Mieszkańcy Tatar mogą spać spokojnie. W Lublinie nie będzie spalarni śmieci

Koniec obaw, protestów jak i apeli o zmianę planów dotyczących budowy przy ulicy Mełgiewskiej w Lublinie spalarni odpadów. Miasto wycofało się z pomysłu a odpady będą wywożone do Chełma.

Przedstawiciele lubelskiego Urzędu Miasta oraz spółki Cemex, podpisali list intencyjny o planowanej wieloletniej współpracy. Jej przedmiotem ma być utylizacja śmieci z terenu miasta, które trafią do cementowni w Chełmie, gdzie będą spalane. Oznacza to koniec emocji dotyczących budowy w Lublinie spalarni śmieci. Taka inwestycja planowana była bowiem przez elektrociepłownię MEGATEM-EC przy Mełgiewskiej. Firma chciała wybudować blok zasilany paliwem nie tylko z odpadów lecz również stałymi osadami pochodzącymi z oczyszczalni ścieków na Hajdowie. Tylko w przeciągu jednego roku, planowano tam spalać do 125 tys. ton odpadów.

Informacja ta wywołała falę niepokoju oraz protestów głównie wśród mieszkańców tatar, w których sąsiedztwie miała się znaleźć spalarnia. Raport o planowanym oddziaływaniu instalacji na środowisko, który inwestor złożył w ratuszu, wzbudził również wątpliwości Wydziału Ochrony Środowiska oraz sanepidu. Nie został on rozpatrzony, lecz zwrócono go z ponad setką uwag. Protestujący mieszkańcy wskazywali, że technologia rusztowa, która ma być zastosowana, jest w innych krajach europejskich wycofywana z powodu toksycznego oddziaływania na środowisko. Obawiano się emisji szkodliwych dioksyn, furanów oraz trujących związków węglowych.

Dzięki zawartemu dzisiaj porozumieniu jest już pewne, że przy ul. Mełgiewskiej, jak też w żadnym innym miejscu w Lublinie nie powstanie spalarnia śmieci. Kontynuacja rozpoczętej 10 lat temu współpracy w zakresie utylizacja odpadów z terenu miasta w chełmskiej cementowni w całości zabezpieczy potrzeby Lublina w tym zakresie. Co roku do Chełma trafiać będzie od 80 do 100 tys. ton odpadów. Oprócz Lublina, na współpracy zyska również cementownia, gdyż zamiast węglem, piec do wytwarzania cementu opalany będzie odpadami.

(fot. lublin112)
2015-12-10 22:11:03

21 komentarzy

 1. Kolejny sukces p. Prezydenta Miasta Lublina. Po nałożeniu opłat na część kupców, po emisji materiału w TV, postanowił wszystkich zwolnić z opłat. Najpierw forsował budowę spalarni ale teraz się przestraszył. Ludzie cuda na naszych oczach się dzieją. Z innej beczki. Ciekawe czy transport śmieci przeznaczonych do spalania będzie odbywał się transportem drogowym czy kolejowym. Który jest bardziej ekologiczny, ekonomiczny i bezpieczniejszy? Mam nadzieję,że wanny ze śmieciami, nie będą rozjeżdżać ekspresówki a ich kierowcy stanowić codzienne zagrożenie życia innych kierowców.

  • Blok na śmieci to nie Żuk, tylko Megatem- pierwsza w Polsce prywatna Elektrociepłownia, z Żukiem mająca niewiele wspólnego, bo zarząd z czasów dużo dawniejszych.

   • Czyli PZPR-owski beton kupił spalarnię w okazyjnej cenie w Bangladeszu i chciał Lublinian uszczęśliwić najnowszą, ekologiczną technologią utylizacji śmieci. Poczytaj w jaki sposób p. Żuk chciał przemycić ten projekt.

    • czyli znowu Żuk próbował „uszczęśliwić” lublinian i przy tym zakręcić swojego pejsa? 🙂

 2. Nie będzie spalarni zwłok to i spalarnie śmieci można sobie odpuścić – jeszcze by jakiego noworodka ktoś chciał spalić wyrzucając go zwyczajowo do śmietnika

 3. W Wiedniu spalarnia stoi w centrum miasta i nikomu nie przeszkadza. No ale w Lóblynie kury nie bedo się przecie niesły jak spalarnie postawio

 4. Problem zostal przesuniety, nie ROZWIĄZANY…

 5. Normalne jest , że ludzie nie chcą smrodu tam gdzie mieszkają, czy to wieś czy miasto, proszę się nie dziwić. Niech inwestor buduje spalarnię,oczyszczalnię,wysypisko śmieci obok swojego domu , skoro to nie szkodliwe i pachnie fiołkami.

 6. Najgorsza wiadomość z ostatnich lat. Spalarnia jest nam niezbędna, no ale cóż lepiej jeźć własne g*wno z osadów ściekowych (rolnicy chętnie go przyjmują na nawóz) niż to spalać jak w cywilizowanym świecie. Trujcie dalej własne dzieci i siebie nawzajem, myląc, że właśnie zrobiliście coś dobrego. No ale cóż, na stanowiskach ludzie bez wykształcenia i świadomości, pewnie oni sami jedzą warzywka z naturalnego ogródka :))) Ze specjalnym nawozem….

