Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin pojawi się na pięciozłotówce. Emisja jeszcze w tym miesiącu

Jeszcze w tym miesiącu do obiegu zostanie wprowadzona okazjonalna moneta pięciozłotowa. Tym razem będzie na niej widniała lubelska Kaplica Trójcy Świętej.

Pod koniec maja Narodowy Bank Polski zaplanował wprowadzenie do obiegu kolejnej monety okolicznościowej z serii „Odkryj Polskę”. Nowa pięciozłotówka będzie wypuszczona w nakładzie do 1 200 000 szt. Jej projektantem jest Dobrochna Surajewska a na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska. Na awersie monety widnieje portret króla Władysława Jagiełło, którego wizerunek widnieje w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku w Lublinie.

Pięciozłotowe monety okolicznościowe kilka lat temu zastąpiły dwuzłotówki ze stopu Nordic Gold, które były większe od obiegowych. Mają rozmiar standardowych monet obiegowych o nominale 5 zł i są pełnoprawnym środkiem płatniczym. Niezależnie od wysokości nominału, monety te mają też swoją wartość kolekcjonerską, którą określa wolny rynek numizmatyczny.

Pierwsza moneta z serii „Odkryj Polskę” została wprowadzona do obiegu w maju 2014 roku i była poświęcona 25-leciu wolności. Później NBP wypuścił 5 zł z wizerunkiem Zamku Królewskiego w Warszawie, Kanału Bydgoskiego, Ratuszem w Poznaniu, Księżym Młynem w Łodzi oraz Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie.

(fot. NBP)
2017-05-12 10:00:14

10 komentarzy

 1. Oj tam zaraz do piekła...

  Dlaczego nie koziołek, tylko bałwochwalcza świątynia?

  • boś matołek?

  • Istotnie,koziołek byłby taktowniejszy i nie budzący podziałów społecznych.

  • Jesteś zdania, że świątynie należy przerobić na spichlerze? Na wschodzie dostatek takich zastosowań, wiadomo kto da cukierka. Przecież Bóg z trybuny nie rzuci. Tylko pytanie; co z tą Cerkwią, przecież Putin tak ładnie się w niej prezentuje.

   • Koziołek jest symbolem naszego miasta tak jak lew jest król dżungli. Powinien być koziołek i basta.

    • Nie odniosłem się, w żaden sposób do koziołka, a jedynie do potraktowania świątyni! Koziołek jest ok. Nie podoba mi się natomiast kreowanie na monetach np; TESCO!

 2. no to POwcy się wściekną, że na monecie nie ma Żuka tylko Kaplica Trójcy Świętej

 3. Ciekawe te okolicznościowe monety, ale niektórzy wzdragają się przed przyjmowaniem jako zapłatę ;).

 4. A kiedy 20 zł z sebami i kibolami ?

 5. Czemu POwcy, chyba entomolodzy?