Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Miasto idzie na wojnę z komarami. Wkrótce rozpocznie się akcja odkomarzania

W drugiej połowie czerwca rozpocznie się pierwszy etap akcji odkomarzania miejskich terenów zielonych. W tym roku odkomarzanie miasta odbędzie się w ramach projektu VII Budżetu Obywatelskiego „Goń komara, czyli wygnajmy krwiopijców z naszego miasta!”, na który zagłosowało aż 985 mieszkańców.

Akcja odkomarzania na terenach miejskich będzie przebiegała w dwóch etapach. Pierwszy odbędzie się w drugiej połowie czerwca. Przeprowadzenie akcji jest zależne od warunków atmosferycznych – powinno być bezdeszczowo i bezwietrznie.

Odkomarzaniem zostaną objęte miejskie tereny, skwery, parki, zieleńce, ścieżki rowerowe o łącznej powierzchni 280 ha, preparatem, który działa zarówno na komary, jak i na meszki oraz kleszcze. Przy sprzyjającej pogodzie odkomarzanie potrwa około 3 dni. Odkomarzanie prowadzone będzie w późnych godzinach wieczornych i w nocy, kiedy pszczoły już nie latają, a także przy bezwietrznej pogodzie, aby preparat nie roznosił się poza zamgławiane obszary.

– Po raz pierwszy mieszkańcy Lublina wybrali w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego projekt tego typu. Miasto Lublin posiada dużo zielonych terenów i rekreacyjnych, które cieszą się dużą popularnością nie tylko mieszkańców, ale też i komarów. Zgodnie z decyzją mieszkańców na odkomarzanie w tym roku przeznaczymy więcej środków i tym samym obejmiemy nim więcej terenów zielonych, bo aż 280 hektarów – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni w Lublinie.

Miasto nie ma możliwości odkomarzania terenów, które nie są w jego administracji np. osiedli mieszkaniowych. By poprawić komfort życia mieszkańców, zarządcy nieruchomości i właściciele prywatnych działek mogą to zrobić we własnym zakresie.

Odkomarzanie miasta w tym roku obejmie m.in. następujące tereny miejskie:
– Błonia przy Zamku,
– Plac Litewski,
– Ogród Saski,
– Ośrodek Graf Marina,
– Park Abramowicki,
– Park Jana Pawła II,
– Park Ludowy,
– Park Rury,
– Park Zawilcowa,
– Słoneczny Wrotków i okolice (m.in. Ośrodek Dąbrowa),
– ścieżka rowerowa od Dworku Grafa do ul. Żeglarskiej,
– ścieżka rowerowa dookoła Zalewu Zemborzyckiego.

Odkomarzanie to jedna z metod zwalczania tych uciążliwych owadów. Przy tej okazji warto wspomnieć o innych sposobach wsparcia środowiska naturalnego. By zwiększyć populację jerzyków – niewielkich ptaków, z których każdy dziennie może zjeść nawet 20 tys. komarów – Miasto zainwestowało w 500 budek dla jerzyków. Budki zawisły na blokach i budynkach użyteczności publicznej.

(fot. UM Lublin)

22 komentarze

  1. Ciekawa rzecz – niszczenie pokarmu dla ptaków a potem płacz gdy będzie jak na zachodzie Europy gdzie ptaków w miastach prawie nie ma, wybijmy wszystko co się rusza – trucizna zabija nie tylko komary ale też całą masę innych owadów m.in. motyle, chrząszcze – biedronki itp.

    Smutne że na to idą publiczne środki, wszak ukąszenie komara i ewentualny bąbel to rzecz nie do wytrzymania …

    :((

    • …a potem się ludzie dziwią: „skąd te nowotwory sie biero”…
      trucie środowiska i ludzi bo komar „ugryzł”….
      reakcja taka jak by te komary masowo pożerały ludzi… może ogłosić pandmie…
      w d…ach się poprzewracało ludziom… i dążą do samounicestwienia…

    • trzeba poinformować pseudoekologów , pewnie będzie protest….

  2. Akcja 'wygnajmy krwiopijców z Naszego miasta’ to kiedy wyganiamy pisiorów? Przydało by się z całego kraju, ale dobrze zacząć małymi kroczkami. Brawo Lublin! Taczkę z gnojem mogę załatwić…

  3. Na olx wiele firm ma oferty odkomarzania. Sama korzystałam w tamtym roku i przynajmniej dało się usiąść wieczorem. Ptaki jak latały tak latają, a w dzień się przecież tego nie robi, to pszczoły nie giną. Ludzie nawet nie wiedzą co jedzą, np taki olej rzepakowy, rzepak się pryska np 8-10 razy i na oleju kotleciki jedzą, w panierce z bułki pszennej z mąki. Pszenica też jest pryskana i też bułki jedzą. Histeria Bo miasto robi oprysk, pół miasta robiło zanim miasto się zorientowało, że można by popryskac, jak dla mnie fajna inicjatywa.

Z kraju