Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Młodzież Wszechpolska wyjdzie na ulice 11 miast. Powód? Deklaracja prezydentów w sprawie migrantów

Młodzież Wszechpolska zapowiedziała, że w najbliższą sobotę w 11 miastach Polski odbędą się protesty. Mają one związek z podpisaniem przez 11 prezydentów, w tym miasta Lublin, deklaracji na temat działań dotyczących migracji.

30 czerwca 2017 r. prezydenci 11 polskich miast podpisali deklarację na temat działań dotyczących migracji.

– To wyrażenie intencji gotowości współpracy samorządów z rządem w tym obszarze, bo to rząd decyduje o polityce ws. uchodźców w zakresie migracji. Deklaracja służy przede wszystkim wymianie doświadczeń i dobrych praktyk miast, które od lat doświadczają procesów migracyjnych i różnorodności mieszkańców. Sygnatariusze wskazują na potrzebę ścisłej współpracy organów władzy samorządowej i rządowej, służb publicznych, organizacji pozarządowych, Kościołów, uczelni wyższych, instytucji kultury oraz organizacji biznesu i rynku pracy w celu odpowiedzialnego i bezpiecznego zarządzania migracjami. W związku z tym w ramach UMP powołali zespół roboczy ds. migracji i integracji, który ma być wspierany wiedzą specjalistyczną dwóch kluczowych organizacji: Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji oraz Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds Uchodźców – czytamy na profilu prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

Jednocześnie prezydent Krzysztof Żuk zwrócił uwagę na polityków PiS, w tym posłów z Lublina, że nie chcą budować współpracy w tworzeniu rozwiązań w dziedzinie migracji w duchu chrześcijańskiego miłosierdzia i współczucia. Zamiast tego wolą straszyć mieszkańców Lublina i siać nienawiść wobec cudzoziemców

W poniedziałek pod Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy odbyła się konferencja prasowa Młodzieży Wszechpolskiej. Rzecznik prasowy organizacji poinformował o działaniach, jakie MW podejmie w najbliższym czasie w ramach sprzeciwu wobec deklaracji podpisanej przez 11 prezydentów największych miast Polski.

Na najbliższą sobotę zaplanowano w 11 miastach pikiety sprzeciwu w związku ze wspomnianą deklaracją. Wszechpolacy nie wykluczają zbiórki podpisów pod referendami mającymi służyć odwołaniu wspomnianych włodarzy. Informacje mają zostać potwierdzone w ciągu najbliższych dni.

Treść deklaracji podpisana przez 11 prezydentów:

Migracje to procesy dynamiczne, powszechne i – jak pokazuje historia świata – nieuniknione, a w kontekście sytuacji społeczno-demograficznej naszego kraju – wręcz korzystne. Polskie duże miasta od wielu lat są otwarte na procesy migracyjne i różnorodność mieszkańców. Przyjazna obsługa w urzędach, znalezienie mieszkania, możliwości zatrudnienia, dostęp do edukacji i służby zdrowia, nauka języka i kultury polskiej – to podstawy integracji ludzi o różnym pochodzeniu.

W celu przyjaznego przyjęcia imigrantów konieczne jest wspólne działanie organów władzy samorządowej i rządowej, służb publicznych, organizacji pozarządowych, kościołów, uczelni wyższych, instytucji kultury oraz organizacji biznesu i rynku pracy. W naszym wspólnym, szeroko rozumianym interesie jest odpowiedzialne i bezpieczne zarządzanie migracjami na poziomie lokalnym tak, aby tworzyć miasta społecznie spójne, minimalizując zagrożenia związane z gettoizacją, separacją, biedą i wykluczeniem nowych mieszkańców.

Deklarujemy współdziałanie miast poprzez wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, w celu zapewnienia wysokiej jakości życia wszystkim mieszkańcom, w duchu solidarności i odpowiedzialności za wspólnotę, którą tworzymy wraz z migrantami.

