Niedziela, 21 lipca 202421/07/2024
690 680 960
690 680 960

Na Lubelszczyźnie powstają tradycyjne łodzie. Cieszą się ogromnym uznaniem klientów w całym kraju (PODKAST)

Podkasty o ludziach z Lubelszczyzny, mających niesamowite zainteresowania czy też zajmujących się nietypowymi rzeczami, spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem. Kontynuujemy więc serię, tym razem przedstawiamy postać jedynego szkutnika z naszego regionu.

W niewielkiej miejscowości Basonia w powiecie opolskim mieszka najmłodszy szkutnik w Polsce. Od kilkunastu lat Mateusz Tabaka wraz z żoną Moniką zajmują się budową łodzi. Tym samym podtrzymują ponad 500-letnie tradycje szkutnicze tej położonej nad samą Wisłą wsi.

Wytwarzane przez nich łodzie cieszą się bardzo dużym uznaniem w całym kraju. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż jest pasjonatem, a tym samym w swoją pracę wkłada całe serce. Do tego wykonuje łodzie zgodnie z tradycją, w prowadzonym metodami sprzed lat warsztacie.

Jak sam zaznacza, od dziecka marzył o własnej łodzi, jednak nigdy nie przepuszczał, że kiedyś sam będzie je budował i stanie się mistrzem w tym co robi. W promieniu 100 km tym rzemiosłem już nikt się nie zajmuje. Z pasją buduje dla swoich klientów tradycyjne pychówki i baty, którymi dziś po Wiśle podróżują turyści.

Wszystkie łodzie powstają z różnych gatunków drewna i to właśnie zdobycie doskonałej jakości materiału jest obecnie największym wyzwaniem. Pan Mateusz do tej pory zbudował około stu łodzi. W większości zamawiają je klienci z różnych stron Polski, w okolicach sprzedano zaledwie kilka, trafiły one do Kazimierza Dolnego i Sandomierza.

Zapraszamy do zapoznania się z podkastem.

Na Lubelszczyźnie powstają tradycyjne łodzie. Cieszą się ogromnym uznaniem klientów w całym kraju (PODKAST)

Na Lubelszczyźnie powstają tradycyjne łodzie. Cieszą się ogromnym uznaniem klientów w całym kraju (PODKAST)

(fot. podcast Zbigniew Pacholik)

10 komentarzy

 1. Spoko są filmiki na YouTube.

 2. I wlasnie takich ludzi nalezy wspierac i dofinansowywac z programow unijnych! by udoskonalał to co robi i miał z tego satysfakcje i gratyfikacje w postaci pieniedzy ! Wielki szacun!!

  • Wystarczy nie kraść

   E tam lepiej dać 120 mln dotacji na firmę krzak, ale za to z pisowskim umocowaniem.

 3. Bardzo , bardzo lubię ludzi z ambicjami , bo hipokrytów jest bardzo duźo . Sam wielę potrafię i tego źycie mnie nauczyło.

 4. Atam dofinansowuje sie kulczyka i solorza bo to „swoi”, a reszta niech se radzi… Podatki podatki zusy składki opłat kontroleee…..

 5. Fajne miejsce. Na ryby za dzieciakA tam jeździłem

 6. Byłem tam 🙂

 7. To nieprawda ze w promieniu 100 km nie ma żadnego szkutnika ,bo jest w Sokolnikach k. Sandomierza, a z Basonii do Sokolnik jest 53 km a w linii prostej będzie jeszcze mniej. Pozdrawiam.

Z kraju

Sport