Najpierw podpalali, później jechali gasić. Seryjni podpalacze z OSP zatrzymani

Sześć osób, w tym czterech strażaków ochotników, zatrzymała policja pod zarzutem wywołania serii pożarów. Zarabiali gasząc to co podpalali.

W ostatnich miesiącach w okolicach Ostrowa Lubelskiego co kilka dni dochodziło do pożarów. Płonęły stodoły, stogi siana, ścierniska oraz las. Praktycznie od samego początku jasne było, że to nie jest przypadek a ogień podkładany jest celowo. Również ustalenia policjantów wskazywały, że przyczyną pożarów były podpalenia.

Ze względu na coraz większą ilość interwencji strażaków w tym rejonie, lubartowscy policjanci postanowili za punk honoru, jak najszybsze doprowadzenie do zatrzymania osoby odpowiedzialnej za podkładanie ognia. Zakrojone na szeroką skalę działania doprowadziły do wytypowania osób mogących mieć związek z podpaleniami.

– We wtorek mundurowi z Lubartowa zatrzymali pierwszych czterech podejrzanych. W środę do policyjnego aresztu trafili dwaj kolejni. Wszyscy to młodzi mieszkańcy gminy Ostrów Lubelski w wieku od 17 do 26 lat. Czterej to strażacy ochotnicy – wyjaśnia Grzegorz Paśnik z Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie. Jak się okazało, druhowie podpalali by później zarobić za uczestnictwo w akcji gaśniczej. Jeszcze dzisiaj cała szóstka stanie przed obliczem prokuratora.

Tymczasem śledczy ustalają ile podpaleń mają oni na swoim koncie. Wstępne ustalenia już wskazują, że młodzi ludzie przyczynili się do kilkunastu pożarów w ostatnich tygodniach. – Dokładna liczba spowodowanych przez nich pożarów jak też wysokość strat jest przedmiotem prowadzonego przez nas postępowania – dodaje Grzegorz Paśnik.

Zatrzymani odpowiedzą za sprowadzenia zagrożenia dla życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach oraz wyłudzenie wynagrodzeń. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

2015-09-24 12:39:09
(fot. lublin112.pl)

25 komentarzy

 1. państwo-draństwo

  „Zarabiali gasząc to co podpalali” w jaki sposób zarabiali?

  • Za każdą akcję w OSP masz płacone później kwartalnie.

  • Strażacy OSP płacone mają za każdą godzinę gaszenia Wiec im więcej podpalili tym więcej gasili i tym samym zarabiali Kumasz?

   • państwo-draństwo

    o dzięki Wam. Nie przypuszczałem, że służba ochotnicza =umowa zlecenie 😛

    • Tylko że ta kasa idzie do straży a nie do strażaków. A za nią są kupowane rzeczy do akcji typu: sorbent, uzupełnię do torb medycznych itp. Kasa ta nie trafia do samych strażaków.

     • Od kiedy??? Chyba, że sami strażacy się zrzekną ekwiwalentu na rzecz OSP. Jeśli OSP pobiera za strażaków ekwiwalent bez udziału członków to prokurator już powinien pukać do drzwi remizy !!!!

     • W Ostrowie strażacy mają płacone za godzinę każdy z osobna do własnej kieszeni za każdą godzinę akcji dostaje bodajże 12 zł

 2. Za każdą akcję gaśniczą strażak ma chyba płacone – tak mi się wydaje …

 3. pewnie nie mieli „pleców” i ciężko było dostać sie do szółki, by potem szybko doczekać emeryturki, aby Podatnik utrzymywał kolejnego opasłego sikawkowego…

 4. kiedy w latach 90 populiści z PSL dla poklasku i doraźnych celów politycznych przeforsowali zapisy o płaceniu ochotnikom to wiele osób ostrzegało czym to się skończy
  ochotnik to ochotnik, należy go wspierać, dawać zachęty do społecznej pracy ale na pewno nie płacić za godzinę akcji
  płacenie jest kryminogenne
  ponadto przez kilku rocznie podpalaczy podważany jest autorytet o zaufanie do ponad 100 tys strażaków ochotników w naszym kraju

 5. konkretny jesteś debilem napasionym bzdurami medialnymi radzę oglądać mniej Polsatu i TVNu bo masz papkę zamiast mózgu

 6. Płacą 10 zł za godzinę

 7. To ile z godziny mają albo od pożaru? Sam bym się zapisał do OSP.

 8. k woli ścisłości
  1 Płaci tzw gmina i nazywa się to ekwiwalent za udział w akcji na chwilę obecną jest to nie mniej niż 1/175 przeciętnego wynagrodzenia w zależności co ustalą radni nie jest to raczej mniej niż 8 zł/godz Z tum że raczej za szkolenia jest mniej
  2 pieniądze w zależności od gminę wypłacane są różnie czasowo ale raczej nie rzadziej niż co kwartał (u nas jest to dużo częściej)
  3 W zależności od ustaleń zarządu i strażaków pieniądze są albo przekazywane konkretnym uczestnikom akcji lub zrzekają się go oni na poczet swojej jednostki (zakupy i remonty)
  A tak na koniec dla wszystkich piszących bzdety o tym że się to opłaca….. zapraszam serdecznie do mojej jednostki za 8 zł/godz ciągać węże po lesie w pełnym uzbrojeniu lub też przerzucać mokre siano lub słomę w stodole…

