Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nie bądź „czołgistą”, oczyść w aucie szyby z lodu i śniegu

Oczyszczenie szyby czołowej samochodu przed wyruszeniem w podróż to czynność absolutnie niezbędna. Pośpiech lub lenistwo mogą doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku, kiedy to nie zauważymy w porę przeszkody, innego pojazdu lub pieszego.

Policjanci co roku o tej porze przypominają, że bardzo ważną czynnością przed wyruszeniem autem w podróż jest zapewnienie sobie dostatecznej widoczności. Zostawianie małego paska na czołowej szybie, przez który obserwujemy otoczenie, zdecydowanie nie należy do bezpiecznych pomysłów.

Przed ruszeniem w drogę powinniśmy dokładnie odmrozić lub oczyścić wszystkie szyby, by zapewnić sobie maksimum widoczności. W przypadku gdy na samochodzie zalega warstwa śniegu, też musimy go usunąć. Ma to swoje bardzo praktyczne przyczyny – przylepiony śnieg zasłania reflektory oraz kierunkowskazy.

Ponadto, przy pędzie wiatru, śnieg z samochodu ląduje na jezdni, gdzie może być niebezpieczny dla innych kierujących. Wszyscy zapominalscy lub leniwi, muszą liczyć się z możliwością otrzymania mandatu karnego w kwocie nawet 3000 zł, w przypadku policyjnej kontroli. O tym, że jazda takim nieodśnieżonym samochodem jest wykroczeniem, mówi art. 66 Prawa o ruchu drogowym.

Art. 66. 1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

– nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
– zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;
Oznacza to, że odśnieżone powinny być także boczne lusterka. Tylko ich całkowite oczyszczenie z lodu i śniegu zapewni nam dostateczne pole widzenia, tak ważne w sytuacji np. zmiany pasa ruchu.

Poświęcając tych kilka dodatkowych minut na właściwe przygotowanie się do podróży naszym autem, pomyślmy o sobie i naszych bliskich, którzy podróżują z nami samochodem oraz innych kierujących i uczestnikach ruchu drogowego. Ta dodatkowa czynność stanowi niewielką ceną w zamian za bezpieczeństwo.

(fot. lublin112.pl)

19 komentarzy

 1. Kolejny atak na kierowców i próba złupienia nas kierowców.

  • Jak ktoś jest głupi to daje się łupić proste. Na własne życzenie masz mandat jak czegoś nie zrobisz. Masz przepisy to się do nich stosuj, zrób na złość policji i zachowuj się na drodze zgodnie z przepisami, a nie płaczesz jak płaczek a komentarzu.

  • Jaki atak baranie? Odśnieżenie auta to 5 minut i podstawa. Ty zresztą €$pierdalasz na rowerku trójkołowym więc żadnym kierowcą na drodze nie jesteś.

 2. A po co czyścić w aucie szyby z lodu i śniegu – przyje…ie się w coś to i śnieg i lód odpadną.

 3. Najpierw niech zaczną odśnieżać radiowozy milicjanty.

 4. no nie zajmuje to kilka minut
  czy nawet kilkanaście
  jak jest lód na szybach, to trzeba się naskrobać plus szczotka naokoło i dach, to jest 30-40 minut dość ciężkiej pracy fizycznej o świcie, a raczej teraz – to jeszcze ciemna noc
  dobrze, że dzisiaj wszystko rozmarzło po wczorajszej zapaści, bo by się człowiek omachał

 5. Błagam nie używajcie słowa pieszy bo to wogóle nie przemawia to wybraźni.
  A zamiast pisać i przypominać to policja powinna następnego dnia po opadach śniegu obstawić wszystkie wyjazdy z osiedli w Lublinie i walić mandaty bez litości. Kilka takich akcji i każdy będzie miał auto odśnieżone

 6. Ja tam nie mam problemu ze skrobaniem. Wsiadam, grzanie pupy na 2 bieg, temperatura na climayroniku 22.5 stopnia plus elektryczne ogrzewanie przedniej i tylnej szyby i nawet jak jest lód to maksymalnie po 5 minutach machnę wycieraczkami i jadę.
  Od kiedy mam auto z ogrzewaną szybą czołową to nie wożę w nim skrobaczki. Tylko szczotka, zmiotka do śniegu.
  Żadnego skrobania, żadnego rysowania szyb!

  • Tej przedniej, podgrzewanej szyby to ci zazdroszczę. Miałem taką w fordzie, ale jak go zamieniłem na opla, brakuje mi

  • kuubuś a boczne też grzejesz czy otwierasz???

   • Jak sobie ustawisz dobrze nawiewy to przednie boczne po 5 minutach też są rozmrożone.
    W szybkim ogrzaniu wnętrza pomaga taki guziczek od obiegu zamkniętego powietrza i wtedy mielisz ciepłe, a nie wpuszczasz zimne.

 7. Miały być mandaty i co? Czołgi jak jeździły tak jeżdżą. Jedzie taki jełop z zaspą na dachu, auto się nagrzewa i na szybszej drodze jadąc za takim masz zaraz to na szybie.

 8. bez przesady…nie zes ## jcie się.Akurat tylnej szyby nie ma obowiązku odszraniać(jeśli jest prawe lusterko), ani tylnych bocznych…jak leży dużo śniegu to trzeba go zrzucić, żeby nie spadał podczas jazdy.

  przepisy jedno,a nagonka medialna drugie – tak samo jak w sytuacji,że pieszy ma bezwzględnie pierwszeństwo

Z kraju