Lubelszczyzna szykuje się na wielką wodę. Działają sztaby kryzysowe, strażacy i żołnierze postawieni w stan gotowości

Intensywne opady deszczu mogą sprawić, że rzeki wystąpią z brzegów i dojdzie do lokalnych podtopień. W najbardziej zagrożonych miejscach już pracują strażacy i żołnierze.

Dziś wieczorem i w nocy na terenie naszego regionu spodziewane są ulewne opady deszczu. Ich intensywność może być tak duża, że należy się spodziewać lokalnych podtopień. Sytuacja jest poważna, gdyż miejscami ma spaść od 50 mm do 70 mm, a nawet do 80 mm deszczu. W wyniku tego woda w rzekach będzie się wzbierać i może wystąpić z brzegów. Alert trzeciego, najwyższego stopnia ogłoszono w powiatach janowskim, biłgorajskim i części tomaszowskiego.

Część gmin już przygotowuje się na nadejście wielkiej wody. W Biłgoraju powołany został sztab kryzysowy. Strażacy pracują już przy zabezpieczeniu najbardziej narażonych na zalanie posesji. Cieki wodne, które grożą wylaniem, otaczane są rękawami przeciwpowodziowymi. W ten sposób zabezpieczany jest m.in. biłgorajski zalew. Do pomocy skierowani zostali żołnierze 2 Lubelskiej Brygada Obrony Terytorialnej.

– W konsekwencji niekorzystnych zjawisk atmosferycznych spowodowanych intensywnymi i ciągłymi opadami, istnieje zagrożenie podtopień posesji, budynków mieszkalnych i gospodarczych na terenie gminy. Celem powołania sztabu kryzysowego jest niesienie doraźnej pomocy mieszkańcom w likwidowaniu lub łagodzeniu skutków podtopień, zwłaszcza że prognozy na najbliższe siedem dni nie są dla naszej gminy sprzyjające – wyjaśnia Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński.

Już teraz na terenie województwa lubelskiego mocno pada. W miejscowości Bezek w powiecie chełmskim suma opadu przekroczyła już 40 mm. Wysoki opad odnotowano również do tej pory we Włodawie, w tym przypadku wynosi on 31,9 mm. Są to największe sumy opadów w całym kraju. W stan gotowości postawionych zostało wiele jednostek PSP i OSP z naszego regionu.

 

(fot. lublin112.pl, IMGW, wideo – Robert)

Zobacz również

14 komentarzy

 1. Pfffff susza. Kosmy trawę rzadziej. Zaleje nas i zarośnie nas barszcz Sosnowskiego. Kosmy rzadziej bo susza.

 2. Tak wygląda właśnie polska gospodarka wodą: miesiąc temu susza, teraz powodzie a za miesiąc znowu susza..!
  kraj z tektury złapany trytkami…

  • oglądasz złą telewizję przełącz się na tvpis tam jest wszystko w najlepszym porządku no poza totalną opozycją, lpgt i całym drugim sortem co w ogóle śmie japę otwierać zamiast cicho siedzieć bo jest wspaniale.

   za to władza wybuduje centralny prot lotniczy który w obecnej sytuacji to już w ogóle nie ma sensu i przekopie mierzeję wiślaną żeby jachty śmietanki pisowskiej miały dostęp do bałtyku – takie misie na miarę naszych czasów, a po co te misie nikt nie zapyta, a im droższe tym więcej kasy dla nas.

   • A że korona wirus i deszczu za dużo to też PiSu wina sprany mózgu tefauenem?

    • Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

     Korna wirusa w to nie mieszaj… nie wiesz że stworzycielem, (po polsku: wynalazcą i producentem) wszystkiego co sie rusza i nie rusza jest Bóg ?! Woli bożej chcesz sie sprzeciwiać ???
     A co do wody to wina „owieczek”, które solo i z parafialnymi „barankami” skomliły tak o deszcz, że przegięły i wychodzi z tego potop

 3. przekop jest dla amerykanow zeby wywozic tytan z olsztyna wojska usa to nasz okupant

  • Tak, tak. Niewidzialny wszechmogacy bug, stworzył kamień którego nie podejmie.(SIC)

  • no to będą go chyba kajakami wywozić lub rowerami wodnymi bo żeby cokolwiek tam wpłynęło to trzeba najpier dokończyć przekop a później zalew pogłębić…

 4. Jak to szumowinom TVP przeszkadza bo mówią prawdę

  • Czyją prawdę? Naszą czy waszą? Wasza prawda jest lepsza od naszej? Gdzieś to już słyszałam…

 5. To trzeba byc dobrym PO …..bem by o pogode obwiniac politykow.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7364zł -0.66%
  • GBP 4.9793zł -0.89%
  • EUR 4.4779zł -0.14%
  • CHF 4.1364zł -0.27%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach