690 680 960

Lublin: Straciła ponad 18 tys. złotych. Policja apeluje – Nie ufaj nieznajomym!

W poniedziałek mieszkanka Lublina uwierzyła, że uczestniczy w policyjnej akcji i straciła ponad 18 tys. złotych. Kobieta wypłaciła pieniądze z banku, a później wrzuciła je do kosza na śmieci.

Wczoraj w Lublinie jedna z mieszkanek straciła ponad 18 tys. złotych. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej akcji.

– Mieszkanka Lublina odebrała wczoraj telefon. Mężczyzna podał się za funkcjonariusza CBŚ i oświadczył, że 77-latka będzie uczestniczyła w działaniach wymierzonych przeciw oszustom bankowym. Fałszywy funkcjonariusz polecił, by natychmiast udała się do placówki bankowej i wypłaciła swoje oszczędności – informuje nadkom. Renata Laszczka-Rusek z KWP Lublin.

77-latka zgodnie z instrukcją oszustów wrzuciła pieniądze do jednego z koszy na śmieci. Kiedy po pewnym czasie wróciła gotówki nie było. O sprawie została powiadomiona policja.

Policja informuje, jak nie stać się ofiarą oszustów

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków czy urzędów pocztowych.

Przypominamy! Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za bliskich.

Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji.

Pamiętajmy także, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy.

2017-01-03 09:53:21
(fot. ilustr. lublin112.pl)

14 komentarzy

  1. Hej kolęda kolęda .

  2. cO TRZEBA MIEĆ W GŁOWIE ABY OSZCZĘDNOŚCI ZYCIA WYWALIĆ DO KOSZA BO GŁOS ZE SŁUCHAWKI KAZAŁ TROCINY ?…..

    cZEKAM NA ZAMIESZCZENIE TEGO ……………………………

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie do udziału w VII Biegu „Biegam Bo Lubię Lasy”
Obieraczki kapuściane w lubelskim skansenie
Zaproszenie na uroczystości upamiętniające poległych i pomordowanych mieszkańców wsi Obrocz
Akcja pomocy zwierzętom Kraśnickiego Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom TULIMY
Konkurs Etiud Cyrkulacje dostarczy wielu emocji i zachwytów w ten weekend