Poniedziałek, 15 kwietnia 202415/04/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańcy Bronowic chcą głównie ochrony zieleni i nowych parkingów. Tak wynika z konsultacji społecznych

W trakcie konsultacji społecznych, dotyczących zagospodarowania i warunków zabudowy terenu, mieszkańcy złożyli 31 wniosków. Dotyczą one głównie ochrony istniejącej zieleni, jest jednak też kilka propozycji związanych z inwestycjami.

Są już znane wnioski mieszkańców, złożone w trakcie konsultacji społecznych, dotyczących zagospodarowania i warunków zabudowy terenów pomiędzy ul. Krańcową, Drogą Męczenników Majdanka, H. Ordonówny a al. Witosa w Lublinie. Trwały one od 20 stycznia o 30 września 2020 r. Swoje propozycje mieszkańcy mogli składać zarówno za pośrednictwem internetu, jak też w terenowych punktach konsultacyjnych. Zorganizowano też otwarte spotkanie w Szkole podstawowej Nr 33 przy ul. Pogodnej w którym uczestniczyli specjaliści z zakresu planowania przestrzennego.

Łącznie w tym czasie złożonych zostało 31 wniosków. Większość z nich dotyczy zachowania istniejących terenów zielonych na tym obszarze. Chodzi zarówno o skupiska zieleni, jak też duże drzewa, których w okolicy nie brakuje. Jak podkreślają mieszkańcy, dzięki zieleni osiedle jest urokliwe, a jednocześnie liczne drzewa rosnące w pobliżu bloków podnoszą standard życia mieszkańców. Jest też wiele związanych z tym wniosków o niedopuszczenie możliwości budowy kolejnych budynków wielorodzinnych na terenach pomiędzy istniejącymi blokami.

Kolejne wnioski dotyczą m.in. zakazania odgradzania terenów poszczególnych wspólnot mieszkaniowych przez co utrudnione jest przemieszczanie się oraz komunikacja społeczna, likwidacji istniejących ogrodzeń, wyznaczenia nowych miejsc parkingowych, utrzymania i budowy nowych placów zabaw dla dzieci, zapewnienie funkcjonowania usług publicznych a w szczególności zespołu basenów przy ul. Łabędziej, rozwoju terenów ogólnodostępnych, czy też zaplanowania rozwoju miejsc wypoczynku i rekreacji.

Są też wnioski dotyczące możliwości dopuszczenia możliwości przeprowadzenia różnych inwestycji. Chodzi o dopuszczenie zabudowy usługowo-biurowej, drobnej produkcji oraz rzemiosła w pasie przyległym do al. Witosa. Propozycja mówi o budynkach o wysokości min. 4-5 kondygnacji, co ma stanowić właściwą w skali miejsca oprawę wielkomiejskiej arterii komunikacyjnej. Przy ul. Grabskiego, na odcinku pomiędzy ul. Pogodną a al. Witosa, zaproponowano aby teren pod zabudowę usługowo-magazynowo-produkcyjną przeznaczyć pod budownictwo wielorodzinne z usługami nieuciążliwymi w parterze, co pozwoli na lepsze ekonomicznie wykorzystanie terenu.

Jest też pomysł, aby teren na którym znajdują się domy jednorodzinne zlokalizowane pomiędzy blokami przy ul. Zimowej i Jesiennej przeznaczyć na kolejne bloki. Wpłynął również wniosek, aby przestrzeń zieloną pomiędzy blokami przy ul. Sokolej przeznaczyć na parkingi, dzięki czemu rozwiązałoby to wieloletni spór między mieszkańcami. Zebrane wnioski mieszkańców, przedstawiające oczekiwania w kwestii rozwiązań przestrzennych, zostały już przekazane projektantom planu.

(fot. UM Lublin)

8 komentarzy

 1. Albo jedno albo drugie, bo to dwie wykluczające się rzeczy

  • Robią jakieś spotkania między sobą o których nikt nie wie, masakra, niech parkingi porobią i fotoradar na krawcowej postawią przed rondem to by z impetem na rondo nie wjeżdżali. Likwidacja pijaków pod żabkami.

 2. Przecież robal im park zagospodarował blokami to czego jeszcze chcą.

  • Przy ulicy Fabrycznej jeszcze by się dało park wyciąć. Dewelo-ratusze już myślą intensywnie kto da więcej, stawiam na Biedrę. Biedra to rekin wśród speców od zdrowej żywności 🙂 co raz tam muszą coś wycofać 🙂

 3. Jak mieszkańcy szanują zieleń dobitnie widać po trawnikach przy ul.Puchacza.
  Od lat są rozjeżdżane i nikomu to nie przeszkadza.
  Stoją czytelne znaki których nikt nie respektuje.
  Policja czy straż miejska jadąc ul.Puchacza też niczego nie widzi.

  • Jesteś mieszkańcem i nie wiesz, że nazwę ul.Puchaczej się odmienia? Sokola- Sokolej, Orla- Orlej, Puchacza- Puchaczej.

 4. Parki i parkingi na Bronowicach – nie dziwi mnie to. W krzaczorach dobrze się napada, a po udanym krojeniu można przejść się na parking i zrobić autko.
  😉

 5. Avetii dreptate domnule Marianescu

Z kraju