Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin włącza się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

W geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami, Miasto Lublin po raz kolejny włącza się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Z tej okazji w sobotę 2 kwietnia w godzinach 18.00-21.00 drzewo na Placu Litewskim oraz stadion Arena Lublin zostaną podświetlone na niebiesko.

Autyzm (eng. autism spectrum disorder – ASD) według danych WHO występuje w Polsce u 1 na 100 osób, co oznacza, że w naszym kraju jest ok. 400 000 osób w spektrum autyzmu, razem z rodzinami to blisko 3-milionowa społeczność. Zazwyczaj jest on diagnozowany we wczesnych latach życia, natomiast zdarzają się sytuacje, gdy diagnoza zostaje postawiona dopiero u dorosłych osób.

Nadmiar bodźców takich jak: głośne dźwięki, tłok, czy intensywne światło to elementy, na które często nie zwracamy uwagi, a które dla osób w spektrum stanowią nie lada wyzwanie. Rutynowe obowiązki, takie jak choćby zakupy, stanowią nieraz wyzwanie dla osób w spektrum i ich bliskich. Już 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, w ramach którego szczególnie warto zwrócić uwagę na trudności, z jakimi mierzą się osoby dotknięte ASD, a także przypomnieć, co jest pomocne w ich codziennym funkcjonowaniu.

Lublin podświetlony na niebiesko z okazji Dni Autyzmu

– Problemy osób autystycznych i potrzeby ich rodzin wymagają szczególnej troski. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, często bardzo trudnym w diagnozie. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Ich zachowanie może nam się wydawać niezrozumiałe. Dlatego tak ważne jest podejmowanie inicjatywy, które pozwolą na poznanie i zrozumienie osób z autyzmem. Nasze miasto nie tylko już od kilku lat włącza się w międzynarodową akcję „Zaświeć się na niebiesko”, ale również we współpracy z lubelskimi instytucjami i organizacjami, które na co dzień zajmują się wspieraniem osób z autyzmem i ich rodzin, przygotowuje program Lubelskich Dni Autyzmu. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do skorzystania z tej dodatkowej oferty pomocy – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

W ramach wydarzeń zorganizowanych z okazji Lubelskich Dni Autyzmu przez cały kwiecień będzie można skorzystać z bezpłatnych badań, konsultacji, szkoleń prowadzonych przez specjalistów m.in. psychologów, psychiatrów, logopedów, terapeutów oraz oligofrenopedagogów.

„Ciche godziny” we wszystkich sklepach Lidl Polska

Z okazji przypadającego 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, Lidl Polska przypomina o funkcjonujących we wszystkich sklepach sieci „cichych godzinach”. Zostały one wprowadzone z myślą o komforcie osób w spektrum autyzmu, jak i ich rodzin oraz opiekunów. Inicjatywa Lidla podjęta wraz z Fundacją JiM, była pionierska wśród wszystkich sieci handlowych.

– Ciche Godziny to duże udogodnienie i ułatwienie dla osób autystycznych w korzystaniu z usług handlowych. Przyświecają im dwa bardzo ważne cele. Oprócz tego, że umożliwiamy osobom w spektrum robienie zakupów w przyjaznych dla nich warunkach, to przede wszystkim podnosimy świadomość na temat autyzmu w społeczeństwie. To bardzo ważne powody dla trzech milionów obywateli, w tym osób autystycznych i ich rodzin, którzy doceniają, że ta świadomość się podnosi. Zbliża się 2 kwietnia, Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a zarazem najważniejszy dzień naszej kampanii „Bądź otwarty. Tylko bardziej”, poprzez którą wspólnie możemy wesprzeć osoby w spektrum – mówi Tomasz Michałowicz, prezes Fundacji JiM.

Jakie udogodnienia kryją się pod inicjatywą Lidla i Fundacji JiM?

W każde piątki od 8:00 do 10:00 oraz w soboty od 19:00 do 21:00 we wszystkich sklepach Lidl całkowicie wyciszana jest muzyka oraz komunikaty w systemie nagłośnienia. Ponadto, klienci deklarujący, że są osobami w spektrum autyzmu, bez weryfikacji są obsługiwani poza kolejnością w tzw. kasach pierwszeństwa (jest to zazwyczaj kasa nr 1). Dla większości robiących zakupy osób są to ledwo zauważalne zmiany, jednak dla osób autystycznych stanowią istotne udogodnienie.

Ciche godziny w Lidlu obowiązują bezterminowo we wszystkich sklepach sieci Lidl, w każde piątki w godzinach 8:00 – 10:00 oraz w soboty od 19:00 do 21:00.

VIVO! Lublin wspiera Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

„Na niebiesko dla autyzmu” to ogólnoświatowa akcja organizowana od 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks. W Polsce wydarzenie zostało nagłośnione przez Fundację SYNAPSIS. Inicjatywa polega na wyrażeniu solidarności z osobami ze spektrum autyzmu poprzez podświetlenie na niebiesko fasady budynków instytucji publicznych i komercyjnych, a wszystko to w dniu 2 kwietnia, kiedy to wypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W tę niezwykle ważną i potrzebną akcję po raz kolejny włączyło się VIVO! Lublin, które tego dnia zaświeci się na niebiesko. Centrum handlowe jest jednym z ważniejszych obiektów w mieście, w którym zdecydowano się wesprzeć tę wyjątkową inicjatywę.

Lublin włącza się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

(fot. UM Lublin, VIVO)

3 komentarze

  1. Miasto powinno oszczędzić prąd po co komu światła w nocy

  2. wypalają resztki koksu przed zielonym ładem i zalaniem kopalni, a koliba obiecał, że jak wyzwolą donbas, to sprzedadzą polakom tyle wagonów ile im zostanie.

Wiadomości z info112