie miesięcy potrzeba. Nie dość, że taki chlew PO sobie zostawili to jeszcze oborę robią gdzie tylko mogą. Zajrzyj czasem na inne portale nie tylko łonet, przeczytaj inną gazetę niż wybiórcza a oczy same ci się otworzą. No chyba ,że tvn ci całkiem szare komórki wyprał do cna, to masz problem.O przekrętach poprzedniego szefa stadniny czytałeś?

    • Tak czytaj goscia niedzielnego i tygodnik od rzeczy, pranie mózgu lepsze niż za prl na zawołanie.

   • Niczym dziwnym by nie było, gdyby ktoś chciał udowodnić całemu światu jakiego to złego prezesa powołano – nawet kosztem koni.

  • Marek Trelą pracował w Janowie zanim ktokolwiek wiedział o istnieniu dwóch gniewnych karłów. Kilkanaście lat spędził tam jako weterynarz zanim dostał tytuł hodowcy. I dopiero po sukcesie jako hodowca na świecie mianowano go prezesem… W sekcie PIS wystarczy słówko prezesa i kundel z podwórka zostaje championem. Nie udało się kaczorom z PC i zaliczyli finansową upadłość którą sobie umorzyli za poprzednich rządów PiS, ot raptem niecałe 200mln wyrwane z budżetu / obywateli. Teraz mają lepszy model zabezpieczając się na grube lata bo podnieśli sobie finansowanie, a dodatkowo z każdego stołka wpada characz z lojalki… Dodatkowo przepisali sobie prawo do Polski, Jej historii i tradycji stwierdzeniami że kto ośmieli się nie wierzyć w Jarosława i jego historię kraju jest spiskowcem i obcym agentem…Razem z poprzednim prezesem poleciały też inne osoby wystawiając się za Trelą. Dla twojej informacji Trela uczestniczył w codziennym życiu stadniny za różnych szczeblach, źrebienia by sobie nie odpuścił… Tu nie chodzi o wiedzę i zainteresowania, on po prostu żył końmi które kochał… Nikt mi nie wmówi w sens polityki pislamizacji polski, oprócz stadnin w sumie tylko co 5 osoba z nominacji ma wykształcenie chociażby pokrewne do otrzymanego w zamian za lojalkę stanowiska, ot tęsknota prezesa za komuną… Wystarczył mały dopisek że na stanowiska wystarczy nominacja i mamy bu*%+l w całej Polsce….

   • Popieram z całego serca. Mam 78 lat moja młodość w Stadnie Moszna zaowocowała miłością do koni.Nawet za czasów komuny szanowano fachowców [p.Byszewski} .Swoją miłość do koni przekazałam córce i wnukom.Wyrazy szacunku i poparcia dla pana M. Treli.Wiem co Pan czuje,ale mam nadzieje,że rządy PiS szybko się skończą.

  • Na abramowickiej mają neta?

 9. Ludzie o co tyle krzyku przecież PiS rządzi. Owszem parę koni padło ale to ku przestrodze dla opornych a tak jest super git Kościół ma władzę i tyle ziemi ile będzie chciał kobiety będą wsadzane do wiezień przecież to wszystko było w programie wyborczym pis-u więc chyba dobrze, ze go realizują przecież po to zostali wybrani, a jak ktoś czegoś nie rozumie to wszystko fajnie jest wyjaśniane w TV-Kurski więc głowa do góry i uśmiech na początku może przez łzy ale co zrobić 🙂

 10. U nas chociaż koni nie czepiajo sie…

 11. Nowi maką wielkie doświadczenie. Walą konia tyle lat…

 12. Co się stało w stadninie koni? Stało się to że mafia PO-PSL nie może pogodzić się z utratą władzy,stanowisk i wpływów,dlatego wszędzie ryją gdzie i jak się da.

 13. PiS przy korycie. Tak oto, najlepsza stadnina na świecie stała się majgorszą. Tak to jest jak na stołku zasiada ktoś, kto się nie zna na tym. Mam nadzieję. Tak to jest jak na stołki są nominacje a nie konkurs. Mam nadzieję że polecą wszyscy, łącznie z ministrem.

  • Jakby to było za rządów PO to PIS twierdziłby, że polecieć muszą wszyscy razem z premierem, a teraz winnych nie ma. A nie są to poprzednicy. Dzisiejsza konferencja tego pseudo ministra i przy wypadku prezydenckiej limuzyny szefa BORu są najlepszym przykładem.

 14. PiS przy władzy. Tak to się dzieje jak na stołkach zasiadają ludzie.z nominacji a nie z konkursu. Tak o to za prowadzenie takiego przedsiędbiorstwa bierze się ktoś kto się na tym nie zna. Tak oto ze stadniny najlepszej na świe ie Janów stał się najgorszą. Mam nadzieję że za to polecą głowy łącznie z ministrem który obsadzał stołki. A Pani Watts powinna rządać milionowych odszkodowań od skarbu Państwa, lub nie, z pieniędzy PiSu.

 15. „Dobra zmiana działa” jak wszędzie powsadzali swoich „ekspertów” i takie są efekty. Teraz za prezesa Lotosu się zabierają, gdzie nawet związki zawodowe go popierają. To co robiły poprzednie ekipy było naganne w tej sprawie, ale ci to przebili wszystkich poprzedników razem wziętych.

 16. 3 KONIE NA STERYDACH .A CO Z RESZTA KONI

 17. ;Czy konie mnie slysza; przez ostatnie lata padly. Az 52 konie.

 18. wstyd k….a wstyd na cały świat !! brawo karłowate pisiory ! spier……cie wszystko w ty kraju
  juz wali taki swad za waszymi rzadami ze kibel to przy tym perfumeria….

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.968zł -0.88%
  • GBP 4.9223zł 0.02%
  • EUR 4.4202zł -0.68%
  • CHF 4.1401zł -0.53%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online