690 680 960

Najsłynniejsze wydarzenie dla miłośników koni wraca do Janowa Podlaskiego

Przedstawione zostały szczegóły tegorocznej aukcji Pride of Poland. Wiadomo już, że organizatorzy postanowili przywrócić wszystkie związane z nią wydarzenia do Janowa Podlaskiego.

Minister rolnictwa Jan Ardanowski oraz szefowie stadnin zaprezentowali pierwsze szczegóły tegorocznej aukcji koni arabskich. Wiadomo już, że wszystkie wydarzenia związane z Pride of Poland wracają do Janowa Podlaskiego. To najsłynniejsza w Polsce i ceniona do niedawna na całym świecie impreza dla miłośników tych zwierząt odbędzie się w dniach od 9 do 13 sierpnia. Wystawione zostaną 22 konie. 13 z nich pochodzi ze stadniny w Michałowie a 9 ze stadniny w Janowie Podlaskim.

W ubiegłym roku organizatorzy przenieśli Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi do stolicy na tor wyścigów konnych na Służewcu. Pokaz miał uświetnić obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz według zamysłów przyciągnąć o wiele większą publiczność. W Warszawie impreza miała zyskać na prestiżu i medialności, a aukcja Pride of Poland, stać się bardziej ekskluzywna. Wszystko zakończyło się frekwencyjną klapą oraz kolejnym wzburzeniem opinii publicznej.

– W ubiegłym roku czempionat konia arabskiego, ze względu na 100-lecie odzyskania niepodległości był przeniesiony wyjątkowo do Warszawy. Teraz wracamy do wieloletnich tradycji, aby te dwie imprezy były ze sobą połączone, aby odbywały się tam, gdzie od dziesiątków lat były organizowane – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas zorganizowanej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa konferencji prasowej.

Obecnie w stadninach podległych państwu znajduje się ok. 2600 klaczy. Ich liczba jest mniej więcej stała. Wzrasta natomiast liczba ogierów, które są niezbędne w programach hodowlanych. Jak zapowiedziano, w trakcie przygotowań do tegorocznych imprez w Janowie Podlaskim będą podejmowane działania dotyczące zapewnienia im dużo większej promocji i transparentności. Jednocześnie organizatorzy liczą na dużą liczbę gości, których ściągnie wydarzenie.

Organizowana w Janowie Podlaskim od 1970 roku aukcja Pride of Poland, przez wiele lat była jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowym na świecie wydarzeń dla miłośników koni. Rokrocznie aukcji przypatrywali się hodowcy z kilku kontynentów, gdyż to właśnie ona kształtowała podaż i popyt na konie arabskie na całym świecie. Sprzedawane na niej klacze osiągały zawrotne ceny, wśród klientów znaleźć można było arabskich szejków, czy też znane w całym świecie gwiazdy muzyki. W 2015 roku padła rekordowa kwota licytacji. Wówczas za 1,4 mln euro sprzedana została 10-letnia siwa klacz Pepita.

Wszystko uległo diametralnej zmianie w lutym 2016 roku. Decyzje Agencji Nieruchomości Rolnych, która nadzoruje stadninę w Janowie Podlaskim sprawiły, że wśród hodowców i miłośników koni arabskich zawrzało. Najpierw z dnia na dzień odwołano ze stanowiska wieloletniego prezesa stadniny Marka Trelę, co tłumaczono „brakiem odpowiedniego nadzoru hodowlano-weterynaryjnego nad końmi arabskimi czystej krwi”. Wszczęte nawet zostało prokuratorskie śledztwo, jednak nikomu nie postawiono zarzutów. Z kolei organizowane pod nowymi rządami aukcje zaczęły stawać się finansową klapą. Kiedy w 2015 sprzedano konie za 4 mln euro, to po zmianach było to 1 mln 271 tysięcy euro. Potem było już tylko gorzej. W 2017 sprzedano konie za 410 tysięcy euro, a w ubiegłym roku za 259 tysięcy euro.

7 komentarzy

  1. BEZMÓZGI NIEDOROZWÓR JAROSŁAW KACZYŃSKI ZNISZCZYŁ STADNINĘ – TEGO NIE DA SIĘ ODTWORZYĆ

  2. BEZMÓZGI NIEDOROZWÓR JAROSŁAW KACZYŃSKI ZNISZCZYŁ STADNINĘ – TEGO NIE DA SIĘ ODTWORZYĆ

  3. Dobra zmiana! Na stadninie zarobić potrafi każdy głupi, ale żeby stracić trzeba być mózgiem! Haha! J…ć pis

  4. Proszę o przypomnienie, personaliów osób odpowiedzialnych za obecny stan rzeczy. Nie da się tego podciągnąć pod niekorzystne rozporządzanie mieniem publicznym?

  5. Zatrzymać ropę i konie pójdą w cuglach. Wszystkie! Napęd na owsiany gaz, wyszedł z trendy, a transfer zarodków zrobił swoje. Gdy ceny szybowały w górę, nikt nie opowiadał o wszystkich bonusach dodanych do konia np; dzierżawa czempionki świata na pobieranie zarodków i rezygnacja z nagród przez nią zdobytych. To jak przy kupnie samochodu; klima za darmo, dodatkowy komplet opon, paliwo na rok.

  6. Po ile bilety?

Kursy walut

  • USD 4.3252zł -0.24%
  • GBP 5.3505zł -0.34%
  • EUR 4.7076zł -0.35%
  • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas