Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Na ulice Lublina wyjechały elektryczne autobusy (foto)

Fabrycznie nowe Solarisy Urbino 12 electric rozpoczęły dzisiaj kursowanie. Jako pierwsi mogli nimi podróżować pasażerowie sześciu linii. Z dnia na dzień pojazdów tych będzie więcej.

Od dzisiejszego poranka pasażerowie lubelskiej komunikacji miejskiej mogą już podróżować elektrycznymi autobusami. W pierwszej kolejności zostały one skierowane do obsługi kursów na liniach nr 7, 14, 32, 40, 45 i 55. Pojazdy Solaris Urbino 12 electric posiadają przystosowane do częstego i szybkiego ładowania baterie o pojemności 116 kWh. Zmagazynowana w nich energia napędza silnik trakcyjny o mocy 160 kW.

Nawet naładowane w pełni akumulatory nie zapewnią jednak energii na cały dzień kursowania. Dlatego też na dachach autobusów znajdują się pantografy, za pomocą których baterie są doładowywane na przystankach końcowych. Dodatkowo autobusy posiadają panele fotowoltaiczne pozwalające optymalizować zużycie energii przez różne systemy pojazdów.

Z dnia na dzień na ulice Lublina będzie wyjeżdżało coraz więcej elektrycznych autobusów. W sobotę kolejny pojazd pojawi się na linii nr 44. Z kolei od poniedziałku wszystkie kursy na linii nr 29 w dni powszednie mają obsługiwać elektryczne Solarisy. Jednocześnie trasa zostanie wydłużona do pętli przy ul. Choiny.

(fot. ZTM Lublin)

13 komentarzy

 1. nie rozumiem po jakiego grzyba nawieszały szwagry drutów w całym mieście żeby teraz elektryczne autobusy kupować, gdzie; „Nawet naładowane w pełni akumulatory nie zapewnią jednak energii na cały dzień kursowania.”
  ?!?…

  • Tu nie ma co rozumieć. Tu trzeba klaskać i wiwatować.

  • są jednakowoż trasy nieodrutowane jeszcze . Pytanie wydaje sie słuszne poza tym

  • no czego tu nie rozumieć „swojaki ” zarobili i to się liczy! jak wydawać publiczną kasę to z przytupem :/

  • Jako fotograf od lat powtarzam i łapię się za głowę po co te druty w lublinie… wszędzie słupy, kable, drzewa do wycinek. Wystarczy pojechać do takiego Rzeszowa i widać różnicę, miasto ulice oddychają, otwarte przestronne… w lublinie gdzie nie podniesiesz głowy do góry to druty i kable, człowiek czuje się jak w klatce.

 2. To dobrze bo masz większy wybór. Nie wszędzie najlepszym rozwiązaniem będzie trolejbus a nie wszędzie sprawdzi się autobus elektryczny. Na razie auta elektryczne i technologia z nimi związana dopiero raczkuje więc pewnie jeszcze trochę te druty nad nami powiszą ?

 3. Takie elektryczne autobusy to jeżdżą po Lublinie już od zarania dziejów,tylko mają takie pałąki.Po odcinkach bez sieci zasilającej też jeżdżą.Chyba Lublin ma za dużo kasy!

 4. P ieniądze i S tołki

  dlatego też autobus elektryczny pojedzie tam gdzie nie ma sieci trolejbusowej ale trudne do przemyslemia

 5. Jak nasze MPK jest tak ekologiczne to niech jeszcze wymienią tego starego Ikarusa do obsługi technicznej.
  Takiego gruzu na kołach chyba nigdzie nie zajdziemy. Zostawia za sobą chmurę czarnego dymu jakby na węgiel jeździł.

  • Prąd wyłączą bo drogi to jeszcze pasażerów będzie woził.

  • O tu popieram, kiedyś mnie ten śmierdziuch wyprzedził podczas jazdy rowerem na Sławinkowskiej, koszmar. Jak on te przeglądy przechodzi no przecież we własnej stacji obsługi to przejdzie do końca świata i jeszcze dłuzej. Jesli zna ktoś nr rej to należy to zgłosić do SM lub Policji, nie mozna pozwalać sie tak truć przez cwaniaków.