Czwartek, 20 czerwca 202420/06/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelskie seniorki i seniorzy po raz kolejny przejmą miasto

Już wkrótce najstarsze mieszkanki i mieszkańcy miasta będą mieli okazję wziąć udział w Lubelskich Dniach Seniora. W programie znalazło się ponad 120 różnego rodzaju aktywności skierowanych do seniorek i seniorów. Tegoroczna, 12. edycja wydarzenia odbędzie się od 3 do 7 czerwca.

– Lubelskie Dni Seniora to wydarzenie, któremu przyświeca idea włączania społecznego najstarszych mieszkanek i mieszkańców naszego miasta, między innymi poprzez zachęcanie ich do prowadzenia aktywnego stylu życia, poszerzania swojej wiedzy o kolejne zagadnienia czy rozwijania pasji. Stąd w tegorocznym programie znalazły się różnorodne atrakcje, zarówno o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, jak i sportowym oraz zdrowotnym. Bogata jest w tym roku także oferta spacerów, podczas których licencjonowani przewodnicy w ciekawy i niebanalny sposób opowiedzą o mniej znanych, a niezwykle interesujących miejscach i historiach związanych z Lublinem – mówi Anna Augustyniak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Inauguracja wydarzenia wraz z symbolicznym przekazaniem lubelskim seniorom klucza do bram miasta odbędzie się w poniedziałek (3 czerwca) o godz. 18.00 w Filharmonii Lubelskiej im. H. Wieniawskiego (ul. M. Curie-Skłodowskiej 5). Uroczyste spotkanie uświetni koncert „Sentymentalna podróż do przeszłości” w wykonaniu Niny Kodorskiej z zespołem. W tym dniu zapraszamy także na Dzień Zdrowia Seniora, podczas którego zaplanowano prelekcje na temat problemów zdrowotnych osób starszych oraz działań profilaktycznych, a także bezpłatne badania oraz konsultacje medyczne, m.in.: audiologiczne, dermatologiczne i farmaceutyczne.

Na uczestniczki i uczestników Lubelskich Dni Seniora czekają także potańcówki w Domu Technika NOT oraz liczne koncerty i spektakle, w tym koncert Zespołu Gitarowego „Milonga” pod kierunkiem Piotra Tesarowicza, koncert Dziecięcego Zespołu Wokalno-Instrumentalnego pod kierunkiem Katarzyny Mądrej i Izabeli Urban czy spektakl „Latawiec” grupy teatralnej Horyzont. Ponadto w programie zaplanowano również seanse filmowe, wykłady, wystawy i spotkania literackie, dotyczące m.in. twórczości Czesława Miłosza i Witolda Gombrowicza, a także różnego rodzaju warsztaty rękodzielnicze, w tym haftu diamentowego, wytwarzania glicerynowych mydełek, decoupage czy tworzenia breloków z wełny i drewnianych korali. Do tegorocznych atrakcji należą także spacery z przewodnikami, którzy oprowadzą zainteresowanych
po ciekawych zakątkach Lublina. Wśród propozycji wycieczek znalazły się, m.in. „Szlachetne zdrowie po lubelsku, czyli opowieść o lubelskich medykach”, „Zagadki lubelskiej mieszczki”, „Lublin poniekąd filmowy”, a także zwiedzanie Ogrodu Botanicznego, Muzeum Wsi Lubelskiej, Muzeum Historii Sportu czy ekspozycji Muzeum Narodowego w Lublinie.

Jak co roku, ważnym elementem Lubelskich Dni Seniora jest promocja zdrowego trybu życia. W związku z tym w harmonogramie zaplanowanych wydarzeń znalazły się również zajęcia sportowe przygotowane z myślą o najstarszych mieszkankach i mieszkańcach miasta, wśród nich m.in.: aqua fitness dla seniorów, tai chi oraz gimnastyka, ale także zajęcia skupione na treningu umysłu. Ponadto, podobnie jak w ubiegłych latach, partnerzy wydarzenia przygotowali bogatą ofertę bezpłatnych badań i konsultacji medycznych. Lubelskie seniorki i seniorzy mogą skorzystać, m.in. z badań przesiewowych słuchu i zawrotów głowy, mammografii czy konsultacji diabetologicznych.

Dodatkowo, od poniedziałku do czwartku w godz. 10.00-13.00 w Punkcie Informacyjnym przed Ratuszem pracownicy Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych UM Lublin będą wydawać harmonogramy Lubelskich Dni Seniora, udzielać informacji na temat form wsparcia osób starszych oraz przyjmować wnioski o wydanie Lubelskiej Karty Seniora.

W przypadku niektórych wydarzeń limit miejsc jest ograniczony i obowiązuje rejestracja telefoniczna. Szczegółowy program Lubelskich Dni Seniora znajduje się w załączniku oraz na stronie www.seniorzy.lublin.eu.

Lubelskie seniorki i seniorzy po raz kolejny przejmą miasto

(Źródło: UM Lublin)

8 komentarzy

 1. Dziadersy urządzają imprę 👍👍👍👍👍

 2. Plwacz lubelski

  Oj niedobrze, nie dobrze, się dziać będzie, lubelskie seniorki i seniorzy po raz kolejny przejmą miasto

 3. Do skansenu wycieczkę proponuję.

  • A ja proponuję wycieczkę po cmentarzach i to mówię ja dziaders, co by nie było, że jakiś młokos nabija się ze staruszków.

 4. Głupota waszych komentarzy powala.

  • nie kryty krytyk

   nie gniewaj się dziadek, bo ci rozrusznik serca stanie.
   Nie wiecie czy będzie odbywać się wystawienie pomnika Jego ekscelencji jarosława??
   czy będzie zaklinanie tuska?? w końcu impreza średniowieczna.
   bo wiedźmy to na pewno będą palić.

 5. Pogonimy kolorowych wykolejańców.

 6. Nigdy go nie oddali.

Dodaj komentarz