690 680 960

Dzikie zwierzęta, jak się zachować? – Miasto informuje

Miasto rozpoczyna dystrybucję 66 tys. ulotek i 2 tys. plakatów informacyjnych ze wskazówkami jak zachować się w przypadku napotkania dzikich zwierząt. Materiały informacyjne trafią m.in. do placówek oświatowych.

Występowanie dzikich zwierząt na obszarze miasta to temat nowy. Wcześniej niespotykane zwierzęta przemieszczają się na tereny zamieszkałe przez ludzi w poszukaniu łatwo dostępnego pożywienia, czy ze względu na rozwój urbanistyczny terenów, które wcześniej były ich stałym miejscem bytowania.

W przypadku napotkania dzikiego zwierzęcia, takiego jak lis czy dzik, należy zachować ostrożność. Ważny jest przede wszystkim spokój i bezpieczna odległość. Najlepiej wycofać się lub odejść powoli w drugą stronę, nie wykonując gwałtownych ruchów. W sytuacjach gdy czujemy się zagrożeni należy wezwać Straż Miejską pod nr tel 986.

W przypadku spotkania dzikiego zwierzęcia nie należy krzyczeć, biegać, próbować płoszyć zwierze, podchodzić blisko, próbować oswajać, dotykać czy głaskać. Zwierząt nie można też karmić.

Miasto podejmuje działania interwencyjne polegające na każdorazowej próbie odłowu zwierząt, po zgłoszeniach mieszkańców do Straży Miejskiej. Realizatorem Planu postępowania z dzikimi zwierzętami na terenie Lublina jest Lubelskie Centrum Małych Zwierząt.

W ramach działań zaplanowanych organizowane w 2016 roku były dwukrotnie odłowy redukcyjne lisów zakończone odłowem kilkunastu zwierząt. Podejmowane były także liczne interwencje, które zakończyły się skutecznym odłowem lisów lub trwałym przepłoszeniem ich ze zgłaszanego miejsca bytowania.

Dwie odłownie na dziki ustawione zostały na jesieni 2016 roku w dzielnicy Sławin. Na chwilę obecną nie ma sygnału o odłowionych zwierzętach w ten sposób. W chwili obecnej miasto jest na etapie uzgadniania nowych lokalizacji, które pozwolą na przestawienie odłowni w inne rejony tej samej dzielnicy, pod względem najczęstszych zgłoszeń dotyczących występowania dzików w konkretnych miejscach.

2017-02-01 12:18:50
(fot. UM Lublin)

14 komentarzy

 1. Rozwiesić te plakaty przed klubami w lublinie

 2. Podobno lisy to takie płochliwe zwierzaki,tym czasem już dwukrotnie miałem okazje spotkać je na swojej drodze osiedlowej.Mało tego,że ani śniło im się uciekać,to jeszcze jeden z drugim bezczelnie się przyglądał.

  • Ot bezczelny jak on mógł się gapić. Może o drogę chciały zapytać albo szluga zajarac

  • Przyglądał się bo pierwszy raz zobaczył większego dzikusa od siebie.

  • Nie przyglądał się, tylko strzelił lisiego karpia, bo nie mógł uwierzyć, że można mieć tak niewyjściową gębę jak Twoja ;D

 3. A jak się zachować, gdy ten wilk nad Zalewem zacznie szczekać?

  • Kleofas

   Ten wilk to pies..
   Każdy inteligentny, do tego trzeżwy obywatel RP odróżni wilka od psa…
   Niestety, w naszym grajdole są problemy z percepcją.
   Mniej chlać, towarzysze!

 4. W zeszłym tygodniu lis był w okolicach bursztynowej i ametysowej

 5. Odpowiadam w imieniu dzikich zwierząt – nie lezcie i nie zabierajcie nam naszego terytorium- a my zostawimy was w spokoju!

 6. Hmm… na ulotce jest napisane „dzika zwierzyna”. Tak się zastanawiam… a to jest jakaś niedzika? Jak dla mnie – masło maślane.

 7. 66 tys. ulotek i 2 tys. plakatów – wygląda to na strzał z armaty do muchy. Jak się to ma do liczby mieszkańców Lublina. Ile to kosztuje?

 8. Sprostujmy, zwierzęta przemieszczają się z powodu niszczenia naturalnego środowiska przez ludzi. Ot i cała filozofia. Niszczmy dalej, a na pewno na tym zyskamy.

 9. Jak sie zachować po prostu przeładować i tyle.

Kursy walut

 • USD 4.3252zł -0.24%
 • GBP 5.3505zł -0.34%
 • EUR 4.7076zł -0.35%
 • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas