Mieszkańcy żądają przywrócenia lekarza na stanowisko. Tysiące osób ma pikietować przed budynkiem szpitala

Trzy tysiące osób zadeklarowało swój udział w pikiecie, jaką zaplanowano na dzisiejsze popołudnie przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Białej Podlaskiej. Mieszkańcy będą domagać się przywrócenia Riada Haidara na stanowisko ordynatora Oddziału Neonatologii.

W czwartek o godzinie 15:45 przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Białej Podlaskiej ma się odbyć pikieta mieszkańców, niezadowolonych z pozbawienia Riada Haidara funkcji ordynatora Oddziału Neonatologii. Decyzję taką podjął przed świętami dyrektor szpitala Adam Chodziński. Dlatego też zaplanowali manifestację, w której zamierzają pokazać, że nie zgadzają się na uprawianie w szpitalu polityki kosztem dzieci. Tym samym chcą głośno pokazać, co sądzą o decyzji dyrektora. Udział w utworzonej na Facebooku akcji zadeklarowało już 3 tys. osób.

Riad Haidar po 30 latach pracy w szpitalu, pożegnał się już z załogą. Jak poinformował, dyrekcja placówki nie uznała za stosowne powiedzieć choćby dziękuję za to, co przez te lata zrobił dla szpitala. Podziękował też posłom, senatorom i samorządowcom, którzy publicznie stanęli w jego obronie. Dodał jednocześnie, że w połowie grudnia złożył obecnemu dyrektorowi wniosek o dalszą pracę na takich samych warunkach przez kolejne 12 miesięcy. Choć jak przyznaje, dzisiaj trudno mu sobie wyobrazić pracę pod tym samym kierownictwem. Jak wyjaśnia, utracił całe zaufanie, którym darzył obecnego dyrektora „wierząc naiwnie, że nie traktuje szpitala jako łupu, ale chce kontynuować to co dobrze działa.”

– Złożyłem taki wniosek, bo taką możliwość dopuszczała zawarta umowa i taką obietnice złożyłem moim wyborcom. W mediach czytam tłumaczenia Pana dyrektora, że nie było możliwości jej przedłużenia. To oczywiście nieprawda i zastanawiam się czy Pan Chodziński świadomie kłamie czy może naprawdę nie zna przepisów dotyczących Szpitala? Zastanawiam się czy to kłamstwo czy niewiedza i nie wiem co gorsze. Czytam, że Dyrektor mówi: „takie są procedury”, „w ciągu kilku miesięcy ogłosimy konkurs” i pytam dlaczego jeżeli już koniecznie nie chciał przedłużać mojej umowy, nie ogłosił konkursu zanim umowa się skończyła tak by zachować ciągłość? Jest to normalna praktyka w szpitalu, a przynajmniej taka była za czasów Dyrektora Oleńskiego. Tak się nie stało, bo cel był jasny – zdjąć Haidara z Ordynatora. Po co? Czy ktoś Panu Dyrektorowi kazał to zrobić? Czy osoba podejmująca tak pochopne, niezrozumiałe a i w jakiś sposób niebezpieczne decyzje powinna zarządzać szpitalem, gdzie rocznie leczy się ok. 170 tys. pacjentów? – informuje Riad Haidar.

Sprawą zajął się także Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który zwrócił się do dyrektora szpitala o przedstawienie motywów, które legły u podstaw decyzji o pozbawieniu Riada Haidara funkcji ordynatora. Rzeczniczka szpitala Magdalena Us wyjaśniała przed kilkoma dniami, że ordynator nie został odwołany ze stanowiska, lecz wygasa umowa kontraktowa, jaką zawarł ze szpitalem na czas określony w wyniku konkursu. Dyrektor szpitala miał zaproponować doktorowi dalszą współpracę z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Białej Podlaskiej na udzielanie świadczeń w tym oddziale.

– W opinii Dyrekcji Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej doktor Riad Haidar jest bardzo dobrym specjalistą neonatologiem, który od lat dba o życie i zdrowie małych pacjentów bialskiej placówki. Została mu przedstawiona jednostronnie podpisana umowa dalszej współpracy na dogodnych warunkach. Umowa nie przewidywała kierowania i zarządzania oddziałem. Pan Doktor, nad czym ubolewamy, nie przyjął powyższej propozycji – tłumaczyła Magdalena Us.

Powodem takiej decyzji miały być m.in. brak możliwości dalszego przedłużania umowy aneksami, a co się z tym wiąże konieczność ogłoszenia konkursu na ordynatora. Planowane jest to w ciągu najbliższych miesięcy. Do tego czasu oddziałem ma zarządzać osoba, która będzie pełniła obowiązki ordynatora. Była też obawa, że doktor może nie pogodzić obowiązków posła z kierowaniem oddziałem. Riad Haidar jednak stanowczo twierdzi, że jest to nieprawda. Jak tłumaczy, przez prawie 30 lat udowodnił, że przede wszystkim jest lekarzem i zawsze dobro pacjentów stawiałem na pierwszym miejscu.

– Wszystkim wątpiącym czy potrafię łączyć funkcję Posła RP z zarządzaniem Oddziałem odpowiem tylko, że od początku kadencji Sejmu opuściłem tylko jedno z ponad 200 głosowań a w tym samym czasie Oddział działał równie wzorowo jak wcześniej. Kończyłem nocne głosowanie a rano już byłem w pracy – dodał Riad Haidar.

(fot. Riad Haidar/archiwum)

36 komentarzy

 1. PO ile dniuwka dla protestujących?

 2. Mam żonę pielęgniarkę i wiem ( a właściwie prawie wszyscy wiedzą ) co robią lekarze na nocnych dyżurach. Kto próbował się dostać do nich po 22 ten wie. Jeszcze dać im dodatkowe etaty bo 100zł/h to mało.

  • A pielęgniarki co robią? Te cwaniaczku! Jak ty masz żonę pielęgniarke to ja jestem biskup milioner!! Pielęgniarki co robią to my wiemy! Już dawno 70%powinno zostać wywalone na mordy na bruk. A przyjęte siostry np ze Wschodu!

   • zgadza sie
    pra ca wszpitalu zyglada roznie zależy od zarzadu jak jest kolesiostwo to bedzie kólko wzajemnej adoracji

 3. albo poseł,albo lekarz a nie i to i to

 4. Na co można liczyć. Oczywiście na niezawodną pisowską szczujnię, za publiczne pieniądze.

  • miało być chyba „gość” – poszukaj gdzie leczyć tę dysleksję 😉 – raczej nie w „Białej” zatem ten tutaj temat odpuść..

   • zabłyszołeś elkokwencją pewnie , podstawówke skończyłeś

    • Mniemam Tomciu, że o wiele więcej niż Twój płatny pożal się Boże licencjat 😉 i…jak widzę kolejny dyslektyk mi się trafił :)) no..chyba, że po prostu ni ortografii, ni gramatyki nie nauczony…

   • „gość” to „gość”, a nick to inna bajka. Nie było w żadnym przekazie dnia czy nie zrozumiałeś?

    • No popatrz… jak się dobrze zastanowiłeś to i wybrnąć Ci się udało :)) szkoda, że komentujesz bez zastanowienia sprawy o których mglistego nie masz pojęcia…

  • DOKŁADNIE. Tutaj jest silna reprezentacja pisuarow ziejacych jadem. Przykro i żal mi tych ludzi. Oni są nieszczęśliwi. Bo ktory człowiek który jest z natury dobry i szlachetny tak się zachowuje jak oni?

   • polska wschodnia : ciemnota i bieda

   • „pisuarów” ? ziejących jadem??? ciemna Polska wschodnia??? Ubawiłem się setnie :)) Jakoś tak się składa, że owa „ciemnota” potrafi się poprawnie wysłowić w ojczystym języku -czego oświeconej PO-KO jak widać brakuje :)) Brakuje też umiejętności czytania tekstów ze zrozumieniem, jak i znajomości materii w której się stale na portalach produkujecie 🙂 Politycznym i bezprawnym działaniem, byłoby pozostawienie Ordynatora na stołku i średnio rozgarnięta osoba to rozumie. Nie można być Ordynatorem z „doskoku” a takim właśnie Pan doktor był od dłuższego czasu -100 dni wolnych w roku! Tym razem żądał większej ich liczby.
    Proponowałbym też zainwestować co nieco w rzetelną wiedzę o Panu doktorze jak i zaistniałej sytuacji zanim się zabierzecie do komentowania – i nie dorabianie politycznych konotacji do prywatnych interesów …. Co zaś się samej „szlachetności” tyczy, to szkoda klawiatury na tłumaczenie zagadnienie komuś kto obok owej nawet nie stał 😉 „pisuarów” powiadasz….:))

 5. Czyżby oddział był bezradny pod nieobecność ordynatora? Przez 30 lat nie wykształcił godnego następcy? Czy lekarze koledzy płaczą na wieść o szansie?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Klimat mazurskich jezior w Opolu Lubelskim, czyli impreza „Szanty i ryby”
Żniwowanie w skansenie: W lnianych strojach i z kosami w dłoniach ruszą do pracy
Pokazy symulatora dachowania oraz wystrzału poduszki powietrznej
Koncert Marcina Stycznia w Parku Dźwięków. Będą też zajęcia o ziołach
Muzyka, leżaki, jedzenie, kawa i napoje: Chillout Festiwal 2021