Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Laboratoryjne badania jelit – dlaczego są ważne w kontekście zdrowia całego organizmu?

Choroby jelit mogą wywoływać nie tylko dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale też objawiać się poprzez problemy w obrębie innych układów. W diagnostyce rzeczywistych przyczyn dolegliwości pomocne mogą okazać się badania laboratoryjne jelit, które umożliwiają m.in. wykrywanie stanów zapalnych oraz ocenę profilu mikroflory bakteryjnej w jelitach. Dowiedz się, jakie laboratoryjne badania jelit znajdują zastosowanie w profilaktyce zdrowia i diagnostyce chorób jelit, jakie mogą być wskazania do ich wykonania oraz gdzie są dostępne.

Podstawowe badania laboratoryjne jelit w diagnostyce chorób układu pokarmowego

Stany zapalne i choroby jelit, poza tym, że mogą wywoływać dokuczliwe dolegliwości ze strony układu pokarmowego, stanowią poważny problem zdrowotny. Dlatego ważna jest dokładna i odpowiednio wcześnie przeprowadzona diagnostyka, która pomoże je zdiagnozować i wdrożyć właściwe metody leczenia.

Pierwszym krokiem w diagnostyce przyczyn objawów ze strony układu pokarmowego mogą być laboratoryjne badania jelit. Do podstawowych badań w tym zakresie należą np.:

  • badanie ogólne kału i ocena resztek pokarmowych – badanie umożliwia dokonanie oceny procesów trawienia i wchłaniania substancji w jelitach oraz wykrycie zaburzeń w obrębie przewodu pokarmowego;
  • wykrywanie krwi utajonej w kale – badanie przesiewowe, które polega na wykrywaniu niewidocznych gołym okiem śladów krwawienia z dolnego odcinka jelita grubego, które może wskazywać na rozwój polipów lub raka jelita grubego;
  • kalprotektyna – jest to marker stanu zapalnego jelit, którego podwyższone stężenie może wskazywać na stany zapalne lub zmiany nowotworowe.

Wskazania do laboratoryjnych badań jelit

Podstawowe badania laboratoryjne jelit warto wykonywać w ramach profilaktyki zdrowia, szczególnie dotyczy to wykrywania krwi utajonej w kale, czyli badania istotnego we wczesnej diagnostyce raka jelita grubego. Poza tym wskazaniami do ich wykonania są dolegliwości, które mogą wskazywać na choroby jelit. Należą do nich m.in.:

  • bóle w okolicach brzucha i podbrzusza;
  • biegunki;
  • zaparcia;
  • wzdęcia;
  • uczucie przelewania lub kruczenia w brzuchu.

Problemy jelitowe mogą być związane z dysbiozą, czyli zaburzeniami mikroflory jelitowej. Jest to stan, który może objawiać się nie tylko zaburzeniami pracy jelit, ale również wpływać na funkcje innych układów, m.in. wywoływać problemy skórne, obniżać odporność organizmu czy prowadzić do zaburzeń nastroju. W takich przypadkach, po wykluczeniu innych przyczyn, wskazane może być wykonanie diagnostyki dysbiozy.

Badania laboratoryjne w kierunku dysbiozy jelitowej

W przypadku kiedy badania w kierunku chorób jelit nie przynoszą odpowiedzi na temat przyczyn dolegliwości pokarmowych, lekarz może zasugerować przeprowadzenie diagnostyki laboratoryjnej w kierunku dysbiozy. Wówczas pomocne w diagnostyce mogą okazać się m.in.

  • badanie genetyczne mikroflory jelitowej, która pozwala określić profil bakteryjny jelit;
  • test oddechowy wodorowo-metanowy (SIBO), umożliwiający wykrycie w jelicie cienkim bakterii, które u zdrowych osób występują tylko w jelicie grubym.

Gdzie można wykonać badania laboratoryjne jelit?

Badania laboratoryjne jelit, w tym również badania w kierunku dysbiozy, można wykonać m.in. w Punktach Pobrań ALAB laboratoria. Zakup wybranych badań lub pakietów badań jest możliwy za pośrednictwem strony internetowej ALAB laboratoria. Pacjenci mają do dyspozycji szeroki wybór laboratoryjnych badań jelit oraz pakiety badań, które pozwalają kompleksowo ocenić stan zdrowia układu pokarmowego.

Materiał do badania można oddać w wybranym spośród 600 dostępnych w Polsce Punktów Pobrań. Wyniki badań można odebrać online.