Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Mateusz Morawiecki: „Chcę Państwa przeprosić z nadzieją, że ten gest pojednania będzie nam towarzyszył w nadchodzących, trudnych tygodniach” (wideo)

W piątkowym orędziu premier Mateusz Morawiecki przekazał życzenia świąteczne połączone z ważnym apelem do wszystkich. Jednocześnie szef rządu przeprosił mówiąc, że nie jest w stanie cofnąć czasu i pewne kwestie dziś opisywałby inaczej.

Premier podczas piątkowego orędzia zaznaczył, że obecnie jesteśmy w najtrudniejszym momencie walki z koronawirusem. Zaapelował jednocześnie, aby pozostać w te święta w domu, w gronie najbliższej rodziny. Wśród tych, z którymi mieszkamy na co dzień.

– Przekonaliśmy się, że koronawirus może dotknąć każdego. Bez względu na wiek i stan zdrowia. Na całym świecie pandemia pochłonęła blisko 3 mln ofiar. W Polsce zmarło już ponad 50 tys. osób. Ten rok jest dla nas wszystkich lekcją pokory. Żyjemy w najbardziej rozwiniętej cywilizacji w dziejach, a jednak wobec wirusa wszystkie państwa okazały się bezradne i kruche. Ten rok był również lekcją pokory dla mnie – powiedział premier.

Szef rządu zaznaczył, że w walce z epidemią koronawirusa nie było łatwych rozwiązań, a rząd Prawa i Sprawiedliwości bierze za nie wszystkie odpowiedzialność.

– Przez ten rok wielokrotnie, jako Polacy, daliśmy sobie powody do dumy. Każdy, nawet najmniejszy gest solidarności to dobro, które do nas wróci. Dziś wiemy, że naszą jedyną drogą ku normalności jest Narodowy Program Szczepień. Pierwszą dawkę szczepionki przyjęło już ponad 4 miliony Polaków. Natomiast ponad 2 miliony obywateli jest już całkowicie zaszczepionych. Nowe mutacje wirusa sprawiają, że epidemia rozwija się jeszcze szybciej, dlatego i my musimy szczepić się w jeszcze większym tempie. Nasze możliwości sięgną nawet 10 mln szczepień każdego miesiąca lub więcej – przekazał Mateusz Morawiecki.

Premier zaapelował również, aby zaufać naukowcom oraz ekspertom i zgłaszać się na szczepienia.

– Wszystkie szczepionki stosowane w Polsce są bezpieczne – skontrolowane i zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków oraz polskie służby. Wszyscy potrzebujemy społecznej, narodowej mobilizacji. Już teraz dziękuję samorządom za pomoc w walce z wirusem i współpracę w ramach Narodowego Programu Szczepień. Tylko działając wspólnie odzyskamy to, co ponad rok temu zabrała nam pandemia – bezpieczeństwo, spokój, swobodę. Tylko tak wrócimy do normalności i będziemy mogli myśleć z nadzieją o lepszym jutrze. Jestem pewien, że tak się stanie – dodał szef rządu.

Mateusz Morawiecki zwrócił się do wszystkich z życzeniami na nadchodzące święta i jednocześnie przeprosił mówiąc, iż dziś pewne kwestie opisywałby inaczej.

– Święta Wielkiej Nocy to święta nadziei, święta Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. One przypominają nam, że życie jest silniejsze niż śmierć. Niech ta prawda nas zjednoczy, niech nas pokrzepi i doda nam sił – życzył premier.

(fot. KPRM)

57 komentarzy

  1. Jak to było?
    „niech zapier…ją a miskę ryżu”
    Czy to nie słowa naszego premiera Morawieckiego?

  2. Wiesz co,niedouczony tum….ie . Wsadź sobie w cztery litery te swoje przeprosiny.

  3. „Chcialbym przeprosic” nie oznacza ze przeprasza, tylko ze chcialby to zrobic. Nigdzie nie padlo slowo przepraszam

  4. ohydny nieprawdomówca

  5. Pokory? Nawet ogłaszając kilka dni temu obostrzenia, zwalał wszystko na Tuska i opozycję

  6. Nie jest to wcale takie proste, przewidzieć „coś”, z czym do tej pory nikt i nigdy nie miał żadnego do czynienia. Jedni się burzą otwierać, inni się burzą zamykać. Obiektywnie, to po 45 roku, takich specyficznych decyzji nie musiał podejmować żaden Polski rząd !!! Wiadomo, że decyzje bywają lepsze i gorsze, ale w tym przypadku, to nie jest wcale takie proste. Tak czy owak, Mateuszu Morawiecki, Życzę Panu Wytrwałości oraz Zdrowych i Pogodnych Świąt.