690 680 960

Lublin będzie świętował 705. urodziny. W mieście odbędzie się Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich

33 trębaczy z całej Polski odegra hejnały z balkonu Trybunału Koronnego. W najbliższy poniedziałek (15 sierpnia) na Rynku Starego Miasta odbędzie się Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich w Lublinie. Tego dnia świętujemy także 705. urodziny Lublina. Z tej okazji Miasto przygotowało dla mieszkańców ciekawe atrakcje.

– 15 sierpnia to dla Lublina wyjątkowa data, tego dnia obchodzimy urodziny Miasta, a także gościmy hejnalistów z całej Polski na Ogólnopolskim Przeglądzie Hejnałów Miejskich. Serdecznie zapraszam mieszkańców i turystów do uczestnictwa w zaplanowanych z tej okazji atrakcjach. Na zainteresowanych czeka nie tylko możliwość poznania polskich tradycji hejnałowych, ale także m.in. spacery „Śladami dawnego Lublina”, które przybliżą dziedzictwo historyczne i kulturowe naszego miasta – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich odbędzie się w Lublinie już po raz 28. Wydarzenie jest okazją do przedstawienia mieszkańcom i gościom hejnałów polskich miast oraz ich promocji w skali kraju. Wielokrotnie było ono także miejscem prezentacji nowo powstałych hejnałów.

Przegląd stanowi dla Lublina utrwalenie tradycji odgrywania hejnału sięgającej XVI w., kiedy po raz pierwszy został on zaprezentowany z wieży farnego kościoła św. Michała. Następnie mieszkańcy miasta mogli go usłyszeć z balkonu Bramy Krakowskiej, a obecnie z balkonu Ratusza przy Krakowskim Przedmieściu. Tegoroczną edycję wydarzenia organizatorzy (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Miłośników Hejnałów Miejskich we współpracy z Miastem Lublin) zadedykowali Niepodległej Ukrainie.

Program XXVIII Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich w Lublinie:
*godz. 9:00 – Msza Św. w Bazylice relikwii Drzewa Krzyża Św. (Bazylika oo. Dominikanów), ul. Złota 9;
*godz. 14:00 – spotkanie z przedstawicielami władz miasta i województwa oraz Konsulem Generalnym Ukrainy w Lublinie, Trybunał Koronny, ul. Rynek 1;
*godz. 15:00 – przemarsz na Plac Litewski, złożenie kwiatów przy czterech pomnikach: Unii Lubelskiej, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Nieznanego Żołnierza i Konstytucji 3 Maja. Przy każdym z pomników odegrany zostanie inny hejnał, jednego z miast biorących udział w wydarzeniu;
*godz. 16:00 – uroczyste otwarcie XXVIII Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich, poprzedzone odegraniem hymnu Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy. Prezentacja hejnałów miejskich odgrywanych z balkonu Trybunału Koronnego. Prezentacji towarzyszyć będzie Orkiestra Górnicza Lubelskiego Węgla „Bogdanka”;
*godz. 18:00 – zakończenie XXVIII Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich w Lublinie.

15 sierpnia to także święto Lublina – tego dnia Miasto obchodzi 705. urodziny. Z tej okazji mieszkańcy i turyści będą mogli wziąć udział w Spacerach „Śladami dawnego Lublina” z Przewodnikiem Inspiracji. Spacery rozpoczną się o godz. 13.00, 15.00 i 17.00 przy Centrum Inspiracji Turystycznej (ul. Jezuicka 1-3) i przybliżą uczestnikom historię 700-letniego Lublina.

Natomiast o godz. 19.00 na Tarasie Wieży Trynitarskiej zaplanowano koncert trio lubelskiego FreeYo-Suszek/Waszczuk/Redas pt. Wieczorne inspiracje wielokulturowym Lublinem. Na zakończenie dnia przewidziano dodatkowy pokaz na fontannie multimedialnej na Placu Litewskim, który rozpocznie się o godz. 21.00. Podczas widowiska zostaną wyświetlone 3 prezentacje światło-woda-dźwięk: „Czarcia Łapa”, „Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego” oraz „Sen o Mieście”.

Wszystkie zaplanowane wydarzenia mają charakter otwarty.

(fot. lublin112.pl\mat. prasowe)

3 komentarze

  1. Piękna fotka. Wyrazy uznania dla autora.

  2. Palikota zaprośta. On chyba najpiękniej trąbił.

  3. A RYŹY BĘDZIE?

Kursy walut

  • USD 4.3043zł -0.47%
  • GBP 5.3177zł -0.23%
  • EUR 4.6801zł -0.1%
  • CHF 4.698zł -0.07%

Polub nas