  Ciemnota i ciemnoogród, ale nic nie poradzisz. W końcu to elektorat pisu

  • Zgłoś do TK, oświecona istoto, swoje niezadowolenie. Zapewne przyzna ci rację, W ostateczności możesz wyemigrować do tego cywilizowanego świata. Nikt nie będzie cię na siłę tu trzymał. Wyjedz i tam wylewaj swoje żale.

   • Trybunał Konstytucyjny właśnie pada, za chwilę padnie rzecznik praw obywatelskich bo bez konstytucji obywatel nie ma praw więc i rzecznik mu nie potrzebny. A potem już nastanie i prawo i sprawiedliwość. I śmieszno i straszno 🙁 A o tym gdzie kto ma mieszkać to chyba może sam zdecydować ? No chyba, że teraz i to się zmieni

  • 100% racja. Lublin to ciemnogród, nic nie poradzisz teżż tu mieszkam od urodzenia i widzę co się dzieje.

 7. Tatary – to tam gdzie mieszka największa dzicz i hołota w całym Lublinie, bardziej oni są uciążliwi dla tego miasta niż ta spalarnia.

  • Hołota nie większa niż w pozostałej części miasta. Mieszkają tam tacy sami ludzie jak gdzie indziej. Mają mieszkania, w nich okna na świat. Komin miał być 100 m od okien wieżowca, przyjemny widok i aromat. Może sobie człowieczku go przygarniesz?

 8. Ja zrozumiałam, ze chodziło głównie o technologię spalania, a poza tym skoro Ochrona Środowiska i sanepid miały tyle uwag to coś jednak było na rzeczy.

 9. Spalic całe tatary i dopiero będzie ład i porządke

 10. Tatary zawsze będą przeciw, przecież Krym jest ruski,a oni nam zawsze nieprzychylni.

 11. Nasze miasto jest chore !!!!! Pracuje na spalarniach śmieci w Anglii. Nic nie śmierdzi, nic nie jest skażone. POWIETRZE JEST CZYŚCIUTKIE, A LUDZIE PRACUJĄCY W NIEJ MAJA BIAŁE STROJE ROBOCZE.!!!!!!!!! Wasza mentalność jest zablokowana. państwo płaci prywatnej firmie 100 funtów za tone spalonych śmieci, produkuje prąd na potrzeby spalarni, resztę sprzedaje miastu. Produkuje produkt do cementowni, resztki są podkładem pod autostrady, produkuje ciepłą wodę, parę wodną. Odpady typu metal se sprzedawane na złom. Śmieci palą ropą, wszystko jest monitorowane do jednego centrum w Londynie. W spalarni jest bardzo czysto, i dookoła niej sa swietnie zaprojektowana zieleń. Zaraz dostane mnóstwo komentarzy, negatywnych, ale zaznaczam , że wasze zdania dla mnie nie są ważne bo wy nie widzieliście tego co ja, myślicie tak jak myśleliście siedząc w jednym miejscu. Banał codziennej egzystencji !!!!!!!!!!!!!!! Proponuje sobie popatrzeć, spalarnie sa w Angli budowane w miastach. Szkoda ze moje miasto, mysli inaczej. Uwazam ze mentalnosc Lubelanina, powinna byc Miec, a nie chcieć mieć. Macie, specjalna strefe ekonomiczna,, Bravo, Tylko powiedzcie mi jedno. Interes mają tam ludzie, wieksza część ktoa miała w innym miejscu lublin, a uciekła tam, aby miec ulgi , Taka jest prawda. Budujmy to miasto dla nas, nie dla kogos, wspierajmy swoje, a nie czyjes, miejmy a nie chciejmy miec! Czy to takie ciężkie. decyzja ze nie bedzie spalarni, zapadła. Kraków ma spalarnie, bo tam jest ktoś , kto inaczej mysli. Bądzmy razem,

  • Dobrze napisałeś kolego , niestety w Lublinie mieszka dużo ciemnogrodu który potrafi zablokować każdą inwestycje, i później te same osoby potrafią drzeć ry… że nie ma tu miejsc pracy i nic nie inwestują.Takie spalarnie już od wielu lat działają w wielkich miastach np w Wiedniu blisko centrum i jakoś te uciążliwości które podobno miały by występować w tej lubelskiej spalarni nie występują.

  • Ot światowiec i znafca. Przebadaj się czy od tego czystego i nie skażonego powietrza, którym oddychasz w tej spalarni w Anglii, nie masz już kilku komórek rakowych. Zapewne wrócisz do zacofanego Lublina się leczyć. Nowoczesnych turbin wiatrowych nie mają za co postawić. tylko sprowadzają stary chłam z Niemiec i to firmy z za Odry a tu raptem w Lublinie spalarnia śmieci z pierwszej półki? Zostań na wyspach skoro tam tak nowocześnie i ekologicznie.

 12. Re: Nocny marek.
  Słuchaj, tu nadal nic nie rozumiesz, szkoda mi czasu na pisanie…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7585zł -0.34%
  • GBP 4.8811zł -0.13%
  • EUR 4.4574zł 0.13%
  • CHF 4.1378zł -0.08%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki
  II Terenowa Akcja Poboru Krwi w Chmielu
  Festiwal Wszystkich Mieszkańców na Bronowicach. Dzielnica zamieni się w przestrzeń kultury i sztuki