Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Nadchodzi załamanie pogody. Kolejne opady śniegu i temperatura poniżej -20 °C

W ciągu najbliższych godzin nad regionem pojawią się kolejne opady śniegu i silniejsze porywy wiatru. Od czwartku znaczne ochłodzenie, na termometrach zobaczymy nawet poniżej -20 °C.

W ciągu kilkunastu godzin Polska zacznie dostawać się pod wpływ „nurkującego” niżu o nazwie „AXEL”, przemieszczającego się znad wód Morza Norweskiego w kierunku południowej części Bałtyku i północno-wschodniej części kraju.

Nasz region znajdzie się w bezpośredniej strefie oddziaływania aktywnych frontów atmosferycznych związanych z omawianym wyżej ośrodkiem niżowym. Wkrótce pojawią się intensywne opady śniegu, a niewykluczone, że nawet  burze śnieżne. Po przejściu niżu nasz kraj zacznie dostawać się pod wpływ rozległego klina wyżowego. Sprzyjać on będzie napływowi chłodnych mas z północny, ale także lokalnym rozpogodzeniom.

W nocy z wtorku na środę prognozowane jest wystąpienie silnych porywów wiatru, które osiągną 50-60 km/h z zachodu i południowego-zachodu. Co więcej prognozowane jest wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym, lokalnie silnym. Przyrost pokrywy śnieżnej podczas nachodzącej nocy wynieść ma od 1 cm do 7 cm.

Na drogach może być ślisko, a silny wiatr sprzyjać będzie występowaniu zawiei i zamieci śnieżnych. Należy liczyć się z ograniczoną widocznością podczas występowaniu opadów śniegu. Temperatura wyniesie od -2 °C do 2 °C. Ze względu na silne  opady mogą wystąpić utrudnienia na drogach.

W środę wystąpią opady śniegu, lokalnie śniegu z deszczem.  Temperatura wyniesie od +2 °C do -2 °C. W drugiej części dnia należy spodziewać się występowania struktur konwekcyjnych przynoszących intensywne opady śniegu. Lokalnie niewykluczone są nawet  burze śnieżne. W dalszym ciągu towarzyszyć mogą nam silne porywy wiatru z zachodu, południowego-zachodu, które najprawdopodobniej osiągną 40-60 km/h, powodując podczas występowania opadów zawieje śnieżne.  Pokrywa śnieżna może wzrosnąć o kolejne 3-6 cm.

W czwartek nad region coraz szerszym strumieniem zacznie napływać chłodne powietrze z kierunków północnych. Temperatura w ciągu dnia wyniesie od -7 °C do -12 °C. Opady ustaną. Mogą pojawić się rozpogodzenia, które sprzyjać będą jeszcze silniejszym spadkom temperatury. Ciśnienie zacznie szybko rosnąć. Na województwo lubelskie zacznie oddziaływać obszar podwyższonego ciśnienia.

W nocy z czwartku na piątek należy spodziewać się lokalnych spadków temperatury do -20/-15 °C.  W kolejnych dniach nadal chłodno.  W ciągu dnia trzymać ma dwucyfrowy mróz. Nocami możliwe będą spadki nawet poniżej -20 °C.

Więcej o sytuacji pogodowej w regionie przeczytacie tutaj – kliknij!

2017-01-03 08:13:35
(fot. lublin112.pl)

13 komentarzy

 1. Drogowcy i tak zaśpią.

 2. Śnieg i mróz w styczniu! Co my zrobimy? 🙁

 3. Sanki mam już nasmarowanie i czekam na ten śnieg : )

 4. Nareszcie jakieś oznaki zimy – i tak powinno być do końca lutego!

 5. Po paru latach i do nas zima zajrzy

 6. Może to drobiazg tam przed 15 nie powinien być minus?

 7. Może stronkę wymrozi i ziemniaki będą tańsze?

  • Bez śniegu to raczej zboże szlak traf i chleb podrożeje a stonka i tak zeżre kartofle.

  • Chichotnik obywatelski

   A co ma wymrożona stronka (112?) do ceny ziemniaków?
   Natomiast blacharze, mechanicy, lakiernicy samochodowi, nie wspominając dzielnej Służby Zdrowia i bohaterskich grabarzy, będą mieć „żniwa”

   • Czyli, rozwijając myśl, jak tylko trochę popada, a najlepiej jak i podmarznie, gaz do dechy, zmniejszyć odstępy między autkami i… dziwić się, ze prócz Was na drodze leżą śpiochy (jeszcze bez zniczy), a obok drogi są drzewa i rowy (z przepustami też).

 8. No i git … Jest zima to ma być zimno i śnieżnie . Dzieciaki będą miały radadochę . A co do kierowców to … szkoda pisać . Widziałem ostatnio gostka na letnich …bączki kręcił na drodze … i wywrotka w rowie . Niezły miałem ubaw jak go kolega „kierowca” wyciągał … na letnich 🙂 na oblodzonej drodze . A …muszę dopisać – tablice z LU … Ha ha ha …

Wiadomości z info112