Lubelskie pogotowie ratunkowe obchodzi jubileusz. Przygotowano wiele atrakcji dla mieszkańców

Historia lubelskiego pogotowia sięga 1917 roku, kiedy to ukonstytuowało się Towarzystwo ,,Pogotowie Ratunkowe” w Lublinie. W tym roku przypada więc Jubileusz 100–lecia Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Lublinie.

W dniach 2-3 marca 2017 roku odbędą się obchody Jubileuszu 100–lecia Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Lublinie. W czwartek o godz. 11.00 w Archikatedrze Lubelskiej odbędzie się msza św. w intencji pracowników lubelskiego pogotowia ratunkowego prowadzona przez Arcybiskupa Stanisława Budzika. Z kolei o godz. 13.30 w Filharmonii Lubelskiej im. Henryka Wieniawskiego ul. Marii Skłodowskiej-Curie 5 rozpocznie się oficjalna uroczystość Jubileuszu. Wezmą w niej udział pracownicy pogotowia i zaproszeni goście.

W programie uroczystości przewidziano m.in. wręczenie odznaczeń państwowych, medali okolicznościowych, występ Lubelskiej Federacji Bardów. Wśród gości znajdą się przedstawiciele środowisk medycznych, samorządowych, byli oraz obecni pracownicy pogotowia. – Pragniemy sięgnąć do naszych korzeni i przypomnieć drogę od pierwszej konnej karetki do nowoczesnych ambulansów. Chcemy również przypomnieć ludzi, którzy swoją pracą wnieśli największy wkład w rozwój naszego Pogotowia. Będzie to dla nas także czas wyznaczania sobie kolejnych, nowych celów – tłumaczy Krzysztof Olborski z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie.

Z kolei w piątek mieszkańcy Lublina będą mieli okazję do odwiedzenia filii i podstacji oraz Ośrodka Szkoleniowego należącego do pogotowia. Podczas dni otwartych w godz. 8 – 15 będzie można zobaczyć jak wygląda praca ratowników medycznych, obejrzeć zabytkowy sprzęt medyczny oraz przejść podstawowe szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Odwiedzać można Ośrodek Szkoleniowy położony przy ul. Bursaki 17, gdzie prowadzone będą pokazy pierwszej pomocy, ćwiczenia praktyczne i szkolenia a także podstacje.

W podstacji Śródmieście przy ul. Spadochroniarzy 8, odbędą się pokazy pierwszej pomocy, wystawa zabytkowego sprzętu medycznego, rozmowy z ratownikami medycznymi, będzie też możliwość obejrzenia ambulansu od środka. Z kolei w filii przy ul. Niepodległości 2 w Świdniku, obejrzeć będzie można pokazy pierwszej pomocy, odbyć ćwiczenia praktyczne, zmierzyć ciśnienie, porozmawiać z ratownikami medycznymi oraz obejrzeć ambulans od środka.

Portal lublin112.pl jest patronem medialnym Jubileuszu 100–lecia Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Lublinie.

(fot. nadesłane)
2017-02-28 19:21:15

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9121zł -0.46%
  • GBP 4.9186zł -0.3%
  • EUR 4.3859zł -0.1%
  • CHF 4.0635zł -0.95%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online