690 680 960

Lubelska prokuratura zatrzymała byłego prezesa i członków zarządu PKP Cargo

Decyzją lubelskich śledczych zatrzymani zostali były prezes i członkowie zarządu PKP Cargo. Prokuratura bada warunki zakupu innego kolejowego przewoźnika.

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie we wtorek zostali zatrzymani były prezes oraz członkowie zarządu kolejowej spółki PKP Cargo. Chodzi o Adama P., który zarządzał spółką w okresie od listopada 2013 r. do grudnia 2015 r. Śledczy badają sprawę zakupu przez PKP Cargo 80 procent udziałów w mającej siedzibę w Amsterdamie spółce Advanced World Transport B.V. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że kwota transakcji wynosząca przeszło 103 miliony euro została zawyżona o ponad połowę.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy tej transakcji trwa już od dłuższego czasu i początkowo prowadziła je warszawska prokuratura, potem łódzka, a niedawno zostało przekazane do Lublina. Zatrzymanym zarzuca się niegospodarność i narażenie spółki na straty w kwocie blisko 250 mln zł. Po przesłuchaniu mają oni usłyszeć zarzuty a śledczy zamierzają wnioskować do sądu o zastosowanie wobec nich środka zapobiegawczego.

Spółka Advanced World Transport jest drugim co do wielkości kolejowym przewoźnikiem towarowym w Czechach. W listopadzie 2017 roku PKP Cargo przejęła pozostałe 20 proc. udziałów w AWT. Do jej kluczowych usług należą przewozy kolejowe, transport intermodalny, spedycja kolejowa, eksploatacja linii kolejowych, budowa obiektów kolejowych i usługi torowe, wynajem, remonty i mycie wagonów kolejowych, prace rekultywacyjne i budowlane. Jak wynika z zestawień finansowych, AWT przynosi dochody co wpływa na coraz wyższe wyniki finansowe PKP Cargo

(fot. AWT)

8 komentarzy

  1. Wsadzać do pierdla. Przyjdzie PO, powsadza PISowców i scena się oczyści

  2. Widział ktoś z was kogoś kto nakradł milionów w więzieniu ? Oczywiście nie chodzi mi o „słupy ” jak np. ten od „ambergold „

  3. Ku..wa czego się nie dotchnac to złodziej na złodzieju i jeszcze mają co kraść !!!

  4. Gnom,ty „dotchnij” się do słownika ortograficznego:-)))…a nawet go otwórz i zobacz jak się poprawnie pisze. ” DOTKNĄĆ ” I ZAPAMIĘTAJ TO SOBIE RAZ NA ZAWSZE !!!,A JAK NIE TO SIĘ NIE KOMPROMITUJ SWOJĄ PISOWNIĄ!!! Dziękuję;-)

    • ale ma rację, odkąd po wojnie nasiąkneliśmy sowieckimi genami i ,, moralnością ,, to niezależnie od frakcji – złodziej na złodzieju.

Kursy walut

  • USD 4.3742zł 1.7%
  • GBP 5.3417zł 0.85%
  • EUR 4.6911zł 0.2%
  • CHF 4.7623zł 1.39%

Polub nas