Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańcy Lublina ponownie wspólnie zatańczą Poloneza

3 maja mieszkańcy miasta po raz kolejny będą mieli okazję zatańczyć „Poloneza dla Lublina” oraz uczestniczyć w pikniku patriotycznym na Placu Litewskim. W Lublinie tradycyjnie zaplanowano uroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Natomiast dzień wcześniej, 2 maja będziemy obchodzić Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Obchody i Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 

2 maja to wyjątkowy dzień dla wszystkich Polaków. Każdego roku świętujemy wówczas Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia eksponujemy Biało-Czerwoną w oknach, na masztach czy na balkonach mieszkań i domów. Ten gest to wyraz naszego patriotyzmu i dumy z tego, że jesteśmy Polakami.

Uroczystości związane z obchodami Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczną się 2 maja (wtorek) o godz. 10.00 przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim (ul. Spokojna 4). Nastąpi tam przekazanie flagi RP pocztowi flagowemu oraz wciągnięcie jej na szczyt masztu przy dźwiękach hymnu państwowego.

Następnie uczestnicy obchodów przeniosą się przed siedzibę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego (ul. Grottgera 4), gdzie o godz. 10.45 flaga Rzeczypospolitej Polskiej zostanie podniesiona na maszt na gmachu Urzędu. Uroczystości zakończą się w Ratuszu (plac Króla Władysława Łokietka 1), gdzie o godz. 11.45 flaga RP zostanie wciągnięta na maszt na balkonie.

Biało-Czerwona jest symbolem, który jednoczy rodaków, jest świadectwem naszej przynależności narodowej i symbolem polskiej państwowości. Flaga towarzyszy nam zarówno w wydarzeniach wyjątkowo podniosłych, jak i dramatycznych, ale także wszędzie tam, gdzie Polacy pragną wyrazić łączność z polską wspólnotą. 2 maja jest również Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

Uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja

Natomiast obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpocznie Uroczysta Sesja Rady Miasta Lublin, która odbędzie się 3 maja (środa) o godz. 9.00 w Trybunale Koronnym (ul. Rynek 1). Następnie, o godz. 10.00 przedstawiciele Miasta Lublin, Województwa Lubelskiego, służb mundurowych oraz innych instytucji wezmą udział w okolicznościowej mszy św. w intencji Ojczyzny w Archikatedrze Lubelskiej.

O godz. 11.30 uczestnicy obchodów przeniosą się na Plac Litewski. Tam odbędzie się uroczysty apel z udziałem wojskowej kompanii honorowej oraz złożenie wieńców i wiązanek przed pomnikiem Konstytucji 3 Maja. Po części oficjalnej uroczystości, tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej tradycyjnie zaproszą mieszkańców Lublina do wspólnego „Poloneza dla Lublina”.

Uroczysty korowód z udziałem Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka rozpocznie się około godz. 13.00 przed Ratuszem i przejdzie deptakiem na Plac Litewski, gdzie odbędzie się piknik patriotyczny. Mieszkańcy będą mogli wziąć udział w koncercie pieśni patriotycznych, odwiedzić stoiska informacyjno-edukacyjne Wojska Polskiego i innych służb mundurowych oraz obejrzeć wystawę sprzętu wojskowego. Dodatkowo, dla miłośników historii zaplanowano spacer „Lubelskim Szlakiem Konstytucji 3 Maja”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.00 przy pomniku Konstytucji 3 Maja.

Ponadto, podobnie jak w ubiegłych latach, w tych dniach Ratusz przyozdobią biało-czerwone flagi, a wieczorem stadion Arena Lublin rozbłyśnie na biało-czerwono.

Organizatorem uroczystości jest Wojewoda Lubelski we współpracy z Prezydentem Miasta Lublin, Marszałkiem Województwa Lubelskiego oraz Garnizonem Lublin Wojska Polskiego.

(fot. UM Lublin\źródło UM Lublin)

4 komentarze

  1. kronikidewelorowoju

    Dewelo-balerina z Jakubowic woli ruszać w tango z Klubowiczami, ale te parę godzin obcowania z „plebsem” jaK0ś się przemęczy, zwłaszcza jeśli organizatorzy przydzielą Satyrowi do pary jakąś P0ciągającą młódkę.

    • Siedź sobie na tym swoim wygwizdowie gdzie psy szczekają tyłkami i nie marudź, PiSy już Ci tam dobrze dogodzą.

  2. Dlaczego w tagach jest „taniej” ?

  3. Tylko niech uważają na deptaku na samochody. Koziołek stracił nogę, można też stracić życie…

Dodaj komentarz

Z kraju