 9. Czy strazak ma placone zalezy od danej gminy. Rowniez gmina ustala ekwiwalent dla strazakow za udzial q dzialaniach czy szkoleniach. Wjednej gminie moze to byc 5zl za godz drugiej 15 a trzeciej nic

 10. Podpalają głupki. W mojej OSP za udział w akcji ratowniczo – gaśniczej dostajemy 14 zł/h a za udział w szkoleniu organizowanym przez PSP 5 zł/h. Osobiście uważam, że te 5 zł to stanowczo za mało w chwili gdy w każdej innej pracy dostajesz na rękę min 8 zł/h. Komu zechce się zwalniać z pracy na kilka dni i zrezygnować z tych 8 na rzecz 5 ??? Nawet ksiądz modli sie za pieniądze. OSP to jest funkcja społeczna ale przy obecnych wymaganiach, wyposażeniach trzeba zacząć myśleć o etatach dla strażaków OSP. Muszą sprostać wymaganiom podobnych stawianym strażakom z PSP. Sprzęt również podobny do wyposażenia PSP. W mojej jednostce staram się wpajać druhom czym jest służba w OSP. Nie ma podpaleń dla kasy bo już sporo napatrzyli się na ludzkie tragedie. Szkoda tylko, że tak rzadko pisze sie sukcesach jakie odnoszą OSP a wiele jest takich. Niestety my wolimy czytać o sensacji więc nawet jak zostanie złapany jakiś jeden strażak z OSP, który coś podpalił wiadomość natychmiast obiega kraj …. Jakkolwiek moje zdanie jest takie, że zwłaszcza dla podpalaczy z OSP powinny być surowe kary!!

 11. A dlaczego nie grozi im pokrycie kosztów akcji ratowniczej i zadośćuczynienie za spalone mienie? Żadna kara, dostaną co najwyżej zawiasy i obowiązek zwrotu pobranych wynagrodzeń jeśli nie przekazali na OSP. A jeśli przekazali , to z drugiego zarzutu lipa.

 12. Bez pomocy OSP przy niektórych akcjach PSP nie dała by sobie rady , także tym wszystkim co spisali już OSP na straty , bo jakiś gówniarz pobrał dopalacze i podpalał , radzę się mocno zastanowić i nie wypisywać głupot. Oby wam wasza pomoc nie była nigdy potrzebna.

 13. „policjanci wzięli sobie za cel honoru” A co to jest cel honoru? Autorze, wyjaśnij to może?

 14. Ja jestem w OSP. Zawsze w każdym zawodzie czy służbie trafią się czarne owce ale nie znaczy, że wszyscy muszą ponosić za nich konsekwencje. Jak wyje syrena, w burzę gdy leje i wali piorunami to jakoś nie widać żeby cala wieś wylegała na dwór tylko lecą wariaci z OSP czyli i Ja. Mam za sobą już kilkaset akcji różnych jak ktoś to rozumie to wie o czym mówię. Kilkadziesiąt ludzkich tragedii. Stawiają przed nami coraz większe wymagania prawie na równi z PSP. Bierzemy ekwiwalenty to prawda , ale znajdź mi innych ludzi którzy w nocy, w zimie w mrozie, w trującym dymie, pracują żebyś ty mógł czuć się choć przez chwilę bezpiecznie. Macie ostatni przykład z pożaru wysypiska śmieci. Tam pracują I OSP i PSP ale nas zawsze jest więcej. Zrywamy si ez pracy (jak możemy), zostawiamy swoją zaplanowaną robotą, często rodziny w domy aby komuś tam pomóc i aby nas potem opluwano w mediach przez pseudo ludzi. Jak chcesz zobaczyć na czym to wszystko polega zawsze u mnie drzwi w remizie stoją otworem. Zapraszam. Przejdziesz szkolenia w PSP (tak jak Ja), badania lekarskie wymagane tak jak w PSP (tak jak Ja) i pojedziesz do akcji gdzie będziesz wyciągał utopione dziecko z wody i dasz je na rękach matce (tak jak JA) to zrozumiesz. Więc jak tego nie doświadczyłeś to nie masz prawa nic o tym pisać. Pozdrawiam Druh.

  • Pozdrawiam wszystkich kolegów z OSP. Ate czarne owce po prostu trzeba ukarać zgodnie z literą prawa i koniec. I nie ma co się rozpisywać. Wydalić z szeregów OSP dać kopa i po baletach.

 15. 1.Surowa kara, żeby obiegło kraj co za to grozi!!! 2. Wydalenie z OSP, wiadomo!!! 3.Nie płacić gotówki, tylko jakis zamiennik typu worek ziemniaków 😉

 16. Dać po 10 lat to się nauczą brudasy

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9121zł -0.46%
  • GBP 4.9186zł -0.3%
  • EUR 4.3859zł -0.1%
  • CHF 4.0635zł -0.95%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online