Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Menopauza – co oznacza brak miesiączki?

Jest wiele różnorodnych objawów, które mogą świadczyć o tym, że zbliża się u kobiety menopauza, a brak miesiączki należy do najbardziej charakterystycznych z nich. Już w okresie przedmenopauzalnym miesiączka może występować rzadziej, poza tym może zmieniać się intensywność krwawienia miesiączkowego.

Trzeba jednak się liczyć z tym, że do zatrzymania okresu może się przyczyniać u kobiety nie tylko menopauza. Brak miesiączki jest również objawem związanym z wieloma innymi czynnikami – może między innymi przyczyniać się do niego ciąża, zaburzenia hormonalne, niektóre choroby i stosowane leki, a nawet tryb życia kobiety. Więcej na ten temat można znaleźć poniżej. 

Czym jest menopauza i jak się objawia?

Menopauza jest naturalnym elementem życia każdej kobiety, gdy dochodzi do zahamowania jej płodności. Nie jest to choroba a stan fizjologiczny, który poprzedzany jest kilkuletnim okresem „przygotowawczym”, gdy stopniowo zmienia się aktywność jajników i dochodzi do zmian hormonalnych oraz ich następstw. O menopauzie mowa, gdy kobieta od co najmniej 12 miesięcy nie miała już krwawienia menstruacyjnego. Gdy dojdzie już do menopauzy, kobieta nie będzie mogła w sposób naturalny zajść w ciążę. Zanim jednak do menopauzy dojdzie, mogą pojawiać się zmiany w miesiączkowaniu, w tym wydłużenie odstępów między kolejnymi krwawieniami menstruacyjnymi bądź zmiana ich intensywności. Dochodzi do tego również szereg innych dokuczliwych objawów, w tym nocne poty, zaburzenia nastroju, drażliwość, problemy ze snem, zaburzenia koncentracji, uderzenia gorąca itd. 

Menopauza a brak miesiączki – co należy wiedzieć?

Kobieta jest płodna przez pewien czas swojego życia. Okres płodności rozpoczyna pojawienie się u dziewczynek pierwszej miesiączki – czas ten trwa aż do menopauzy, czyli ustania miesiączek, a właściwie ustania cykli menstruacyjnych, co ma związek z wygaśnięciem czynności jajników. Nie ma ściśle określonego wieku, w którym wszystkie kobiety wchodzą w okres menopauzy, gdyż jest to kwestia dość indywidualna, jednak zazwyczaj menopauza występuje między 45. a 55. rokiem życia. Wiele kobiet w tym wieku wszelkie zaburzenia miesiączkowania traktuje jako objawy zbliżającej się menopauzy. Zanim dojdzie do całkowitego zaniku miesiączek, cykle mogą być bowiem bardzo nieregularne, poza tym ich przebieg również może diametralnie różnić się od wcześniejszych cykli. Inna może być nie tylko długość cykli, ale też objawy im towarzyszące czy intensywność krwawienia w czasie miesiączki. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że może za ich występowanie odpowiadać nie tylko menopauza. 

Brak miesiączki – to nie musi być menopauza!

Faktem jest, że w okresie okołomenopauzalnym cykle zmieniają się, a miesiączki pojawiają się coraz rzadziej, by następnie całkiem zaniknąć. Trzeba jednak wiedzieć, że brak miesiączki nie zawsze musi oznaczać zbliżającą się menopauzę. Jest wiele czynników, które mogą bowiem odpowiadać za brak miesiączki, a menopauza to jedynie jeden z nich. Oczywiście przed całkowitym ustaniem płodności kobieta ma jeszcze wciąż między innymi szansę zajścia w ciążę. Co prawda wraz z wiekiem szansa ta maleje, zwłaszcza gdy cykle stają się już nieregularne, co jednak nie oznacza, że ciąża jest całkiem niemożliwa. Kobiety w wieku okołomenopauzalnym często rezygnują z antykoncepcji, myśląc, że w ciążę już nie zajdą – prawda jest jednak taka, że ustanie płodności nie następuje z dnia na dzień, a w okresie przedmenopauzalnym wciąż z niewielkim prawdopodobieństwem można począć potomstwo. Zdarza się zatem, że za brak miesiączki odpowiada nie menopauza a ciąża.

Jednocześnie należy podkreślić, że kobiety w wieku przedmenopauzalnym często lekceważą brak miesiączki, mylnie interpretując swoje objawy jako zbliżającą się menopauzę. Brak miesiączki może jednak wiązać się też z zaburzeniami hormonalnymi, w tym np. tymi towarzyszącymi chorobom tarczycy, torbielom jajników, a nawet nowotworom układu rozrodczego. Do zatrzymania miesiączki mogą przyczyniać się też takie choroby jak cukrzyca, depresja, a nawet ciężko przechodzone infekcje, fizyczne wycieńczenie organizmu czy drastyczne odchudzanie, poza tym nie można wykluczyć wpływu stosowanych przez pacjentkę leków.

Dowiedz się więcej: https://tendoktor.pl/menopauza-a-brak-miesiaczki-i-bol-w-podbrzuszu/