Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Niebezpieczne burze przejdą dziś przez woj. lubelskie. Spadnie duży grad, wystąpią zalania i silny wiatr

W niedzielę w regionie należy spodziewać się gwałtownych burz, którym będą towarzyszyły intensywne opady deszczu i duży grad. Największa aktywność burzowa w regionie zaznaczy się godzinach popołudniowych.

W niedzielę przez Polskę przebiega strefa pofalowanego frontu atmosferycznego z południowego-zachodu na północny-wschód. Wzdłuż strefy frontowej prawdopodobnie przemieszczać będzie się niewielkie zaburzenie falowe, które urośnie do postaci mezoskalowego niżu. Po wschodniej stronie frontu zalega bardzo ciepła masa powietrza znad Bałkanów i Morza Czarnego, w której rozwiną się burze. Temperatura wyniesie od 24°C do 27°C w najcieplejszym momencie dnia na obszarze woj. lubelskiego.

Modele pogodowe wyraźnie sygnalizują, że w ostatni dzień weekendu gwałtowne burze przejdą przez południe, centrum i wschód kraju. Zjawiska konwekcyjne przyniosą lokalnie nawalne opady deszczu, punktowo dużego gradu i wiatr do 90 km/h.

W naszym regionie zjawiska burzowe prawdopodobnie pojawią się dzisiaj w okolicach godziny 13. Większość modeli sugeruje, że najpierw burze uformują się na południu województwa lubelskiego. Ruch ośrodków burzowych odbywać będzie się na ogół zgodnie z przepływem powietrza w środkowej troposferze, czyli z południa na północ, chociaż, mając na uwadze możliwość wystąpienia superkomórek burzowych typu wysoko-opadowego trajektoria z powodu obecności mezocyklonu może być wysunięta na północny-wschód, wschód.

Oprócz kilku przypadków izolowanych burz superkomórkowych, modele pogodowe sygnalizują rozwój konwekcji w formie struktur wielokomórkowych. Głównym zagrożeniem z ich strony będą ulewne opady deszczu, mając na uwadze występowanie dużej wodności atmosfery i stosunkowo niskiej prędkość przemieszczania. Niewykluczone, że na zachodzie województwa lubelskiego będziemy mieli do czynienia z wystąpieniem zjawiska training storms, które charakteryzuje się przemieszczaniem burzy za burzą, co bardzo często skutkuje zalaniami.

W czasie niedzielnych burz prognozowane są opady gradu od 1 cm do 4 cm. Skrajna wartość może zostać osiągnięta w sytuacji uformowania się superkomórek burzowych. Ze strony burz zawierających rotujące prąd wstępujący kolejnym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, które przekroczyć mogą 30-40 mm w krótkim czasie i wiatr do 90 km/h.

Największa aktywność burzowa zostanie osiągnięta pomiędzy godziną 15 a 19. Burze prawdopodobne są na przeważającym obszarze województwa lubelskiego, ale wiele modeli pogodowych sygnalizuje, że najgroźniejsze burze obejmą powiat kraśnicki, opolski, puławski, rycki i łukowski. Niebezpieczne może być także w powiecie lubelskim. Groźna pogoda jest spodziewana także w powiecie janowskim, biłgorajskim oraz tomaszowskim.

Należy mieć jednak na uwadze, że burze o rożnej intensywności pojawią się w innych powiatach Polski wschodniej. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz ocenia się na 90%. W kolejnych dniach czeka nas kontynuacja ciepłej i burzowej aury. Lokalnie burze będą powodować szkody. Występować będą zarówno w ciągu dnia oraz w nocy, o czym będziemy informować w kolejnych wpisach.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i burz nad Polską

(fot. pixabay.com)

3 komentarze

  1. week – tydzień
    end – koniec
    „ostatni dzień weekendu” – jak tłumaczyć to określenie?
    Zapraszam do dyskusji Frania.

    • Słownik języka polskiego PWN
      weekend «okres od piątkowego popołudnia do niedzieli włącznie, wolny od pracy i nauki; też: wypoczynek poza miejscem zamieszkania, zorganizowany w tym czasie»
      • weekendowy • weekendowo

      Ostatni dzień weekendu = niedziela. Mamy nadzieję, że pomogliśmy 😉

Z kraju