Niedziela, 21 lipca 202421/07/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin: Skradziono biały rower upamiętniający tragiczną śmierć rowerzystki

W ostatnich dniach skradziony został rower upamiętniający tragiczną śmierć pani Elżbiety, która zginęła pod kołami ciężarówki. Wnuczka kobiety poszukuje informacji na temat osoby, która zabrała rower.

Biały rower znajdujący się przy al. Unii Lubelskiej w Lublinie był upamiętnieniem tragicznej śmierci jednej z rowerzystek, która w kwietniu 2013 roku zginęła pod kołami ciężarówki wjeżdżającej na plac budowy galerii handlowej. Tydzień później lubelskie środowisko rowerowe wraz z rodziną i najbliższymi pani Elżbiety, w miejscu jej śmierci odsłoniło „ghost bike” który miał być symbolem upamiętniającym tych, którzy tragicznie zginęli w wypadkach podczas jazdy na dwóch kółkach.

Pod maju ubiegłego roku nieznane osoby zdewastowały rower. Wandal uszkodził rower, wymontowując z niego tylne koło i łańcuch. Sprawa dewastacji roweru zbulwersowała internautów, którzy nie szczędzili ostrych słów krytyki wobec sprawcy tego czynu. Pod koniec roku uczestnicy Lubelskiej Masy Krytycznej odwiedzili to miejsce, posprzątali i zamontowali brakujące koło.

Teraz okazało się, że zniknął cały rower. Na miejscu pozostały tylko znicze. Przejeżdżałam tędy przedwczoraj i rower był na swoim miejscu, potem również mój tata jechał obok i nie zauważył jego braku – wyjaśniała nam pani Elżbieta, wnuczka zmarłej rowerzystki. Apeluje ona jednocześnie do każdego, kto widział w ostatnich dniach osobę lub osoby, które mogą odpowiadać za zniknięcie białego roweru.

Lublin: Skradziono biały rower upamiętniający tragiczną śmierć rowerzystki
(fot. nadesłane, lublin112)
2016-09-27 19:02:31

77 komentarzy

 1. W ramach zwiększania bezpieczeństwa sugerowałbym odcięcie internetu połowie piszących tutaj. Jeżeli to, że zwyczajem znanym na całym świecie ktoś upamiętnił śmierć bliskiej osoby pomnikiem w postaci roweru zagraża czemukolwiek – to wasze pisanie zagraża normalnym ludziom w jeszcze większym zakresie. Ze złodziejami tak jak już sugerowano – zgłościę się do operatorów kamer w pobliżu. Jeżeli zgłosiliście kradzież na policji to sami powinni przejrzeć monitoring miejski. Gdyby pieprzonym złodziejom obcinać ręce to wyobrażacie sobie ilu ludzi by chodziło po mieście bez rąk… Smutna ta polska rzeczywistość.

 2. To nie była kradzież wy głupole ! razem z rowerem zniknęły znicze .Jest tam gdzie jego miejsce NA ŚMIETNIKU !

 3. To była jedyna tego typu instalacja w Lublinie. Stała na uboczu, w miejscu nikomu nie utrudniającym przejścia czy przejazdu. Jej celem było nie tylko upamiętnienie tragicznej śmierci Pani Elżbiety ale także zwrócenie uwagi na niskie bezpieczeństwo rowerzystów w ruchu drogowym.

  Ochrona Tarasów Zamkowych starała się pomóc jednak kamery nie obejmują tego miejsca w wystarczający sposób. Wystarczy jednak dosłownie kilka metrów aby rower znalazł się w kadrze.

  Z naszej strony postaramy się, aby Ghost Bike wrócił na swoje miejsce podczas Październikowej Masy Krytycznej.

  Lubelska Masa Krytyczna

  • Dziękuję bardzo za wszystkie starania z waszej strony ja również starałam się dowiadywać w różnych miejscach ale niestety nic . A kiedy odbędzie się ta masa krytyczna ?? Pozdrawiam serdecznie

   • Lubelska Masa Krytyczna

    Masa Krytyczna odbywa się w każdy ostatni piątek miesiąca. Startujemy o godzinie 18:00 z Placu Teatralnego (przed Centrum Spotkania Kultur). Rower planujemy zamontować podczas Masy Krytycznej 28 października (tuż przed Zaduszkami).

    A najbliższa Masa Krytyczna odbędzie się już jutro (piątek 30 września). Zapraszamy

    Więcej szczegółów na fanpage’u https://www.facebook.com/LubelskaMasaKrytyczna/

 4. A co ta kobieta dostała jakiegoś Nobla żeby jej pomniki stawiać z rowerów 😀

Z kraju

Sport