Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Spora cześć wiernych to osoby w podeszłym wieku. Do kościołów w naszym regionie trafiły defibrylatory

Do dziesięciu parafii m.in. w Lublinie, Puławach, Świdniku, Łęcznej, Lubartowie, Wąwolnicy i Kraśniku Archidiecezja Lubelska przekazała defibrylatory. To właśnie w tych kościołach są najliczniejsze skupiska wiernych.

W tym tygodniu Archidiecezja Lubelska przekazała na rzecz parafii defibrylatory. Trafiły one do 10 kościołów w Lublinie oraz regionie, a ich celem jest ratowanie życia wiernych. Jak wskazuje ks. Adam Jaszcz, spora cześć uczestników mszy świętych to osoby w podeszłym wieku. W związku z tym nierzadko zdarzają się omdlenia czy też zasłabnięcia. Dlatego też ważne jest, aby w przypadkach zatrzymania akcji serca było dostępne urządzenie, które pomoże w tego typu kryzysowych sytuacjach.

W zakupie defibrylatorów wsparcia udzieliła spółka Lubelski Węgiel „Bogdanka”. Urządzenia trafiły do największych świątyń archidiecezji. Mowa tu o katedrze lubelskiej, parafii Matki Bożej Różańcowej przy ul. Bursztynowej w Lublinie, sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy, sanktuarium Świętej Anny w Lubartowie, sanktuarium maryjnego na Górze Chełmskiej, czy też parafii w Puławach, Świdniku, Łęcznej i Kraśniku.

Jak podkreślono, to właśnie w tych kościołach są najliczniejsze skupiska wiernych. Co ważne, defibrylatory tego typu to urządzenia zautomatyzowane, do użycia których nie potrzebna jest żadna specjalistyczna wiedza. Urządzenie instruuje w jaki sposób należy go użyć, a następnie samo przeprowadza analizę u osoby poszkodowanej. Kiedy nie będzie potrzeby defibrylacji, nie włączy się. Przedstawiciele archidiecezji zaznaczają, iż jest szansa, że z biegiem czasu urządzenia te pojawią się również w kolejnych kościołach.

44 komentarze

 1. I znowu z moich podatkow zasila sie kk, niech za swoje kupuja.

 2. z tym że nie potrzeba żadnej wiedzy to przesada – trzeba się nauczyć udzielania pomocy i użycia defibrylatora też
  trzeba też regularnie sprawdzać stan baterii i elektrod

 3. Nie rozumiem. Jak B óg obdarowuje kogoś zawałem, szczególnie w świątyni, to reszta wkoło na kolana i przemadlać sprawę, co On chciał przez to przekazać? A nie działać wbrew Jego woli, jakąś maszyną, jakimiś elektrodami. Pre zerwatywy w małżeństwie nie wolno, bo to nienaturalne, a defibrylator to naturalny?

  • Wierzący to powinni zdawać się na łaskę opaczności bożej, a nie leczyć.
   Jak wspierany przez nich kościół chce nam, niewierzącym regulować życie na średniowieczną modłę, to mogliby chociaż nie korzystać ze zdobyczy cywilizacji wypracowanych przez ostatnie 2,5 wieku od Rewolucji Francuskiej i poprowadzonej przez masonów amerykańskiej wojny narodowowyzwoleńczej.
   Przykładowo: na zapalenie płuc do pieca na dwie „zdrowaśki”, a nie blokować łóżko na pulmonologii.
   Bo w przeciwnym wypadku to trąci mocno hipokryzją.

   • Wierzący, to często nasze mamy\babcie\ojcowie\dziadkowie, osoby w podeszłym wieku, którym już się nie da przekazać prawdziwego oblicza kościoła.
    Ci ludzie potrzebują kościoła.
    Niech sobie kościół zdycha w agonii – czas najwyższy, ale starszych ludzi to szanujmy.

   • Inaczej będziesz mówił jak trafisz na onkologię.

    • ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chichot Losu

     Jak trafię na onkologię to bardziej potrzebna mi będzie trumna niż ksiądz, który za opłatą co łaska, będzie udawał jaki to dla niego żal, że wykituję.

   • Dziadek ze Slamsowa

    W pełni zgadzam się z twoją światłą wypowiedzią Pawle.
    „Owieczki” swoje zdrowie i życie zgodnie z dogmatami kościoła powinni powierzać Bogu, a nie jakimś tam maszynom wierzgającym prądem !!!
    Pewnie wymyślonych przez ludzi inspirowanych poszeptami szatana

   • Lewactwo powinno mieć możliwość łączenia się JEDYNIE w związki jednopłciowe, bez możliwości in vitro, korzystania z surogatek itp. Ich jestestwo skończyłoby się na jednym pokoleniu, z tego badziewia społeczeństwo nie odnosi żadnych korzyści…

  • No rzeczywiście nie rozumiesz…

 4. To efekt tego gościa na parafii co zaslabl w Dąbrowie Górniczej?

 5. Trzeba w końcu zadbać o elektorat bo mlodzi to trochę z innej bajki

 6. Witam patrząc na chodzących do kościołów i to co wyprawiają księża oraz że jest mizerna liczba kleryków w seminariach to można sumując że w tym naszym dziwnym kraju era wszechwładza kościoła się powoli kończy niedługo kościoły będą zapewne stały puste

 7. W kościele frekwencja jest cały czas na tym samym poziomie a do kościoła nie chodzisz dla księdza.

  • Henio z fan clubu wzajemnej adoracji

   Jak byłem sporo młodszy to wbrew temu co sam myślałem, tołkowano mi do baniaka, że Bóg jest wszędzie…
   Więc jakbym chciał, (nie chcę) to mógłbym walnąć sie na kolana w szczerym polu i zwrócić się do Boga…
   Po jaki „cha” potrzebne mi byłyby kościoły, wraz z „duszpasterzami” i kapłonami. Gadał bym z Szefem.

   • Jak chcesz się napić piwa to idziesz do baru jak chcesz po tańczyć idziesz na dyskotekę jak chcesz coś kupić idziesz do sklepu jak chcesz się pomodlić idziesz do kościoła proste tłumoku.

 8. Jak zobaczycie smierc przed sobą to kogo będziecie wzywać???? Łatwo się pisze….

 9. Jakoś mi się tytuł przeczytał że dostaną lubrykatory.
  Ale to chyba niedopatrzenie przez tą Dąbrowę ?

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112