Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

W Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się inscenizacja Powstania Styczniowego

Dźwięki kucia kos i wystrzału z broni czarnoprochowej zabrzmią w styczniową niedzielę w obozie powstańczym na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej. Wszystko podczas inscenizacji Powstania Styczniowego w jego 155. rocznicę.

Dla upamiętnienia 155. rocznicy obchodów Powstania Styczniowego Muzeum Wsi Lubelskiej wspólnie ze Stowarzyszeniem Historycznym „Ćwieki” ze Starościna zapraszają na inscenizację historyczną „Powstanie Styczniowe 155 lat później”, która odbędzie się w niedzielę, 21 stycznia 2018 r. na terenie lubelskiego skansenu. Wydarzenie zapoczątkuje patriotyczna msza święta w intencji powstańców oraz inscenizacja złożenia przysięgi powstańczej i odczytanie manifestu z 1863 roku.

Pokaz przeniesie uczestników w serce wydarzeń, które miały miejsce 155 lat temu w „styczniową noc”. Atrakcją będzie zaaranżowany na świeżym powietrzu obóz powstańczy, w którym będzie można zobaczyć scenki rodzajowe z życia obozu, takie jak odlewanie kul, kucie kos, prezentacja broni czarnoprochowej, musztra, przygotowanie opatrunków czy gotowanie posiłków w kotłach. Około godziny 13:00 obozowe życie zakłóci napad Kozaków, który zakończy się krótką potyczką.

Inscenizację wykona Stowarzyszenie Historyczne „Ćwieki” ze Starościna, które wystąpi w zrekonstruowanych mundurach oddziału „Ćwieków” założonego przez Kajetana Cieszkowskiego. Grupa rekonstrukcyjna, tak samo jak dawny oddział powstańców pochodzi ze Starościna. Członkowie grupy od lat przybliżają historię powstańców styczniowych zachowując przy tym dużą dbałość o szczegóły historyczne dotyczące umundurowania oraz uzbrojenia.

Bilety: 12 zł normalny/ 6 zł ulgowy.

61

(fot. nadesłane)
2018-01-17 22:34:20

6 komentarzy

 1. kucie kos i wystrzaly z armaty? wzieliby sie za jakas uczciwa robote i wyklepaliby moja e60 535d i zrobili jakis tuning , to bylaby z tego jakas korzysc hehehe

  • obawiam się, że do Twojego e, to bardziej szpachla potrzebna, bo klepanie mogłoby tylko pogorszyć sytuacje.

 2. A co? Stłuczka była?

  • niedoczekanie twoje , ale jakies obtarcia zawsze sie zdarzaja jesli sie jezdzi tak duzo jak ja hehehe

   • Ja obca krajowca być, ale wiedzieć, że w Polska...

    Co wy tu, agentka towarzyska, o stłuczkach – w takim powstańczym obozie najwyżej jeden drugiego kosą przypadkiem dźgnie, albo mu samopał wypali (też niechcący), a jak który koniowi podpadnie to z kopyta dostanie i… tyle.

   • ’Wrak race’ jest średnio raz na pół roku, jak zrobisz tam okrążenie to sukces, to nie wiem gdzie te kilometry kręcisz. Na podnośniku chyba

Z kraju