Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Nie żyje papież emeryt Benedykt XVI

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że Joseph Ratzinger zmarł w sobotę rano o godzinie 9:34 w swojej rezydencji w klasztorze Mater Ecclesiae, którą 95-letni papież emeryt wybrał na swoją rezydencję po rezygnacji z posługi Piotrowej w 2013 roku.

– Z żalem zawiadamiam, że Papież Emeryt Benedykt XVI zmarł dzisiaj o godzinie 9:34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie. Dalsze informacje zostaną podane tak szybko, jak to możliwe. Od poniedziałku rano, 2 stycznia 2023 r., ciało papieża emeryta będzie znajdować się w Bazylice św. Piotra, aby wierni mogli się pożegnać – czytamy w komunikacie Stolicy Apostolskiej.

W ostatnim czasie pojawiały się informacje o pogarszającym się stanie zdrowia Benedykta XVI. Wiadomości te przekazał również publicznie sam papież Franciszek, pod koniec ostatniej w roku audiencji generalnej, 28 grudnia. Papież Franciszek wezwał wówczas do modlitwy za papieża emeryta.

W ciągu najbliższych godzin Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej ma przekazać informację o obrządku pogrzebowym.

Jako papież, Benedykt XVI przyjechał do Polski w dniach 25–28 maja 2006 roku. W czasie swojej podróży apostolskiej odwiedził Warszaw oraz miejsca związane z osobą papieża Jana Pawła II: Częstochowę, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Kraków, Oświęcim.

Był 265. Następcą Świętego Piotra i zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku. Po ustąpieniu z urzędu ostatnie lata spędził w klasztorze Mater Ecclesiae na terenie Watykanu.

(fot. © H. Elvir Tabakovic, Can. Reg./Propstei St. Michael, Paring, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=101992091)

41 komentarzy

 1. Stachu jak będziesz stał nad grobem a lekarze powiedzą ci tylko Bóg jest w stanie ci pomóc a Ty będziesz sr… ze strachu w gacie to napisz nam o relikwiach i Twojej pysze.

  • Stachu w strachu

   Ja się nie nadaję na relikwie, ale jak bardzo potrzebują to niech sobie ,ściągną ze Smoleńska prawie święty wrak.
   Potną na kawalątka, wsadzą do fikuśnych puzderek, a „owieczki” kupią.

 2. Niewierna słuchaczka Radia Ma... wieprzową twarz

  Nie żyje papież emeryt Benedykt XVI i… logo jego firmy mu na drogą.
  Co to mnie obchodzi ?

 3. Wstyd robić sylwka, tańce i swawole, jak papież umarł. Co z tego że niemiec.

  • Jak ci niemiaszek kojfnął to siądź i płacz w obie garście, ale nie wymagaj tego od innych.

 4. Jednego klechę mniej

 5. Jednego madlozę mniej.