Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

Mołdawski przewoźnik po raz kolejny wpadł z wyłącznikami tachografów (zdjęcia)

Dwa wyłączniki tachografów ujawnione w dwóch pojazdach z tej samej mołdawskiej firmy, to wynik pracy inspektów z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie. To już kolejna wpadka tego przewoźnika – w marcu br. w czterech jego pojazdach ujawniono nielegalne wyłączniki.

W miniony piątek na drodze krajowej nr 68, w okolicach Koroszczyna w powiecie bialskim, inspektorzy transportu drogowego z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie zatrzymali do rutynowej kontroli, dwa ciągniki siodłowe z naczepami cysternami.

Okazało się, że mołdawski przewoźnik przewoził łącznie 41 000 litrów wina z Mołdawii na Białoruś. Już kontrola pierwszego z pojazdów wykazała, że prawdopodobnie posiada on zmodyfikowany tachograf tak, by kierowca mógł blokować urządzenie i symulować odpoczynek, gdy faktycznie pojazd jest w ruchu.

Pojazdy skierowano do najbliższego, uprawnionego serwisu gdzie szczegółowo skontrolowano tachografy i nadajniki impulsów potwierdzając niedozwolone przeróbki nadajników impulsów oraz modyfikacje instalacji elektryczno/elektornicznej pojazdu.

Od przewoźnika pobrano kaucję na poczet grożącej kary pieniężnej oraz dostosowano tachografy do stanu zgodnego z przepisami. Od kierowców pobrano kaucję na poczet grożącej przewoźnikowi kary pieniężnej w kwocie 2 x 12.000 złotych. Dodatkowo przewoźnik musiał pokryć koszty pracy serwisu tachografów. Stwierdzono, że podczas ostatniego przejazdu z Mołdawii do Polski kierowcy nie korzystali z wyłączników.

Smaczku sprawie dodaje fakt, że tam sam przewoźnik już był kontrolowany przez inspektorów z Lublina w marcu 2022 r. Wtedy wyłączniki ujawniono w 4 pojazdach.

Mołdawski przewoźnik po raz kolejny wpadł z wyłącznikami tachografów (zdjęcia)

Mołdawski przewoźnik po raz kolejny wpadł z wyłącznikami tachografów (zdjęcia)

(fot. WITD)

3 komentarze

  1. mala kara jakas

  2. Podwoić kwoty za recydywę!

Z kraju

Polityka i społeczeństwo