690 680 960

Mieszkańcy naszego regionu w międzynarodowej grupie przestępczej. Wyłudzili miliony złotych na handlu kawą

Policjanci z Lublina rozbili międzynarodową, zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się wyłudzaniem podatku VAT oraz praniem brudnych pieniędzy. Zatrzymanych zostało 6 osób, w tym jedna kobieta. Udowodniono im wyłudzenie co najmniej 6,5 mln zł.

Sprawa ma swój początek w ubiegłym roku, kiedy to funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie zwrócili uwagę na jedno z biur rachunkowych działających w naszym województwie. Zajmowało się ono obsługą kilkunastu firm prowadzących handel m.in artykułami spożywczymi i metalami. Mundurowi postanowili przyjrzeć się dużym obrotom na rachunkach biura, które sięgały 30 mln zł miesięcznie. Już w trakcie wstępnego postępowania wyszło na jaw, że wszystkie firmy, jakie obsługiwało biuro, były zarejestrowane na obcokrajowców, do tego wszystkie posiadały tą samą, wirtualną siedzibę na terenie naszego województwa.

O wszystkim powiadomiony został Lubelski Wydział Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. W ramach prowadzonych czynności ustalono, że w ramach działalności gospodarczej utworzony został łańcuch firm. Znalazły się w nim firmy z kilku państw Unii Europejskiej : Polski, Estonii, Litwy, Czech, Słowacji, Belgii i Szwecji.

– W grupie każdy z podmiotów miał swoje zadania i role. Ogniwo pierwsze w karuzeli podatkowej to tzw. znikający podatnik, następnie pojawiają się bufory a na końcu broker. Znikający podatnik dokonuje powtórnego obrotu towaru pochodzącego od podmiotu z Unii Europejskiej. Podmiot ten nie prowadzi działalności gospodarczej nie odprowadza należnego podatku. Wprowadza do obrotu ten sam towar, wystawiając faktury z należnym podatkiem jednak ostatecznie go nie deklaruje. Pojawiające się w łańcuchu bufory mają za zadanie uprawdopodobnić przebieg transakcji. Z kolei broker sprzedaje towar za granicę deklarując podatek do zwrotu. Towar do brokera trafia od znikającego podatnika, który po kilkukrotnym obróceniu tym samym towarem znika nie uiszczając należnego podatku – wyjaśniał mechanizm działania firm zastępca naczelnika Wydziału Do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, podinspektor Leszek Tyniec.

Wyłudzenia podatku VAT były możliwe dzięki deklaracjom złożonym przez firmy. Zobowiązały się one do wpłaty podatku VAT, jednak nie rozliczyły go i nagle przepadły. Z kolei sprzedawcy towarów na mocy wewnątrzwspólnotowej transakcji posługują się 0-procentowym VAT. Celem kolejnych operacji odsprzedaży towaru, w tym przypadku była to kawa, nie była wymiana służąca rzeczywistemu prowadzeniu działalności gospodarczej, a tylko nieuprawnione pozyskanie korzyści podatkowych. Transakcje kupna – sprzedaży załatwiane były szybko. Podmiot, który był pierwszy w łańcuchu nielegalnego procederu nie płaci należnego podatku, a ostatni w łańcuchu dokonuje jego wywozu poza terytorium kraju, korzystając z preferencji w postaci zerowej stawki podatku VAT i zwrotu podatku wynikającego z faktur zakupu. W efekcie budżet państwa nie otrzymuje należnego podatku, przy czym dodatkowo dokonuje zwrotu tego podatku w związku z transakcją transgraniczną. Kawa rzeczywiście wyjeżdżała poza granicę naszego kraju, ale tylko po to, aby zostało to zarejestrowane.  Niebawem wracała do Polski.

Pod koniec listopada policjanci przystąpili do zatrzymać członków grupy. Zatrzymanych zostało 5 osób, mieszkańców woj lubelskiego i mazowieckiego w wieku od 42 do 63 lat. Szósta sama zgłosiła się do prowadzących postępowanie. Zatrzymani w nielegalnym procederze pełnili role brokerów i buforów. Przeszukano 5 miejsc, dokonano blokad 70 rachunków bankowych, odzyskano też mienie w kwocie niemalże 3 mln złotych.

– Podejrzanym przedstawiono zarzuty działania w międzynarodowej grupie przestępczej, zajmującej się dokonywaniem wyłudzeń zwrotu podatku VAT oraz podejmowaniem działań mających utrudnić stwierdzenie pochodzenia nielegalnie uzyskanych środków finansowych poprzez uczestniczenie w fikcyjnych transakcjach obrotu towarami, służących do wyłudzenia zwrotu podatku VAT. Ponadto dokonywania wyłudzenia mienia znacznej wartości w kwocie, co najmniej 6,5 mln zł z tytułu zwrotu nie należnego podatku VAT przez wykazywanie zakupu na łączną wartość 34 mln zł w fakturach, potwierdzając w tych fakturach nieprawdę, co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podczas gdy towar ten nie był przedmiotem faktycznych transakcji, a następnie inne podmioty gospodarcze wykazały w składanych deklaracjach podatkowych wewnątrzwspólnotowa dostawę towarów nabytych na podstawie tych faktur – wyjaśniał Maciej Florkiewicz, naczelnik lubelskiego oddziału Prokuratury Krajowej.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do sądu, który zastosował wobec pięciu podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, wobec jednej osoby dozór policji. Jak zapewnia Maciej Florkiewicz, sprawa jest rozwojowa i nie są wykluczone kolejne zatrzymania.

(fot. lublin112, policja)
2017-12-07 14:00:09

12 komentarzy

  1. „Podmiot, który był pierwszy w łańcuchu nielegalnego procederu nie płaci należnego podatku, a ostatni w łańcuchu dokonuje jego wywozu poza terytorium kraju” – wywozili podatek czy kawę?

Kursy walut

  • USD 4.1545zł -0.82%
  • GBP 5.2106zł -0.01%
  • EUR 4.4717zł -0.16%
  • CHF 4.6136zł -0.16%

Polub nas