Niedziela, 23 czerwca 202423/06/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin stanie się miejscem wyjątkowych obchodów Dnia Weterana

29 maja 2024 r. Lublin stanie się miejscem wyjątkowych obchodów Dnia Weterana. To czas, kiedy wyrażamy naszą wdzięczność i szacunek dla polskich weteranów, którzy nieustannie dbają o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny.

Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, że 29.05.2024 r.  o godz. 11.30 w Lublinie odbędą się uroczyste obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa z udziałem Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Obrony Narodowej – Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji – Tomasza Siemoniaka. Uroczysty apel odbędzie się 29 maja (środa) o godz. 11.30 na Placu Zamkowym w Lublinie.

Program obchodów

10.00 – msza św. w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty przy ul. Królewskiej 10 w Lublinie
11.30 – uroczysty apel na Placu Zamkowym w Lublinie
10.00 – 17.00 wystawa sprzętu na błoniach pod Zamkiem w Lublinie

Podczas obchodów Dnia Weterana w Lublinie odbędzie się również inauguracja 5. Rajdu Motocyklowego Weteranów, mającego na celu uczczenie pamięci polskich żołnierzy i funkcjonariuszy poległych podczas służby poza granicami Ojczyzny.

To doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o historii i codziennym życiu żołnierzy, a także aby wyrazić wdzięczność za ich służbę dla Ojczyzny. Organizatorzy zapraszają wszystkich, by dołączyli w tym wyjątkowym dniu do wspólnego świętowania, aby ten dzień był wyrazem naszej pamięci i szacunku dla tych, którzy swoją służbą dołożyli cegiełkę do budowania pokoju na świecie oraz bezpieczeństwa naszego kraju.

Od godz. 10.00 do 17.00 na Błoniach Lubelskich przy Placu Zamkowym odbędzie się wystawa sprzętu, podczas której zainteresowani będą mogli zobaczyć uzbrojenie będące na wyposażeniu naszej armii oraz liczne stoiska informacyjne instytucji i jednostek wojskowych. Dla odwiedzających przygotowano prawdziwą wojskową grochówkę. Poza tym, uczestnicy będą mogli wziąć udział w licznych atrakcjach przygotowanych dla gości oraz spotkaniach z weteranami.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa jest stosunkowo nowym świętem w polskim kalendarzu. Ustanowił je Sejm RP w 2011 roku, na mocy Ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Po raz pierwszy oficjalnie obchodziliśmy je 29 maja 2012 roku, zaś centralne obchody są obchodzone w najbliższy świętu weekend.

W 70-letniej historii udziału w misjach poza granicami państwa oddało życie 123 Polaków. Warto podkreślić, że święto jest zbieżne z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Oprócz centralnych obchodów Dnia Weterana corocznie na terenie całego kraju organizowane są lokalne uroczystości honorujące uczestników misji zagranicznych.

3 komentarze

 1. Plwacz lubelski

  Jak widać istnieje potrzeba powoływania nowych świąt, nowych dni…
  Trzeba dać zajęcie stałym bywalcom takich obchodów, orkiestrze wojskowej, sporej kompani wojska wyćwiczonej w mustrze i popisach dla gawiedzi.
  Bawcie się…

 2. dom wariatów ?

  Andrzej Szejna, Lewica, wiceminister MSZ, kandydat do PE.

  Wspomina spotkanie z Jaruzelskim
  „ Jaruzelski był antyrosyjski”.

  • Tymi Tu Nie... ( zawód: bezrobotny z długim stażem)

   Jak Jaruzelski był antyrosyjski, to ja jestem Święty Józef II.

Dodaj komentarz