Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Narciarze będą zadowoleni. W naszym regionie ruszył pierwszy wyciąg krzesełkowy

W Chrzanowie uruchomiono pierwszy w województwie lubelskim wyciąg krzesełkowy. Wcześniej musiał przejść szereg testów.

Na Lubelszczyźnie jest 14 stoków narciarskich, jednak tylko w jednym miłośnicy białego szaleństwa mają do dyspozycji wyciąg krzesełkowy. Dzisiaj, nieco później niż zapowiadano, obiekt w Chrzanowie został oficjalnie oddany do użytkowania. Jego budowa zaczęła się w lecie ubiegłego roku. Wyciąg powstał w jednej ze szwajcarskich firm, przez wiele miesięcy trwał jego montaż. Najbliższy wyciąg krzesełkowy narciarze znajdą w woj. świętokrzyskim i w Bieszczadach.

Zanim z wyciągu mogli skorzystać pierwsi narciarze, musiał on przejść szereg kontroli i testów. Najważniejsze przeprowadzono w miniony piątek. Wtedy to pierwsza kolej krzesełkowa w województwie została pomyślnie odebrana przez TDT. Tego samego dnia strażacy przeprowadzili próbną ewakuację osób, które w wyniku awarii zostały uwięzione na wysokości.

W działaniach wzięli udział strazacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego „Lublin 2”, Komendy Powiatowej PSP w Janowie Lubelskim oraz jednostek KSRG z terenu powiatu janowskiego. Celem było m.in. zapoznanie się z obiektem oraz trudnościami, jakie mogą wystąpić podczas ewakuacji osób z kolei krzesełkowej. Następnie strażacy musieli ewakuować narciarzy znajdujących się na znacznej wysokości. Wykonano to za pomocą drabin a także przy zastosowaniu technik alpinistycznych.

(fot. NARTRAJ, st. kpt. Wojciech Miciuła KW PSP w Lublinie)
2018-01-17 22:00:33

11 komentarzy

 1. Brakuje podpisu artykuł reklamowy.

  • Jakie 14 stoków na lubelszczyznie, moze z 8 ? ciekawe gdzie haha. Najblizej Lublina jest i tak Rąblów40km, Kazimierz45km i Parchatka55km. Chrzanów jest z 70 km. Kiedy ruszy w lublinie stok na globusie, moze maly ale ciekawy do cwiczenia dla poczatkujacych.

   • Sikawki kasę, jak pijawki z budżetu wyssały. Żukowi Globus niepotrzebny. Zapomnij lub czekaj na zimę stulecia, to może pojezdzisz

   • a tak wogóle to ktos wie co sie dzieje z porzuconym stokiem w Celejowie dlaczego on tyle czasu nie działa i czym to jest spowodowane, kiedy może ruszyć ?

    • To jest teren prywatny, zapewne właścicielowi się nie oplacało, obstawiam że nie ruszy bo zbyt duża konkurencja w okolicy

 2. Artykuł sponsorowany. To samo w Panoramie…dobrze posmarowane

 3. taki wyciag dobra rzecz , kiedy jeszcze nie mialem nokianow , to raz mnie wyciagali z przydroznego rowu , hehehehe

  • Bimber no tera to mi zaimponiłeś! Myślałem że do twojego wozu najlepsze były by lekko chodzone barumy, a Ty normalnie z grubej rury walisz: nokiany! No, no, no… słownictwo, wiedza, obeznanie we szerokim świeie słowem: respect.

 4. A wyjazd na górę z 5 zeta….!!

 5. szwajcarski wyciag wyprudkowany w przeworsku!!!