690 680 960

Lubelscy terytorialsi ćwiczyli podczas zgrupowania poligonowego (zdjęcia)

Działania nieregularne w terenie miejskim, przeprawa linowa przez rzekę, walka z przeciwnikiem w terenie wodnym czy saperskie sposoby maskowania pojazdów. To tylko niektóre zagadnienia, jakie lubelscy terytorialsi ćwiczyli podczas zgrupowania poligonowego w swoich stałych rejonach odpowiedzialności.

Dobiega końca letnia edycja zgrupowania poligonowego w 2 LBOT. Terytorialsi z powiatów lubelskiego, lubartowskiego, chełmskiego i włodawskiego codziennie, przez dwa tygodnie doskonalili umiejętności bojowe, prowadząc działania taktyczne oraz treningi strzeleckie. Zajęcia, co istotne, odbywały się w stałych rejonach odpowiedzialności poszczególnych pododdziałów. Tego typu ćwiczenia są fundamentem funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Siłą i atutem żołnierzy OT jest doskonała znajomość terenu, z którego pochodzą i który znają często od dziecka. Przy realizacji zadań w czasie zagrożenia zewnętrznego, to właśnie ten element może dać siłom własnym przewagę nad przeciwnikiem.

Żołnierze z lubelskiej kompanii lekkiej piechoty mieli okazje, m.in. ćwiczyć działania nieregularne w terenie miejskim. W Lublinie, w dzielnicy Czechów ćwiczyli obserwację, rozpoznanie obszaru, kontakt z łącznikiem, odnalezienie skrytek i odebranie wiadomości, a wszystko po to, by sprawnie zaplanować i przeprowadzić zasadzkę. Podczas zajęć przetestowano przydatność operacyjną dla pododdziałów WOT aplikacji ATAK-CIV, która służy do planowania i nadzorowania misji oraz pozyskiwania danych geoprzestrzennych, w tym dostępu do interaktywnych map obszaru zadaniowego.

Terytorialsi z powiatu lubartowskiego wykorzystując warunki terenowe swojego stałego rejonu odpowiedzialności podnosili umiejętności z rozpoznawania i pokonywania przeszkód wodnych, ćwicząc różne sposoby przepraw, w tym również suchą przeprawę przez rzekę Wieprz z wykorzystaniem uprzęży linowych. Następnie, wspólnie ze Strażą Pożarną i WOPR odbyli zajęcia wodne na jeziorze w okolicach Ostrowa Lubelskiego, doskonaląc takie umiejętności jak desantowanie z łodzi, udzielanie pomocy przedmedycznej osobom tonącym, czy praca z wykorzystaniem kombinezonów do zadań w wodzie.

Również żołnierze z 24 chełmskiego batalionu lekkiej piechoty odbyli zajęcia wodne. Na Jeziorze Białym, pod okiem ratowników wodnych i medycznych doskonalili umiejętności z zakresu działania w rejonie przeszkód wodnych, w tym przygotowanie do walki z przeciwnikiem w takim terenie, ewakuacji wodnej, z uwzględnieniem ewakuacji z osobą poszkodowaną oraz podstaw prowadzenia ognia płynąc, wykorzystując elementy wyposażenia.

Umiejętności swoje doskonalili także saperzy z 24 blp. W ośrodku inżynieryjno-saperskim Sitawina w Nowej Dębie realizowali zadania ze sporządzania zapalnika lontowego z wysadzeniem materiału wybuchowego oraz sporządzania ćwiczebnych sieci elektrycznych. Punktem kulminacyjnym zajęć było wykonanie ukrycia (maskowania) na wojskowy pojazd terenowy metodą wybuchową.

W sierpniu br. swój poligon rozpoczną terytorialsi z Białej Podlaskiej i Zamościa.

(fot. LBOT)

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska
Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!