Mniej znana lubelska rzeźba i jej nietypowa historia. Czy wiesz, gdzie zlokalizowany jest Pomnik Małżonków Curie?
06:57 10-09-2024 | Autor: redakcja
Dziś monument ten usytuowany jest w południowo-wschodnim narożniku kompleksu głównego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 4 przy ul. Doktora Kazimierza Jaczewskiego w Lublinie. Ale w tym miejscu stoi on dopiero ok. 40 lat. Wcześniej znajdował się w północno-wschodniej części szpitalnego kompleksu.
– Pomnik Piotra Curie i Marii Skłodowskiej-Curie autorstwa Aliny Ślesińskiej powstał w 1963 roku – informuje rzecznik prasowy USK Nr 4 Alina Pospischil – i w pierwszym okresie funkcjonowania szpitala był wyeksponowany na rozległym, odsłoniętym placu przyszpitalnym. W miarę upływu czasu szpital był rozbudowywany. W latach 80. ubiegłego stulecia pusty plac zagospodarowano, budując na jego części budynek dzisiejszych Poradni Specjalistycznych i Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Budynek ten częściowo przysłonił pomnik od strony wschodniej. Mając świadomość wartości artystycznej dzieła Aliny Ślesińskiej, ówczesna dyrekcja podjęła decyzję o odnowieniu i przeniesieniu pomnika przed budynek szpitala, w okolice Izby Przyjęć Ginekologiczno-Położniczej, gdzie pomnik stoi do dziś.
Dzieło Aliny Ślesińskiej, które powstało w 1963 roku, przedstawia dwie syntetyczne postacie – stojącego Piotra Curie (2,9 m) oraz siedzącą naprzeciwko niego Marię (2,3 m). Figury uczonych ustawione są asymetrycznie na niewysokim cokole. Pomnik pierwotnie usytuowano przy Collegium Pathologicum przy ul. Witolda Chodźki i po raz pierwszy odsłonięty został on rok po jego ukończeniu przez artystkę. Fakt ten nastąpił z inicjatywy Senatu Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z okazji 20 rocznicy powstania Uczelni.
– W 2009 roku odbyła się rekonstrukcja figury Piotra Curie, czyszczenie pomnika i zabezpieczenie go przed czynnikami atmosferycznymi – wyjaśnia Alina Pospischil. – W tym samym roku miało miejsce uroczyste odsłonięcie pomnika i poświęcenie go. Wydarzenie odbyło się równolegle z uroczystością wbudowania kamienia węgielnego pod budowę bloku operacyjnego oraz w ramach obchodów 45-lecia szpitala.
Rekonstrukcję pomnika w 2009 roku wsparła finansowo Karpacka Spółka Gazownictwa w Tarnowie oraz Mostostal Warszawa, o czym informuje przytwierdzona do cokołu niewielka metalowa tabliczka. Dziś, po upływie 15 lat od tamtego wydarzenia, monument znów poszarzał na skutek wpływu warunków atmosferycznych, cokół porósł mech.
– W 2025 roku zaplanowane jest oczyszczenia pomnika przez profesjonalną firmę, co odbędzie się po sezonie zimowym – replikuje rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie.
Galeria zdjęć
Zdjęcia i tekst: Leszek Mikrut
Mieszkam niedaleko od wielu lat, ale dopiero wczoraj skupiłem się na tym pomniku, przechodząc nieopodal. I tak się zastanowiłem, co to jest – pomnik pacjentów? A tu proszę, już dziś odpowiedź 😉
Pamiętaj, że lepiej późno niż wcale
idż tam chłopie i zapal znicz ty mieszkasz tyle lat a zapomnialeś o historii
7H58+89 Lublin
USK 4 Jaczewskiego 8
przeczytałem cały artykuł i w żadnym miejscu nie wspomniano o tym, dzięki któremu ten pomnik nabrał znów wyrazu i rumieńców, wspomina się o autorce i projektantce pomnika, o sponsorze odbudowy a ani słowem nie wspomina się lubelskiego świetnego artysty rzeźbiarza, wykładowcy UMCS-u, który przyłożył swoje dłuto, by pomnik nadal cieszył oczy. Na tabliczce sponsora jest w dolnym prawym rogu, mało widoczny napis. Tam jest wymieniony człowiek , dzięki któremu możemy oglądać pomnik nadal. Niestety autora renowacji i odbudowy pomnika już między nami nie ma. Był wielkim rzeźbiarzem. Jeśli chcecie się dowiedzieć kto to taki to spróbujcie „odcyfrować” jego nazwisko z tabliczki. Jeśli będzie to zbyt trudne to powie wam kim był ów rzeźbiarz koziołek przy P.K.O na Krakowskim lub ” Wierza ciśnień ” na Placu Wolności