Wtorek, 30 kwietnia 202430/04/2024
690 680 960
690 680 960

Marzysz o działce siedliskowej za miastem? Zadbaj o jej odpowiednie wyposażenie

Zakup działki siedliskowej daje możliwość regularnego wyjeżdżania poza miasto, by oderwać się od codziennej rutyny, zgiełku i pędu życia. Działka pozwala wypocząć bez konieczności planowania krótszych lub dalszych wycieczek, gdyż do siedliska można jechać o każdej porze roku, gdy tylko ma się na to ochotę. Jeśli planujesz budowę domku letniskowego na działce siedliskowej, sprawdź, na co zwrócić uwagę, by stworzyć przyjazną przestrzeń do wypoczynku.

Dostęp do mediów w domku letniskowym

Wypoczynek w domku letniskowym na działce siedliskowej powinien być komfortowy, dlatego tworząc własne siedlisko za miastem, powinno się zadbać o dostęp do mediów. Jeśli jest taka możliwość, do domku powinno się doprowadzić prąd i wodę. Jeżeli jednak jest to zbyt kosztowne lub niemożliwe z powodu braku sieci energetycznej i wodociągowej w okolicy, można zdecydować się na inny krok. W celu pozyskania wody wystarczy wykonać studnię, natomiast prąd do zasilania lamp, małej lodówki lub bojlera na ciepłą wodę można pozyskać ze stacji zasilania z panelami fotowoltaicznymi. Dzięki temu na działce siedliskowej można zamontować np. oświetlenie zewnętrzne, które zwiększa bezpieczeństwo wypoczywających na niej osób.

W przypadku ogrzewania domku letniskowego dobrym rozwiązaniem są tradycyjne kominki lub piece kozy. Dzięki takiej formie ogrzewania w całym domku jest ciepło, a koszt ogrzania budynku jest niewielki. Piec na węgiel lub drewno można podłączyć do kaloryferów, które rozprowadzą ciepło po wszystkich pomieszczeniach. Ponadto palący się ogień sprawia, że w domku panuje przytulna atmosfera.

Zabezpieczenie domku letniskowego przed włamaniem

Na działce siedliskowej nie mieszka się na co dzień, dlatego domek letniskowy jest narażony na wysokie ryzyko kradzieży lub włamania. Z ogrodów często znikają rośliny ozdobne i owoce z drzew. W okresie letnim i wiosennym kradzieże roślin to prawdziwa plaga. Z działek znikają zarówno same cebulki, na przykład tulipanów, jak również kora z rabat i świeżo posadzone byliny.  Oczywiście złodzieje nie pogardzą także cenniejszymi sprzętami i narzędziami ogrodowymi, które zostawiamy na przykład w szopie.

Marzysz o działce siedliskowej za miastem? Zadbaj o jej odpowiednie wyposażenie

Jednak to włamanie do domku wiąże się z największymi stratami dla właściciela siedliska. Przyjazd do zdewastowanego domku bez kluczowych sprzętów wiąże się ze stresem, a nie z przyjemnością i odpoczynkiem, dlatego powinno się zadbać o odpowiednie zabezpieczenie nieruchomości. W tym celu warto zdecydować się na monitoring i alarm przeciwwłamaniowy. Kamery powinny obejmować swoim zasięgiem oczywiście także teren wokół. Ozdobne krzewy, drzewa i dekoracje ogrodowe , takie jak figurki, drewniane skrzynki i ozdobne donice, kosztują przecież sporo pieniędzy, a ich wybór, transport i zasadzenie zabiera dużo czasu.

Domek całoroczny czy letniskowy?

Na działce siedliskowej można postawić zarówno domek całoroczny, jak i letniskowy. Czym różnią się oba rodzaje budynków? Domki całoroczne przystosowano do użytkowania o każdej porze roku bez względu na temperaturę na zewnątrz. Jest w nich ciepło nawet w zimie, dzięki odpowiedniej grubości desek lub bali i dociepleniu ścian, podłóg oraz dachu. Domki letniskowe są tańsze, jednak ich ścianki są dość cienkie, przez co taki domek sprawdza się wyłącznie w cieplejszym okresie roku.

Planując zabudowę działki siedliskowej, powinno się podjąć decyzję, kiedy chce się odwiedzać siedlisko. W przypadku, gdy zamierza się w nim spędzać czas również w zimie, zwykły domek letniskowy, domek holenderski lub przyczepa kempingowa nie wystarczą, by zapewnić komfort termiczny i bezpieczeństwo wypoczywającym osobom. W domku letniskowym nie trzeba umieszczać komina ani ogrzewania, gdyż ze względu na jego przeznaczenie, dodatkowe wydatki na instalacje tego typu są zbędne.