I Lot Polski Wschodniej: Takiej imprezy lotniczej nie było jeszcze w naszym regionie

Co jakiś czas organizowane są rajdy samochodowe, motocyklowe, rowerowe, czy też zabytkowych pojazdów. Jak dotąd nie było jednak rajdu samolotowego. Postanowiono nadrobić zaległości.

W najbliższy piątek w naszym regionie odbędzie się impreza lotnicza I Lot Polski Wschodniej im. Pawła Zołotowa. Wydarzenie organizowane jest w ramach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecia Polskiego Lotnictwa Wojskowego. Jest też znakomitą okazją do zainaugurowania cyklicznej imprezy lotniczej, jakiej brakuje we wschodniej części Polski.

Wydarzenie, którego inicjatorem jest lubelskie wydawnictwo KAGERO Publishing, nie ma charakteru komercyjnego. Jest adresowane do pilotów i właścicieli samolotów turystycznych oraz historycznych, a jego celem jest propagowanie turystyki samolotowej, malowniczych terenów Polski Wschodniej, organizacji lotniczych i firm, które prosperują w tej części kraju oraz przypomnienia lotniczych tradycji Lubelszczyzny. Obecnie trwają zapisy osób chętnych do udziału w wydarzeniu.

Uczestnicy rajdu sami pokrywają koszty związane z wyżywieniem, noclegiem, paliwem i innymi ewentualnymi kosztami logistycznymi, organizatorzy zaś zapewniają opracowanie atrakcyjnego programu rajdu, pomoc w rezerwacji hoteli, pomoc logistyczną, techniczną, nawigacyjną itp. Rajd będzie nie tylko okazją do nawiązania nowych znajomości i podziwiania uroków Lubelszczyzny, ale również szansą na zdobycie lotniczego doświadczenia.

Na odwiedzanych lotniskach zaplanowano rozegranie konkurencji na celność lądowania. Do załogi, która przyleci z najdalszego zakątka Polski, trafi puchar od Roberta Głowackiego, prezesa Targów Lublin. Pozostałe puchary fundują organizatorzy i główny partner Wydarzenia. I Lot Polski Wschodniej będzie zsynchronizowany z wydarzeniem artystyczno-lotniczym „Skrzydła nad Kazimierzem”.

Punktem zbiorczym będzie lotnisko Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu. W sobotę 8 września w godzinach 10.00 – 11.45 nastąpi przelot na trasie Radawiec – Kazimierz Dolny – Sandomierz – Turbia – Świdnik. Po zatankowaniu samolotów uczestnicy udadzą się w dalszą drogę do Narwii II, przelatując nad Pojezierzem Łęczyńsko-Włodawskim. Po zwiedzeniu fabryki Pronar udadzą się na wypoczynek do Dworu Bartnika w Puszczy Białowieskiej.

Wyjątkowy charakter rajdu podkreśli udział samolotów historycznych, w tym Piper Cub śp. Pawła Zołotowa. Samolot został odrestaurowany przez Antoniego Nowaka z Żywca. Wśród uczestników rajdu znajdą się m.in. instruktorzy Navcom Systems Fly Academy, którzy będą mieli pieczę nad bezpieczeństwem załóg na każdym etapie rajdu. Impreza potrwa do niedzieli a jej organizatorami są: KAGERO Publishing, Navcom Systems, Aeroklub Lubelski i Aeroklub Stalowowolski.

(fot. nadesłane)
2018-09-02 11:13:05

2 komentarze

 1. Po pierwszej światowej dosyć często organizowano takie imprezy i to nawet między narodowe gdzie wcale blado nie wypadaliśmy .

 2. A teraz są jakieś?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8706zł -0.57%
  • GBP 5.0472zł 0.04%
  • EUR 4.5869zł 0.01%
  • CHF 4.2802zł -0.02%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach