Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin szykuje się do modernizacji deptaka. Czeka na opinie mieszkańców (wizualizacje)

Do połowy stycznia przyjmowane są uwagi co do planów modernizacji lubelskiego deptaka oraz przyległych do niego ulic. Niebawem odbędą się również spotkania z przedsiębiorcami.

Do 2018 roku lubelski ratusz zamierza kompleksowo przebudować reprezentacyjną ulicę Lublina, czyli Krakowskie Przedmieście. Jednak zanim rozpoczną się jakiekolwiek prace, wstępna koncepcja przebudowy tego miejsca musi zostać skonsultowana zarówno z mieszkańcami, jak też przedsiębiorcami. Mieszkańcy mogą do 15 stycznia przesyłać do ratusza uwagi dotyczące wizji deptaka, a także swoje pomysły na zagospodarowanie przyległych ulic.

W nowym roku ruszą również spotkania urzędników z zainteresowanymi stronami. Pierwsze z nich odbędzie się na początku stycznia, wezmą w nim udział restauratorzy prowadzący działalność w tym miejscu. Z kolei 11 stycznia projektant omówi mieszkańcom miasta główne założenia przebudowy oraz przedstawi wizualizacje. Poruszony zostanie także temat kształtu i charakteru ulic przyległych.

Według zaprezentowanych w połowie grudnia koncepcji, największe zmiany nastąpią na odcinku od ul. Kapucyńskiej do ul. 3 Maja, gdzie w ramach przebudowy pl. Litewskiego, deptak zostanie wydłużony. Tutaj prace mają się zakończyć w pierwszej połowie 2017 roku. Na dotychczasowym odcinku całkowicie wymieniona ma zostać nawierzchnia. Zamiast betonowej kostki i płyt, pojawią się elementy granitowe. Kolorystyka pozostanie podobna, ciemniejszy środek i jaśniejsze obie strony. Zlikwidowana zostanie część latarni, które mają stać tylko po jednej stronie. Za to mają emitować mocniejsze światło.

Do tego nasadzenia zieleni, podświetlane elementy infrastruktury i sporo kwiatów. Jednak nie ma jeszcze decyzji co do przyległych do deptaka ulic. W planach jest zamienienie ich w tzw. woonerf, czyli wspólną przestrzeń dla wszystkich użytkowników, dla pieszych, rowerów i samochodów, jednak z uprzywilejowaniem dla ruchu pieszego i rowerowego.


(fot. UM)
2015-12-29 18:14:44

43 komentarze

 1. Lepiej dajcie równy asfalt na ulice.

 2. piękny projekt tylko mam jedno pytanie …KOGO NA TO STAC???

 3. czy nasi radni ,prezydent i kto tam jeszcze wie ilu mamy bezrobotnych ?? i bezdomnych?? taki plac z 1 fontanna jak jest jest ok o co wy zaoferujecie innym?

 4. Mądry człowiek

  Zamiast modernizować dobrze wyglądający deptak te pieniądze powinny trafić do biednych rodzin które nie mają za co kupić jedzenia!!!! Albo zbudować inwestycje tworzące miejsca pracy by zmniejszyć bezrobocie!

 5. Po co to ruszać? Dla popisu? Żeby zniszczyć klimat Krakowskiego Przedmieścia? Tyle ulic jest to remontu, rozpadających się kamienic do odnowienia ale nie no najlepiej pakować pieniądze w to, co jest ok.-

 6. ja jestem przeciwny! Tak jak kolega napisał wyżej Żuk chce zrobić chyba skansen do zwiedzania pieszo! A co z pracującymi? Deptak i tak jest długi dodatkowo z jednej strony i tak przechodzi w pl. Litewski – wiec po co na wysokości placu gdzie jest miejsce do spacerów powiększać go? Chcecie nieco odświeżyć litewski ok rozumiem. Ale zamykać kolejną ulicę za grube miliony to nonsens! Zwiększy to korki, zabierze kilkadziesiąt miejsc parkingowych itd. A potem co Panie Żuk jeszcze bardziej rozbuduje pan strefę płatnego parkowania??? Co raz bardziej ma pan pomysły z d*py. Jedyne co potrafi zrobić pan jako prezydent to wziąć kredyt i wybudować basen albo stadion. Panie Żuk każdy to potrafi! To też jest ważne ale skoro ludzi ubywa bo nie ma pracy w mieście to za kilkadziesiąt lat nie będzie komu z tego korzystać! Panie Żuk ściągnij Pan inwestora zakłady pracy! A nie tylko igrzyska organizować jak cała PO. W dodatku ulice: Narutowicza, Nadbystrzycka, Racławickie, Kraśnicka czekają na remonty nawierzchni. Zaznaczę Panie Żuk przebudowywać nie trzeba wystarczy nowa nawierzchnia!

 7. policzyłem głosy: 200 na NIE, 2 na TAK więc w du*pe sobie wsadźcie ten deptak, nikt go nie chce

 8. Tak właśnie myślą urzędnicy. Centrum bez dojazdu i parkingów. Dworzec Lublin Zachód też upchnięty ma być z jednej strony w osiedlu bez dróg i parkingów a z drugiej w rezerwacie Stary Gaj. Powinno się budować nowe miejsca reprezentacyjne bliżej ludzi a nie urzędników. Sklepów już w centrum nie ma. Zostały bary, kebaby i gogo. Budujcie nowe drogi które będą otoczone ładnymi budynkami z dużymi darmowymi parkingami. Jak mam coś do załatwienia w centrum to aż mnie krew zalewa na samą myśl o szukaniu miejsca i dreptaniu na piechtę między elitą z centrum.

 9. niech zrobią referendum to zobaczą ile ludzi chce tej modernizacji, a ile ma to w du*pie i wolałoby lepsze drogi czy dworce

  • Przy okazji, proponuję referendum w sprawie odwołania p.Żuka. Mieszkańcom miasta zaczyna już bokiem wychodzić ta Żukowa i jego wiernych piesków z PO ” inspiracja „. Może na wiosnę porządki w ratuszu?

Z kraju

Polityka i społeczeństwo