Lublin: Fiat punto zapalił się podczas jazdy

Wieczorem na al. Witosa w Lublinie zapalił się samochód osobowy. Ogień udało się ugasić, zanim objął całe auto.

Do pożaru doszło w środę około godziny 19:15 na al. Witosa w Lublinie. Jadący od strony Świdnika fiat punto zapalił się, gdy znajdował się na wysokości Carrefoura. Ogień pojawił się w komorze silnika.

Na szczęście ogień w porę udało się ugasić, zanim zdążył rozprzestrzenić się dalej. W akcji gaśniczej uczestniczył jeden zastęp strażaków.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną pojawienia się ognia było zwarcie w instalacji elektrycznej auta. W pożarze nikt nie ucierpiał.

Informację o zdarzeniu oraz zdjęcia otrzymaliśmy od czytelników. DZIĘKUJEMY!


(fot. – nadesłane – Konrad, lublin112)
2015-05-20 20:06:18

14 komentarzy

 1. Jechałem przed godziną tamtędy i juz go brali na lawete. W pore ugasili bo z zewnątrz tylko maska spalalon z tego co widziałem.

 2. Nom, ale po zalaniu wodą i gaśnicami to i tak naprawa pewnie nie opłacalna, pewnie za 2-3 tyg na giełdzie będzie stał 🙂

 3. A jak by to był nowy samochód z najnowszym czynnikiem klimatyzacji r1234yf (podczas spalania jest silnie toksyczny, opary przenikają przez szybę a w ciele rozpuszczają kości) to było by już po kierowcy a i ludzie dookoła by ucierpieli

 4. Zostań bohaterem w swoim aucie… Ciekawe co sobie zamontował? Ledy, CB radio? Nie ma to jak zaoszczędzić na elektryku.

  • Pan Cieć z Alei Lubartowskiej w Lublinie k/Świdnika

   Już pisałem o tym, ale mając świadomość, że nie wszyscy czytali, a jeszcze mniej skorzystało z mojej porady – powtarzam.
   Z myślą o ewentualnych zwarciach w instalacji elektrycznej pojazdu większe pojazdy, a i niektóre osobówki mają zamontowany tzw. hebel, tj. wyłącznik odłączający akumulator od reszty instalacji elektrycznej pojazdu.
   Wmontowuje się go szeregowo w przewód minusowy biegnący od akumulatora do masy pojazdu.
   Sam hebel kosztuje 15-30 PLN, a montaż jest prosty jak konstrukcja cepa.
   P przypadku zwarcia w instalacji odłącza się akumulator błyskawicznie, natomiast z braku tegoż prostego wyłącznika trzeba by odkręcić klemę (oczywiście wcześniej znaleźć klucz 10). Gołymi łapkami radzę nie dotykać przewodów bo można sobie zrobić dobre kuku.

   • Ale ty jesteś do przodu.

    DO CIECIA- powiedz mi ofermo , kiedy mam wyłączyć w swoim aucie ten hebel????? Jeśli wszystko mam w elektronice. Czy rozumiesz , że to nie Żuk , syrenka , czy trabant?.

    • Ale ty jesteś do przodu.

     I jeszcze jedno , w razie pożaru instalacji , to co ci pomoże wyłączenie , gdy ogniem bucha?Prądu nie będzie ale ogień pozostanie.

     • Mądralo – powtarzam – hebel wpina się przecinając przewód minusowy biegnący do masy pojazdu, gównie po to, żeby w potrzebie nagłego odłączenia akumulatora od instalacji pojazdu, nie poparzyć sobie łapek podczas próby zerwania klemy z akumulatora i przyznasz, że jest to najszybszy sposób odłączenia akumulatora bo zanim byś znalazł kombinerki, albo kluczyk 10 to żadna gaśnica by nie pomogła i autko spaliłoby się dokładnie.
      Brałem kiedyś udział w gaszeniu Skody na skrzyżowaniu Al. Kraśnickiej z Nałęczowską i Głęboką.
      Właściciel w panice złapał za kabel chcąc odłączyć akumulator – możesz mi wierzyć – ciało z dłoni zlazło mu do kości. Tasakiem odciąłem kabel i gaśnicą z wyposażenia pojazdu ugasiliśmy pożar.

     • Radio ma ryja - na zawsze. Dziewica

      Pożar instalacji elektrycznej samochodu nie powstaje na skutek samozapłonu izolacji na przewodach, do jego powstania przyczynia się porządne zwarcie przetartych przewodów i brak bezpieczników. Wtedy na skutek tego, ze akumulator może dostarczyć 200-300 Amperów prądu poszczególne przewody błyskawicznie nagrzewają się do białości i zaczyna się palić izolacja przewodów. Żadna gaśnica nie będzie wystarczająca jeśli zasilanie przewodów przez akumulator nie będzie przerwane. Możesz się ze mną nie zgadzać – nie zmuszam – ale wydaje mi się, że przez odłączenie heblem akumulatora łatwiej odblokować radio z kodem, niż kupić to radio razem z nowym samochodem, albo chociaż wyleczyć poparzenia od rwanych rękami przewodów.

  • Borysie – każde nowo przyłączane urządzenie elektryczne powinno być podłączane przez bezpiecznik – to po pierwsze, a po drugie, przyczyna pożaru może pochodzić np. od pozostawionej szmaty, którą pęd powietrza zdmuchnął na gorący kolektor.
   Tak mi się zdarzyło w czasach kiedy Bóg i jedynie słuszna wtedy partia pozwoliły mi nabyć „malucha”.

 5. W pierwszej fazie przed przyjazdem jednostki strazy pozarnej pozar gasilo dwoch strazakow po sluzbie oraz dwoch policjantow na motorach. Panowie bardzo szybko zadzialali zamkneli ruch. oraz wlasnymi gasnicami i gasnica pozyczona z przejezdzajacej ciezarowki ugasili pozar silnika dzieki czemu pozar nie objal calego pojazdu. Straz ktora przybyla na miejsce dogasila pozar. Wydaje mo sie ze jeden z gaszacych strazakow cywili mial poparzona reke. Gratulacje Panowie.

 6. Do chiot losu .Pajacu wiesz co to hebel? Bo widza twoja wiedza kończy się na forum Daci buhahahah.Czy jak odłączasz klemę to tez zabezpieczasz to bezpiecznikiem ? buhahahah nie mogę co za pajac.

  • Ciupciasek cichodajek niepokalanych

   Właśnie szanowny pan Lord raczył dać popis swojej głupoty

  • Lordzie – trzeba być właścicielem chociażby najtańszego samochodu, żeby rozumieć problem.
   Albo znać chociażby podstawy fizyki. Czego u Waszej Lordowskiej Mości nie dostrzegam. 🙂

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6759zł -0.17%
  • GBP 5.204zł 0.32%
  • EUR 4.4723zł -0.17%
  • CHF 4.1043zł -0.1%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Przestrzenie Teatru na cenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie
  Food trucki przyjadą do Świdnika