Piątek, 01 marca 202401/03/2024
690 680 960
690 680 960

Najpierw podpalali, później jechali gasić. Seryjni podpalacze z OSP zatrzymani

Sześć osób, w tym czterech strażaków ochotników, zatrzymała policja pod zarzutem wywołania serii pożarów. Zarabiali gasząc to co podpalali.

W ostatnich miesiącach w okolicach Ostrowa Lubelskiego co kilka dni dochodziło do pożarów. Płonęły stodoły, stogi siana, ścierniska oraz las. Praktycznie od samego początku jasne było, że to nie jest przypadek a ogień podkładany jest celowo. Również ustalenia policjantów wskazywały, że przyczyną pożarów były podpalenia.

Ze względu na coraz większą ilość interwencji strażaków w tym rejonie, lubartowscy policjanci postanowili za punk honoru, jak najszybsze doprowadzenie do zatrzymania osoby odpowiedzialnej za podkładanie ognia. Zakrojone na szeroką skalę działania doprowadziły do wytypowania osób mogących mieć związek z podpaleniami.

– We wtorek mundurowi z Lubartowa zatrzymali pierwszych czterech podejrzanych. W środę do policyjnego aresztu trafili dwaj kolejni. Wszyscy to młodzi mieszkańcy gminy Ostrów Lubelski w wieku od 17 do 26 lat. Czterej to strażacy ochotnicy – wyjaśnia Grzegorz Paśnik z Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie. Jak się okazało, druhowie podpalali by później zarobić za uczestnictwo w akcji gaśniczej. Jeszcze dzisiaj cała szóstka stanie przed obliczem prokuratora.

Tymczasem śledczy ustalają ile podpaleń mają oni na swoim koncie. Wstępne ustalenia już wskazują, że młodzi ludzie przyczynili się do kilkunastu pożarów w ostatnich tygodniach. – Dokładna liczba spowodowanych przez nich pożarów jak też wysokość strat jest przedmiotem prowadzonego przez nas postępowania – dodaje Grzegorz Paśnik.

Zatrzymani odpowiedzą za sprowadzenia zagrożenia dla życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach oraz wyłudzenie wynagrodzeń. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

2015-09-24 12:39:09
(fot. lublin112.pl)

25 komentarzy

  1. A dlaczego nie grozi im pokrycie kosztów akcji ratowniczej i zadośćuczynienie za spalone mienie? Żadna kara, dostaną co najwyżej zawiasy i obowiązek zwrotu pobranych wynagrodzeń jeśli nie przekazali na OSP. A jeśli przekazali , to z drugiego zarzutu lipa.

  2. Bez pomocy OSP przy niektórych akcjach PSP nie dała by sobie rady , także tym wszystkim co spisali już OSP na straty , bo jakiś gówniarz pobrał dopalacze i podpalał , radzę się mocno zastanowić i nie wypisywać głupot. Oby wam wasza pomoc nie była nigdy potrzebna.

  3. „policjanci wzięli sobie za cel honoru” A co to jest cel honoru? Autorze, wyjaśnij to może?

  4. Ja jestem w OSP. Zawsze w każdym zawodzie czy służbie trafią się czarne owce ale nie znaczy, że wszyscy muszą ponosić za nich konsekwencje. Jak wyje syrena, w burzę gdy leje i wali piorunami to jakoś nie widać żeby cala wieś wylegała na dwór tylko lecą wariaci z OSP czyli i Ja. Mam za sobą już kilkaset akcji różnych jak ktoś to rozumie to wie o czym mówię. Kilkadziesiąt ludzkich tragedii. Stawiają przed nami coraz większe wymagania prawie na równi z PSP. Bierzemy ekwiwalenty to prawda , ale znajdź mi innych ludzi którzy w nocy, w zimie w mrozie, w trującym dymie, pracują żebyś ty mógł czuć się choć przez chwilę bezpiecznie. Macie ostatni przykład z pożaru wysypiska śmieci. Tam pracują I OSP i PSP ale nas zawsze jest więcej. Zrywamy si ez pracy (jak możemy), zostawiamy swoją zaplanowaną robotą, często rodziny w domy aby komuś tam pomóc i aby nas potem opluwano w mediach przez pseudo ludzi. Jak chcesz zobaczyć na czym to wszystko polega zawsze u mnie drzwi w remizie stoją otworem. Zapraszam. Przejdziesz szkolenia w PSP (tak jak Ja), badania lekarskie wymagane tak jak w PSP (tak jak Ja) i pojedziesz do akcji gdzie będziesz wyciągał utopione dziecko z wody i dasz je na rękach matce (tak jak JA) to zrozumiesz. Więc jak tego nie doświadczyłeś to nie masz prawa nic o tym pisać. Pozdrawiam Druh.

    • Pozdrawiam wszystkich kolegów z OSP. Ate czarne owce po prostu trzeba ukarać zgodnie z literą prawa i koniec. I nie ma co się rozpisywać. Wydalić z szeregów OSP dać kopa i po baletach.

  5. 1.Surowa kara, żeby obiegło kraj co za to grozi!!! 2. Wydalenie z OSP, wiadomo!!! 3.Nie płacić gotówki, tylko jakis zamiennik typu worek ziemniaków 😉

  6. Dać po 10 lat to się nauczą brudasy

Z kraju

Polityka i społeczeństwo