Czwartek, 29 lutego 202429/02/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego i rocznicy Akcji „Burza” (program)

W niedzielę mieszkańcy Lublina upamiętnią 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oraz 77. rocznicę Akcji „Burza” na Lubelszczyźnie. W programie obchodów znajdą się m.in. apel pamięci i koncert „Zaśpiewajmy w hołdzie Powstańcom Warszawskim” na Placu Litewskim.

Oficjalne lubelskie uroczystości rozpoczną się o godz. 16.30 przy ul. Wieniawskiej 12 pod tablicą pamięci ppłk Jana Kucharczaka ps. „Kazimierz”, współautora planu Akcji „Burza” na Lubelszczyźnie.

Program uroczystości:

godz. 16.30 – złożenie kwiatów pod tablicą pamięci ppłk Jana Kucharczaka ps. „Kazimierz” (ul. Wieniawska 12)
godz. 17.00 – oficjalne uroczystości na Placu Litewskim (dźwięk syren, meldunek, hymn narodowy Rzeczypospolitej Polskiej, wystąpienia okolicznościowe, apel pamięci, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów na płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza oraz zapalenie zniczy)
godz. 17.45 – przejazd uczestników na Al. Racławickie (z przystanku Plac Litewski – na przystanek KUL)
godz. 18.00 – Msza Św. z udziałem pocztów sztandarowych w intencji Powstańców Warszawskich oraz uczestników Akcji „Burza” poległych, zmarłych i żyjących (kościół cywilno-wojskowy, Al. Racławickie 20)
godz. 20.00 – koncert „Zaśpiewajmy w hołdzie Powstańcom Warszawskim” z udziałem garnizonowej orkiestry wojskowej, solistów oraz wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych, wojskowych i powstańczych (Plac Litewski).

Organizatorem uroczystości jest Prezydent Miasta Lublin we współpracy z Wojewodą Lubelskim, Marszałkiem Województwa Lubelskiego, Dyrektorem IPN Oddział w Lublinie, Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Zarząd Okręgu w Lublinie, Lubelskim Środowiskiem Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, Stowarzyszeniem Polskich Kombatantów w Kraju oraz Parafią Cywilno-Wojskową pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie.

Do zakończenia koncertu na Placu Litewskim, wyłączony będzie z ruchu plac Czechowicza.

O godzinie 17 zawyją syreny alarmowe

Dzisiaj o godz. 17 przeprowadzony zostanie trening systemu alarmowania z głośnym użyciem syren alarmowych – dźwięk syreny trwający 1 minutę. Syreny upamiętnią 77 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. To forma symbolicznego hołdu złożonego bohaterkom i bohaterom zrywu z 1944 roku. Nadawany będzie jednominutowy, ciągły sygnał dźwiękowy.

(fot. lublin112.pl)

8 komentarzy

  1. Anioł Cieć Dyżurny

    Zaczynajcie beze mnie, mam zupełnie inne plany na spędzenie tego dnia więc nie zaszczycę was swoim przybycie.

  2. Powstanie było to po prostu ludobójstwem miasta i jego mieszkańców.Chore ambicje szefostwa AK doprowadziły do zagłady miasta i około 100,000 ludzi zabitych i zaginionych w imię czego?Jak Rosjanie po laniu pod Radzyminem nie mieli zamiaru zdobywać miasta bo nie mieli czym.Teraz się krzyczy ze Niemieckich zbrodniarzy powinno się stawiać przed sadem zgoda powinno ale szefostwo AK na równi z nimi

  3. Żyjcie przeszłością Polacy, bo przyszłości już nie macie, was i Polski już prawie nie ma, ale cicho sza, pośpiewajcie na ostatnią drogę. Suwerenna i niepodległa – banustan i folwark obcych.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo