690 680 960

Nadciąga rój Perseidów. To będzie wyjątkowa noc dla miłośników spoglądania w niebo

Od kilkunastu dni, osoby bacznie spoglądające w niebo, mogą dostrzec liczne „spadające gwiazdy”. Dzisiejszej nocy będzie ich najwięcej.

W nocy z soboty na niedzielę będzie można podziwiać wyjątkowe zjawisko astronomiczne. Co roku na przełomie lipca i sierpnia, orbitę ziemi przecina jeden z najbardziej spektakularnych rojów meteorów. Choć Perseidy można oglądać już od początku sierpnia, to właśnie dzisiaj odbędzie się kulminacja tego niesamowitego zjawiska.

„Spadające gwiazdy”, to pochodzące z kosmosu okruchy skalne, które spalają się po wejściu w atmosferę. Baczni obserwatorzy będą mogli ich dostrzec nawet do kilkudziesięciu w ciągu godziny. W tym roku niestety oglądanie perseidów utrudni księżyc, którego tarcza będzie oświetlona aż w 80 procentach.

Do obserwacji nie trzeba posiadać żadnych specjalistycznych przyrządów. Warto jednak pamiętać, że im mniej świateł wokół, tym widoki będą efektowniejsze. Dlatego też, warto wybrać się poza miasto, szukając miejsca z dala od sztucznego oświetlenia. Meteory będą widoczne do 26 sierpnia, jednak z każdym dniem będzie ich coraz mniej.

(fot. archiwum czytelnik Jerzy)
2017-08-12 10:00:08

4 komentarze

 1. No, ciekawe, co wypadnie obserwować na Lubelszczyźnie w najbliższą noc – Perseidy, czy jednak efektowne burze?

 2. Słońce zachodzi równo o 20:00, a Księżyc wschodzi o 22:09, czyli z godzinę po zachodzie Słońca będzie najlepszy czas na obserwacje.

  • Chcesz powiedzieć, że tuż po zajściu Słońca jest ciemno? A to nie jest tak, że tuż po zajściu Słońca widać czerwoną poświatę?

   • Przecież napisałem, że „z GODZINĘ po zachodzie Słońca będzie najlepszy czas na obserwacje”. Oczywiście byłby jeszcze lepszy koło północy, ale Księżyć będzie już wtedy wysoko. Zresztą w mieście i tak niewiele będzie widać, bo najbliższa okolica ze stosunkowo niewielkim zanieczyszczeniem świetlnym jest w rejonach Poleskiego Parku Narodowego.

Kursy walut

 • USD 4.4911zł -0.34%
 • GBP 5.4564zł 0.76%
 • EUR 4.6892zł 0.45%
 • CHF 4.758zł 0.34%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin