Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie. Były medale, odznaczenia i awanse (zdjęcia)

W czwartek w Lublinie na dziedzińcu Zamku Lubelskiego odbyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji. Uroczystości upamiętniły 103. rocznicę powołania Policji Państwowej w Polsce.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10:30 Mszą Świętą odprawioną w Archikatedrze Lubelskiej. Główne zaś uroczystości miały swój przebieg od godziny 12 na dziedzińcu Zamku Lubelskiego.

Dzisiejsze obchody zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, instytucji działających na rzecz bezpieczeństwa państwa oraz przedstawiciele służb mundurowych. Uroczystości odbył się zgodnie z policyjnym ceremoniałem. Najpierw nastąpiło wprowadzenie asysty honorowej z pocztami sztandarowymi oraz złożenie meldunku o rozpoczęciu uroczystości. Następnie podniesiono flagę państwową na maszt oraz odegrano hymn państwowy.

Po tym nastąpiło powitanie gości przez komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie. Zastępie wręczono ordery, odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. Uroczystości zamknęły wystąpienia okolicznościowe

Na Placu Muzeum Narodowego w Lublinie było można obejrzeć prezentacje stoisk policyjnych i zapoznać się ze sprzętem, z którego na co dzień korzystają policjanci. Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji.

Historia Policji Państwowej

Policja Państwowa została powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r. Na pamiątkę tego wydarzenia współczesna Policja obchodzi swoje święto właśnie 24 lipca. Policja Państwowa jest organem wykonawczym władz państwowych i samorządowych i ma za zadanie ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego – stanowił art. 1 ustawy.

W 1939 r. korpus policyjny liczył około 30 tys. funkcjonariuszy. Na początku II wojny światowej, w czasie kampanii wrześniowej, zginęło prawie 2 tys. policjantów. Około 12 tys. funkcjonariuszy trafiło do sowieckiej niewoli. Prawie 6 tys. z nich, zamordowanych wiosną 1940 r., leży na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, największej na świecie policyjnej nekropolii, która została otwarta i poświęcona 2 września 2000 r.

17 grudnia 1939 r. w Generalnym Gubernatorstwie powołano Policję Polską (zwaną niekiedy granatową), podległą niemieckiej policji porządkowej. Polskie Państwo Podziemne tworzyło struktury policyjne przy Komendzie Głównej Armii Krajowej, a 1 sierpnia 1944 r., w dniu wybuchu Powstania Warszawskiego, polskie władze rozwiązały formalnie Policję Państwową.

7 października 1944 r. dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego komunistyczne władze powołały Milicję Obywatelską, w której służbę pełniło na początku prawie 60 tys. funkcjonariuszy. W 1952 r. Polska zerwała wszelkie kontakty z Interpolem, który zakładała w 1923 r. jako jedno z 20 państw.

6 kwietnia 1990 r., po transformacji ustrojowej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powołał Policję. Formacja wróciła do przedwojennych korzeni i weszła do struktur międzynarodowych. 27 września 1990 r. Polska została ponownie członkiem Interpolu, a 23 grudnia 1991 r. wstąpiła do International Police Association (IPA).

(fot. lublin112.pl)

16 komentarzy

  1. Poniżej link do krótkiej, filmowej relacji z tego wydarzenia. Najbardziej mi się podobała orkiestra i to na niej się skupiłem.

Z kraju