Wtorek, 19 marca 202419/03/2024
690 680 960
690 680 960

W Lublinie trwa billboardowa kampania „Szkoła to nie kościół”

W dziewięciu lokalizacjach w Lublinie pojawiły się niedawno billboardy kampanii społecznej „Szkoła to nie kościół”. Jej organizatorzy domagają się by szkoła była miejscem bezpiecznym i przyjaznym dla wszystkich dzieci w każdym dniu nauki, przez cały rok szkolny, wolnym od przemocy symbolicznej.

Plakaty jakie pojawiły się na ulicach większych miast w Polsce przedstawiającą ucznia wypisującego kredą na tablicy hasło „Szkoła to nie kościół”. W Lublinie znajdziemy je w dziewięciu lokalizacjach. W całej Polsce umieszczono 53 takie plakaty, co ciekawe w Lublinie najwięcej. Organizatorem kampanii po raz piąty jest Fundacja Wolność od Religii.

Jej przedstawiciele apelują o to by szkoła była miejscem bezpiecznym i przyjaznym dla wszystkich dzieci w każdym dniu nauki, przez cały rok szkolny.

– Są w publicznych szkołach w Polsce klasy, w których wisi krzyż, ale nie ma państwowego godła. Są korytarze, które bardziej przypominają wystrój kaplicy niż wnętrze publicznej instytucji edukacyjnej. To przemoc symboliczna, która dotyka uczniów z mniejszości religijnych i mniejszości bezwyznaniowej przez cały wieloletni okres edukacji. Mimo wielu protestów przebieg szkolnej katechizacji oraz uroczystości i rekolekcji coraz częściej łączy się z wywieraniem presji i przymusem – czytamy w apelu Fundacji.

Co bulwersuje najbardziej członków Fundacji, ale także rodziców, którzy się do niej zwracają? Mianowicie to, że dyrektorzy szkół zgadzają się na organizowanie rekolekcji w szkole zamiast w kościele, a w wywiadzie prasowym przyznaje, że „nie jest organizatorem całego wydarzenia” i na czas rekolekcji oddaje władzę w szkole proboszczowi.

– Czy zgadzamy się na organizowanie spowiedzi w klasach lekcyjnych i gabinecie psychologa? Jak czują się dzieci z rodzin mniejszościowych, gdy szkoła dwa razy w roku zamienia się na kilka dni nauki w kościół, a w ciągu roku nie ma żadnych porównywalnych uroczystości, które reprezentowałyby inne grupy światopoglądowe? Jak to możliwe, że wychowawczyni każe uczniowi nie uczęszczającemu na katechezę udać się na rekolekcje w sali gimnastycznej zamiast do świetlicy, w obliczu odmowy wpisuje uwagę do dziennika, a Kuratorium Oświaty nie widzi w tej sprawie niczego bulwersującego? Jak to możliwe, że w tej samej szkole, wbrew prawu, odmawia się zorganizowania lekcji etyki? – pytają w swoim apelu przedstawiciele Fundacji.

Całkowity koszt kampanii to 60 466,80 zł. Pieniądze te pochodzą z tytułu odpisów podatkowych 1%, na konto Fundacji.

2017-04-07 16:41:33
(fot. lublin112.pl)

74 komentarze

  1. Billboardów nie widziałem, ale niewątpliwie przypominają o ukrzyżowaniu i zmuszają do refleksji przed Wielkanocą….

  2. kasa w błoto wywalona ..czyjeś dziecko nieświadome tego co,,reklamuje”. .Równie dobrze hasło mogłoby brzmieć ,,Bękarty wszystkich krajów łączcie się..czy ,,Kierowco zwolnij,szanuj życie …

  3. Czy prezeska wspomnianej fundacji nadal wykorzystuje swego syna do własnych celów posyła na lekcje religii, aby być na bieżąco w temacie?

  4. 1. Pierwsze szkoły były otwierane i prowadzone przez kościół:Szkoły katedralne, Szkoły klasztorne i Szkoły parafialne. Proszę się douczyć. 2. A jak komuś przeszkadza krzyż to życzę mu tylko dobrej, spokojnej i bez lęku śmierci

  5. W Lublinie trwa również bilboardowa kampania operatora sieci PLAY. Czemu o tym nie piszecie?

Z kraju