Dla wymiany informacji, wiedzy i doświadczeń miast powołujemy zespół roboczy ds. migracji i integracji. Będzie on wspierany wiedzą specjalistyczną dwóch kluczowych organizacji: Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) oraz Biura Wysokiego Komisarza Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Deklarujemy otwartość i wolę partnerskiej współpracy z administracją rządową, organizacjami pozarządowymi i związkami religijnymi w zakresie tworzenia i wdrażania polskiej polityki migracyjnej, opartej na zarządzaniu bezpiecznymi migracjami. Wspólnie jesteśmy w stanie wypracować odpowiednią kulturę przyjęcia migrantów, co pomoże rozwijać nasze miasta, czynić je bardziej innowacyjnymi i konkurencyjnymi.

Deklarację podpisali:

Tadeusz Truskolaski
Prezydent Miasta Białegostoku
Rafał Bruski
Prezydent Miasta Bydgoszczy
Paweł Adamowicz
Prezydent Miasta Gdańska
Marcin Krupa
Prezydent Miasta Katowice [nieobecny podczas podpisywania deklaracji]
Jacek Majchrowski
Prezydent Miasta Krakowa
Krzysztof Żuk
Prezydent Miasta Lublin
Hanna Zdanowska
Prezydent Miasta Łodzi
Jacek Jaśkowiak
Prezydent Miasta Poznania
Tadeusz Ferenc
Prezydent Miasta Rzeszowa
Piotr Krzystek
Prezydent Miasta Szczecin
Hanna Gronkiewicz-Waltz
Prezydent M.St. Warszawy
Rafał Dutkiewicz
Prezydent Wrocławia

2017-07-03 21:22:13
(fot. materiały MW)

70 komentarzy

 1. Szanowni państwo polemizujący ” Plunąć świni w twarz, to i tak powie, że deszcz pada”

 2. Czas na referendum w sprawie – odwołania Żuka ze stanowiska prezydenta Lublina!
  On reprezentuje interesy platformy i euro- urzędasów a nie interesy mieszkańców Lublina.

 3. Te śmieci podpisując deklarację, szykują sobie miękkie lądowanie na unijnych stołkach. To jest manifest lojalności. Za okupacji nazwano takich folksdojczami. Po wyborach dostaną takiego kopa, że do Brukseli dolecą.

 4. do Kuba: Trzymam za słowo, zadeklarowałeś, że przyjmiesz 2 rodziny. I nie pisz , że żle zrozumiałeś, czy coś tam. W Coniewie gm Góra Kalwaria jest kilka czeczeńskich rodzin, Wyślij meila z namiarami na siebie do gminy, że chcesz ich przygarnać. POwodzenia.

  • Zaraz ci odpisze, że przyjmie tylko tych z obozów we Włoszech lub Grecji. Doskonale wie, że Rząd Polski na to się nie zgodzi, więc struga miłosiernego, otwartego na muzułmanów cwaniaka.

 5. kumpel brejdaczki

  Osobom popierającym ów deklaracje prezydentów miast proponuję wycieczkę (najlepiej całą rodziną) po większych zachodni-europejskich miastach typu Paryż, Berlin itd. aby samemu móc zobaczyć jak przebiega ubogacanie kulturowe Europy. Polecam Malmo w Szwecji, miły weekend ze zwiedzaniem miasta na własną rękę, wypad na miejski basen, jakiś koncert czy festiwal, wieczorna kolacja na mieście i spacer po parku.
  Od siebie dodam, Sobieski się w grobie przewraca.

 6. maro z Podkarpacia

  Oczywiście ta enda z Rzeszowa podpisać musiała. wojewódzka Zielona Góra nie podpisała, Gorzów Wielkopolski nie podpisał, Opole nie podpisało, większe od Rzeszowa wojewódzkie Kielce nie podpisały, większy Toruń nie podpisał. Ech te pseudo dążenia Rzeszowa ku metropolii i poczucie megalomanii. Widziała d..pa słońce

 7. pan komuch żuk to niech se Chrześcijaństwem mordy nie wyciera

Wiadomości z info112