690 680 960

Lubelscy uczniowie zatańczyli poloneza wokół szkoły i utworzyli żywą flagę (zdjęcia, wideo z drona)

W wyjątkowy sposób uczniowie jednej z lubelskich podstawówek przyłączyli się do obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie zamierzają na tym poprzestawać.

W piątek 25 maja, w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 39 im. Szarych Szeregów w Lublinie, w biało-czerwonych koszulkach, wykonali wokół szkoły poloneza. Taniec zakończył się utworzeniem przez uczestników żywej flagi Polski w konturach mapy naszego kraju.

Kolejnym punktem programu był festiwal piosenki patriotycznej, podczas którego każda klasa wraz z wychowawcą zaprezentowała wybrany utwór. Wśród wykonywanych piosenek nie zabrakło takich tytułów jak: „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani” czy „My Pierwsza Brygada”.

Wspólne wykonanie poloneza oraz festiwal piosenki patriotycznej, to jedne z piętnastu zaplanowanych przez szkołę działań, których celem jest wzmacnianie u uczniów poczucia tożsamości narodowej oraz kształtowanie postaw patriotycznych. W placówce zorganizowano dotąd akcję wspólnego czytania fragmentów „Pana Tadeusza” oraz przegląd filmów o tematyce patriotycznej.

W najbliższym czasie szkoła planuje zorganizowanie gry miejskiej „Kryptonim – Niepodległość”, podczas której uczniowie przemierzając ulice pierwszej stolicy wolnej Polski, poznają historię związaną z kształtowaniem się Niepodległej.

(fot. wideo – lublin112)
2018-05-25 20:08:03

11 komentarzy

 1. Coś pięknego, serdeczne gratulacje dla nauczycieli, uczniów i dyrekcji szkoły! ?

 2. Piękna okolica i piękny taniec, brakuje jeszcze tylko dworku szlacheckiego 🙂

 3. I tak w Polsce powinna wyglądać edukacja. Wspaniałe i wzruszające chwile podczas oglądania tego filmiku.Brawo dla nauczycieli i uczniów.

 4. Dzieci musiały same kupić te koszulki, zostały zmuszone do tańczenia i klękania na boisku a nieobecność w szkole groziła obniżeniem oceny z zachowania. U połowy wcale nie obudziło to „patriotycznego ducha” tylko wręcz przeciwnie- zniechęciło dzieci do ojczyzny.

  • Super szkoła szkoda Ci 15 zł to są koszulki dla dzieci i one w nich chodzą . Jak jesteś niezadowolony to przenieś dziecko do innej szkoły droga wolna, Szkoła super .

   • To nie jest kwestia pieniędzy tylko zasad. Szkoła zmusza rodziców, żeby płacili za koszulki zapominając, że przecież dyrektor i nauczyciele pracuje za pieniądze z ich podatków. Jest to po prostu bezczelność. I na jakiej podstawie ocenia Pani, że szkoła jest super?

   • Dzieci nawet nie mogą trzymać tych koszulek w domu.

   • Przeniesienie dziecka z tej szkoły do innej nie jest wcale takie łatwe, ponieważ było kilka sytuacji gdy dyrekcja nie pozwalała uczennicy na przeniesienie się do innego gimnazjum.

 5. No fajnie to wszystko wygląda, ale niestety – tylko z zewnątrz. Szkoła jest bardzo toksyczna, dyrektorka spełnia swoje widzimisię tylko po to, żeby dobrze wyglądać na zewnątrz. Gwarantuję, że uczniowie traktowali to jako przykrą konieczność. Są i będą przymuszani to udziału w tych akcjach. W przeciwnym wypadku spotka ich kara. Wszyscy, których znam, włącznie ze mną, odetchnęli po odejściu z tej szkoły. Szkoda tylko kadry pedagogicznej, bo są to świetni, młodzi ludzie. W przyszłym roku zmienia się dyrektor i powinno być lepiej.

 6. Nie wiem, czy zmuszanie uczniów do klękania jest czymś godnym pochwały. Bardzo ważna rzecz, mówimy tutaj o zmuszaniu. A samym przygotowaniom do tego pokazu niejednokrotnie towarzyszyły krzyki i groźby uwagami. Zmuszanie do patriotyzmu w taki sposób nie stworzy nowego pokolenia patriotów – wręcz przeciwnie. Warto też zaznaczyć, że do szkoły uczęszcza też kilku przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych, a zmuszanie ich do uczestnictwa w polskich uroczystościach narodowych można porównać do rusyfikacji na ziemiach Królestwa Polskiego w XIX w.

 7. Szkoła jest świetna, a to że dzieciom się coś „każe” w słusznym celu to jeden wielki plus. W obecnych czasach dzieci nic nie muszą i niewiele już zostało szkół, w których jest dyscyplina i należy przestrzegać zasad. mam dwójkę dzieci w tej szkole i jestem bardzo zadowolona z postawy i pracy Pani dyrektor. Jest wymagająca i świetnie pełni swoją funkcję.

Kursy walut

 • USD 4.3467zł -0.57%
 • GBP 5.3385zł -0.33%
 • EUR 4.6888zł -0.2%
 • CHF 4.7154zł -0.03%

Polub nas