Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Mniej pożarów, za to więcej innych interwencji. Lubelscy strażacy podsumowali miniony rok

W ubiegłym roku na terenie Lublina i powiatu lubelskiego zanotowano najmniej pożarów od 10 lat. Z roku na rok coraz więcej notowanych jest miejscowych zagrożeń, a więc innych zdarzeń, z którymi muszą zmagać się strażacy.

Lubelscy strażacy podsumowali 2021 rok. Od początku stycznia do końca grudnia interweniowali aż 6401 razy. Przeważały miejscowe zagrożenia, których było 4627, pożarów zanotowano 1148, było też 626 fałszywych alarmów. Najwięcej zdarzeń, gdyż 4176, miało miejsce w samym Lublinie, pozostałe 2225 wydarzyło się na terenie powiatu lubelskiego.

Porównując te dane z rokiem 2020 liczba interwencji nieznacznie zmalała. Głównie za sprawą pożarów, których było mniej o 137. Więcej zanotowano jednak miejscowych zagrożeń i alarmów fałszywych.

Najczęściej gaszone były pożary budynków mieszkalnych, których odnotowano 353. Na drugim miejscu są trawy i nieużytki, a na trzecim śmietniki. Ponad sto razy paliły się też pojazdy, 37 pożarów dotyczyło obiektów użyteczności publicznej, 15 budynków produkcyjnych, do tego dochodzi 9 pożarów lasów i 8 pożarów magazynów.

Wśród miejscowych zagrożeń najwięcej, gdyż aż 1043 wyjazdy, związane były z usuwaniem skutków silnych wiatrów. Na drugim miejscu są interwencje związane z wypadkami i kolizjami, których było 1018, a na trzecim interwencje medyczne. Tych ostatnich miało miejsce 440. Kolejnych 329 interwencji dotyczyło usuwania skutków intensywnych opadów, było też 260 wyjazdów na pomoc zwierzętom, 117 akcji dotyczących zagrożeń chemicznych, oraz 28 działań ratunkowych na akwenach wodnych. Pozostałe 1382 interwencje dotyczą różnego rodzaju innych działań,

W ubiegłym roku wzrosła liczba zdarzeń, w których były osoby poszkodowane. Zanotowano 26 ofiar śmiertelnych i 786 osób rannych. W porównaniu do 2020 roku jest to wzrost odpowiednio o 2 i 87. Cztery ofiary śmiertelne to wynik pożarów w budynkach mieszkalnych, jedna osoba zginęła w pożarze samochodu powstałego w następstwie wypadku drogowego. Kolejne 9 osób zginęło w wypadkach drogowych, 4 osoby utonęły, zaś pozostałe 8 ofiar straciło życie w różnego rodzaju innych zdarzeniach, w tym w wypadkach w rolnictwie.

Wśród najpoważniejszych zdarzeń, z jakimi w ubiegłym roku musieli zmagać się lubelscy strażacy, było pięć pożarów. Ogień, który pojawił się w listopadzie na terenie szpitala MSWiA przy ul. Grenadierów sprawił, że w akcji gaśniczej brało udział 26 zastępów, łącznie 82 strażaków. W marcu palił się budynek mieszkalny przy ul. Wrońskiej, gdzie działania 19 zastępów i 60 strażaków trwały ponad 12 godzin.

W październiku 10 godzin trwała walka z pożarem bel słomy w miejscowości Stary Gaj w gminie Wojciechów. W tym przypadku z ogniem walczyło 120 strażaków. W grudniu palił się budynek masarni w Niedrzwicy Dużej, gdzie walka z ogniem trwała 5 godzin, a brało w niej udział 44 strażaków. Z kolei 6 godzin walczono z pożarem hali magazynowej przy ul. Smoluchowskiego.

Z innych zdarzeń strażacy wskazują na nawałnice. Najpoważniejsza przeszła w połowie sierpnia przez Lublin i okolice. Działania związane z usuwaniem jej skutków trwały kilka dni, przeprowadzono wtedy 474 interwencje. Wcześniej, gdyż 25 czerwca, silne wiatry sprawiły, że straż wyjeżdżała 90 razy. Natomiast po ulewach, jakie pojawiły się pod koniec sierpnia, zanotowano 158 interwencji.

(fot. lublin112)

Jeden komentarz

  1. Faktycznie, oni istnieją

    Ewidentnie zdjęcie sugeruje, że jest to strażak z odrzutowym plecakiem
    Piękne ujęcie myślę, że można śmiało zgłosić do zdjęcia roku to zdjęcie

    Szkoda, że ludzie nie myślą i nie przewidują konsekwencji. Większość wypadków pożarów to efekt gupoty ludzkiej i lekkomyślności
    Uważajcie proszę na siebie i ja bliskich. Włączcie myślenie bo kiedyś sami się zneutralizujecie

    A chyba chcecie żyć. Tak bardzo chcecie, że nawet nie myślicie o innych tylko sobie samych. Więc ? Dlaczego doprowadzanie do wypadków pożarów wybuchów nieostrożna jazda i zabójstwo

    Ludzie ludzie luuuudzie. To Wy macie wpływ na otoczenie. Nie komputer czy BIOS

Z kraju